Bosa hoja - za zdravje in za več ravnovesja

31. 7. 2019
Deli
Bosa hoja - za zdravje in za več ravnovesja (foto: profimedia)
profimedia

Gola stopala zakopljite v mehek pesek, bosi stecite po vlažnih gozdnih tleh ali pa brez čevljev poskakujte po nepokošeni cvetlični jasi – je kje še kaj lepšega?

Z boso hojo povezujemo nekaj naravnega in svobodo. Kot otroci smo to počeli pogosteje, zdaj pa naše noge cel dan tičijo v čevljih.

Vendar pa hoja brez obutve ni čudovit občutek le za naše čute, temveč je tudi pomembna za zdravje naših stopal in s tem celega telesa. Noge namreč ostanejo zdrave le, če treniramo tudi mnoge male mišice in kosti, ter nas tako ponesejo skozi življenje.

Zdravi od spodaj navzgor

Naše noge sestavljajo 28 kosti, 27 sklepov, 26 mišic in cela kopica kit in vezi. Noge so najbolj obremenjen del našega telesa.

Če boste tekali bosi, boste mišice trenirali optimalno, ker se bodo morale prilagajati stalno spreminjajoči se podlagi. Neravni deli in lahen pritisk poleg tega izboljšajo prekrvavitev in tako krepijo obrambne mehanizme nog. Tako pride počasneje do pojava glivic in infekcij.

Če te mišice zakrnijo pride do deformacij, kot na primer udrtega stopala ali platfusa.

Preberite tudi: Kako podlaga, po kateri hodimo, vpliva na hujšanje

Zdrav stranski učinek

Bosa hoja ali tek ne trenirata le mišičevje nog in ne krepita le kosti, temveč avtomatično stimulirata tudi refleksne cone.

To pospeši prekrvavitev v nogi, ima pozitivne učinke na določene organe in uravnava krvni pritisk v celotnem telesu. Hallux valgus se lahko prepreči s pogosto boso hojo. Ko pa se enkrat pojavi deformacija stopala, se je ne da več odpraviti z boso hojo.

Preverite: Kako si z refleksno masažo pomagate tudi sami doma

Z boso hojo pomagamo tudi celemu našemu telesu. Konec koncev s pomočjo direktnega stika s tlemi črpamo energije, izboljša se naš spanec, sprostijo napetosti mišic in ublažijo bolečine.

Čudovit občutek

Med našimi nogami in dušo obstaja neposredna povezava.

Če stojimo v naravi z bosimi nogami, to povezanost občutimo še posebej močno. Energija iz tal steče skozi naše telo in poskrbi za ravnovesje telesa in duše. Neposreden stik z naravo nas prizemlji in pomiri – še posebej v stresnih časih.

Na tisoče živčnih končičev v stopalih poskrbi, da je doživljanje še bolj intenzivno: z vsemi čuti začutimo okolico. Spet se počutimo blizu naravi. Najdemo svoje ravnovesje.

Preberite tudi: 26 pomembnih stvari, ki nas jih lahko nauči narava

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord