Bolečine v vratu: Pravilno ukrepajte ob manjših ali večjih težavah

25. 4. 2002
Deli
Bolečine v vratu: Pravilno ukrepajte ob manjših ali večjih težavah (foto: Profimedia)
Profimedia

Katere nadloge vas lahko doletijo v območju med glavo in rameni? Kako jih preprečiti ali prekriti? Poleg puloverja z visokim ovratnikom ali tesno zapetega ovratnika na srajci obstajajo tudi elegantnejša sredstva.

Pomislite na dve skrajnosti. Skozi vaš vrat tečejo nekatere najpomembnejše žile v telesu, na njih lahko otipate pulz, ki vam pravzaprav pove, da ste še živi. Sedaj pa se z mislimi preselite v srednji vek in si predstavljajte giljotino, ki je žrtvam neusmiljeno presekala vrat.

Varovanje lastnega vratu je torej življenjsko pomembna zadeva. Pa se tega zavedate? Ne. Prav malo vam je mar zanj. Še tega se ne zavedate oziroma se vam zdi samo po sebi umevno, da vaš vrat nosi nadvse dragoceno, 4,5 kilograma težko glavo. Pa ne samo to. Skozenj poteka nemalo življenjsko pomembnih žil, ki preskrbujejo možgane s kisikom in z drugimi hranili ter odvajajo iz njih odpadne produkte.

Vrat je tudi prebivališče pomembnih struktur, brez katerih bi težko shajali. Samo pomislite na sapnik, po katerem dovajate zrak v nižje dihalne poti in pljuča. In kaj dobi vaš vrat v zahvalo? Nič. Še kravate si več ne zavežete okoli njega.

Pravzaprav smo malo krivični do vas. So trenutki, ko vratu vendarle namenite nekaj pozornosti. Takrat, ko v njem začutite nadležno in neprijetno bolečino, pa naj gre za ureznino pri britju ali pa vneto grlo.

Da boste odslej bolj pozorni na dragocenost med vašo glavo in rameni, preberite naslednje nasvete in pravilno ukrepajte ob manjših ali večjih težavah.

Bolečina v vratu št. 1: ureznine pri britju

Se vam je danes zjutraj to spet zgodilo? Pa še mudilo se vam je. In zaradi pomembnega sestanka ste morali oble? i snežno belo srajco. Na njej so se naenkrat znašli madeži krvi. Da o razoranem vratu in obrazu raje ne govorimo.

Žal, urezninam pri britju se ne morete popolnoma izogniti. Raven oster rob britvice vsaj tu in tam krvoločno pobere svoj davek. Najraje v trenutku nepazljivosti. Lahko pa se jezite tudi na svoj vrat, ki je vse prej kot popolnoma gladek in brez gub. A je vendarle vaš, zato ostanite raje jezni na britev.

Ker se urezninam pač ne morete popolnoma izogniti, se naučite hitro in učinkovito opraviti z njimi.

Nasvet:

Vedno se brijte navzgor v smeri proti bradi. Poteze naj bodo kratke, tako boste britvici pustili manj svobode in priložnosti, da zareže v kožo.

Če se nesreča kljub temu pripeti, čimprej obrišite prizadeti del in nanj položite čist robček, ki ste ga prej navlažili s pršilom ali kapljicami za nos. Ti tekoćini vsebujeta snov, ki učinkuje vazokonstriktivno, to pomeni, da vam skrči žilice. Krvavitev boste ustavili v pičlih 5 minutah.

Bolečina v vratu št. 2: »mozoljčki« zaradi britja

Razdražene, mozoljčkom podobne nepravilnosti na koži vratu niso znak, da se vračate v puberteto, ko so vam najhujše preglavice delali mozolji. Nastanejo lahko po britju z britvico, ki poreže kocine tik ob koži. Ko kocine začnejo rasti, lahko namesto iz kože rastejo v njo, kar se še posebej rado zgodi tistim, ki imajo zelo valovite lase oziroma brado. Posebej na vratu praviloma kocine rastejo zelo svojeglavo.

Nasvet:

Uporabljajte rajši električni brivnik ali pa britvico s samo enim rezilom. Tako boste kocine porezali nekoliko nad nivojem kože in preprečili, da bi se vraščale vanjo.

Svetujemo vam, da po britju vzamete mehko zobno ščetko in si z njo v enakomernih krožnih gibih pokrtačite vrat. S tem boste konicam kocin dokončno preprečili, da bi začele rasti v nepravo smer. Uspeh zagotovljen!

Bolečina v vratu št. 3: trd, okorel vrat

Ne morete zasukati glave, da bi si ogledali lepotico, ki stoji na vaši levi?

Najverjetneje imate eno izmed naslednjih težav:
Nateg vratnih mišic.

Največkrat nastane zaradi spanja v kakšnem nerodnem, okornem položaju. Zaradi napetosti se vam nategnejo vratne mišice, ki potekajo po zadnji strani vratu vzdolž hrbtenice.

Nasvet:

Stojte pod prho 5 minut, vroča voda naj vam teče po tilniku. Nato pritisnite brado na prsni koš in vztrajajte v tem položaju 30 sekund. Glavo dvignite, poglejte v strop in jo spet sklonite naprej. Nato nagibajte glavo še v levo in desno stran.

Vse gibe izvajajte počasi in z občutkom. Tako boste sprostili vratne mišice in ublažili bolečine v vratu. Ponavljajte to vsako jutro nekaj dni zapored in ozdravljeni boste. Naslednjič pa dobro premislite, ali je mladenka na vaši skrajni levi res vredna vašega sunkovitega pogleda.

Krč vratnih mišic.

Gre pravzaprav za hujšo obliko natega vratnih mišic, ki nastane, če se vam vrat pod vplivom delovanja sil sunkovito upogne naprej, temu pa takoj sledi nagel gib nazaj. To je tipična poškodba vratne hrbtenice ob naletu z avtomobilom.

Nasvet:

Takoj pojdite na urgenco, tudi če bolečina v vratu ni huda. Če že ne boste odšli domov z vratno opornico, vam bo injekcija protivnetnih zdravil prihranila mesece trpljenja zaradi trdovratnih glavobolov in bolečin v vratu.

Ukleščen živec.

Stisnite pest in si predstavljajte, da boste udarili v vrata, namesto tega pa potegnite ramo nazaj. Ne gre? Ob tem čutite tudi odrevenelost, otrplost in mravljince v roki? Najverjetneje se je ena izmed hrustančnih ploščic v vratnem delu hrbtenice premaknila s svojega običajnega mesta med dvema vretencema in morda se je med kostne delce ukleščil tudi živec. Približno 70 odstotkov ukleščenih živcev naj bi bilo posledica slabe drže, preostalih 30 odstotkov pa neposrednih poškodb vratnega dela hrbtenice.

Nasvet:

Pojdite k ortopedu, fiziatru ali fizioterapevtu. Pogostokrat pomaga, če redno in pravilno izvajate ustrezne vaje za razgibavanje vratne hrbtenice in krepitev vratnega mišičja, to namreč preprečuje, da bi hrustančna ploščica zdrsnila s svojega položaja. Kar se tiče pravilne telesne drže, pa boste veliko napravili zase že, če boste od časa do časa preverili, ali vam glava ne binglja preveč naprej. Predstavljajte si, da vam nevidna vrv vleče glavo navzgor proti stropu. Tako, ja, je že bolje!

Bolečina v vratu št. 4: bolečine v žrelu

Praviloma so bolečine v žrelu posledica invazije virusov ali bakterij na vaše mandlje in preostalo ustno sluznico, čemur pravimo angina. če pa se redno in skoraj praviloma zbujate s suhimi usti in žrelom, se verjetno dogaja nekaj bolj zahrbtnega. Morda spite z odprtimi usti, če je tako, potem dihate skozi usta, suh zrak pa draži vaše grlo, ki je zaradi tega kronično vneto.

Nasvet:

Uporabite višjo blazino za spanje, da bo vaša glava v višini trebuha. Tako boste lažje dihali skozi nos, ki je naravni vlažilec zraka. Če tudi to ne pomaga, si priskrbite vlažilnik hladnega zraka v spalnici.

Bolečina v vratu št. 5: vnetje grla

Hripavost je lahko posledica vnetja, otekline, suhih glasilk ali celo premočnega kašljanja (kašljanje je lahko vzrok, da se raztrgajo drobne žilice v sluznici glasilk).

Nasvet:

Vzemite paracetamol ali ibuprofen in ne aspirina, saj bo, če imate raztrgane krvne žilice na glasilkah, povzročil samo še hujše krvavitve. Ustno votlino lahko tudi spirate z mlačno slano vodo (ne s hladno, saj dodatno draži že razdraženo in vneto sluznico). Predvsem pa: bodite tiho! Tudi šepetanje je strogo prepovedano! Šepetanje namre? glasilke še bolj obremenjuje kot tih govor.

Bolečina v vratu št. 6: otekle vratne bezgavke

Mehke, elastične, premakljive strukture velikosti graha pod vašo spodnjo čeljustjo so vratne bezgavke. Če se povečajo do velikosti žogice za golf in so izredno boleče, najverjetneje prebolevate virusno ali bakterijsko okužbo, imate morda granulom ali pa ste pogoltnili žogico za golf.

Zakaj bezgavke otečejo? Ker se pod vplivom mikrobov, ki vam nočejo nič dobrega, napolnijo s celicami, ki se borijo proti okužbi oziroma vnetju. Te celice so povečini limfociti in se trudijo, da se okužba ne bi razširila po vsem telesu.

Nasvet:

  • Vrzite stran svojo staro zobno ščetko, v kateri se zadržujejo virusi in podaljšujejo vašo bolezen.
  • Ližite kisel trd bonbon, tako boste aktivirali žleze slinavke, da bodo izločale več sline, ki bo olajšala bolečine v žrelu.
  • Jejte začinjeno hrano - pekoč poper vsebuje kapsaicin, ki spodbudi izločanje tekočine iz telesa in s tem tudi virusov.

Če vaše bezgavke dalj časa ostajajo povečane na velikost frnikole (npr. mesec dni ali več), pojdite k zdravniku, da skupaj z njim poiščete vzrok in izklju? ite morebitno rakavo obolenje.

Bolečina v vratu št. 7: tujek v žrelu

Če popijete preveč alkohola, ne izgubite samo razsodnosti in hlač, ampak tudi nadzor nad poklopcem. To je hrustančasta struktura tik nad glasilkami, ki je zelo strog vratar. Kadar dihate in govorite, je dvignjen, kadar jeste, pijete in požirate, pa se poklopi nazaj, zapre vhod v sapnik in s tem onemogoči, da bi hrana prišla v sapnik.

Nasvet:

Če vam orešček ali kak drug tujek zaide v dihalne poti, medtem ko je vaš pivski prijatelj šel odtočit, sami na sebi izvedite Heimlichov prijem. Sunite s pestjo navzgor v predelu žličke ali pa se nagnite z zgornjim delom trebuha (tik pod rebri) ob trd predmet, na primer naslonjalo stola ali rob mize.

Bolečina v vratu št. 8: preširok ovratnik?

Je vaš vrat tanek kot svinčnik? Velikost ovratnika na srajci vam lahko veliko pove o obliki telesa, količini maščobe in razvitosti mišic.

Nasvet:

Če bi radi imeli širši vrat, izvajajte naslednje vaje: lezite na hrbet na trdo klop, položite dlani na čelo in nanj rahlo pritiskajte. Nato počasi dvigujte in spuščajte glavo, dokler ne začutite, da so vaše vratne mišice utrujene. Obrnite se na trebuh, položite roke za glavo in vajo ponovite.

Lea Gril

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"