Zdravje Promocijsko sporočilo

Delovna skupina za srčno popuščanje

10. 5. 2013
Deli
Delovna skupina za srčno popuščanje

Delovna skupina za srčno popuščanje pri Združenju kardiologov Slovenije bo v okviru European Heart Failure Awareness Day-Evropski dan o ozaveščanju za srčno popuščanje pripravila aktivnosti v casu od 10.-12.5.2013 s katerimi želi povečati ozaveščenost o srčnem popuščanju tako med laično kot tudi strokovno javnostjo.

Aktivnosti bodo v večini večjih slovenskih krajev potekale med 10. in 12. majem 2013. Lokalni organizatorji bodo postavili stojnice, kjer bodo mimoidočim predstavili značilnosti srčnega popuščanja, načine zdravljenja in možnosti samooskrbe bolnikov ter možnosti za preprečevanje nastopa srčnega popuščanja.

Organizirali bomo predavanja za laično in strokovno javnost in dan odprtih vrat Ambulant za obravnavo bolnikov s srčnim popuščanjem.

V okviru Pohoda ob žici v Ljubljani bomo dne 11.5.2013 postavili posebno stojnico na samem pohodu. Izvedli bomo Delavnico o srčnem popuščanju za medicinske sestre, ki delujejo na področju srčnega popuščanja v slovenskih bolnišnicah. Med Evropskim dnevom ozaveščanja o srčnem popuščanju bomo v slovenskih bolnišnicah med bolniki izvedli anketo o znanju in obvadovanju srčnega popuščanja.

Kaj je srčno popuščanje?

Srčno popuščanje je resno bolezensko stanje, kjer srce ne more prečrpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam organizma po kisiku in hranilnih snoveh. Lahko posledica katerekoli srčne bolezni. V Sloveniji sta najpogostejši etiologiji koronarna bolezen z ali brez srčnega infarkta in arterijska hipertenzija (visoki krvni tlak).

Bolezen prizadene okoli 6 milijonov Evropejcev vseh starosti in zahteva več sprejemov v bolnišnice kot pa vse oblike raka skupaj. Preko 500.000 novih bolnikov bo odkritih v tekočem letu. Večina bolnikov s SP pa se ne zaveda, da imajo bolezen, saj najpogostejše simptome kot so utrujenost in dušenje, zamenjujejo z normalnimi znaki staranja.

Srčno popuščanje ne pomeni, da je srce prenehalo delovati. Navadno predstavlja počasen razvoj slabljenja srčne mišice, ki mora črpati vse težje, da zagotovi normalen pretok po telesu. Nastane po poškodbi kot je srčni infarkt, daljšem obdobju povišanega krvnega tlaka ali okvari katere od srčnih zaklopk. Bolno srce mora delovati močneje, da zadovolji potrebe telesa, zato tak bolnik hitro občuti utrujenost.

Pogostost strmo narašča s starostjo in pri starejših od 70 let dosega >10%. Poprečna starost bolnikov s srčnim popuščanjem je >70 let. Po podatkih iz slovenskih raziskav ima do četrtina (25%) bolnikov, ki so hospitalizirani na oddelkih za interno medicino splošnih bolnišnic tudi srčno popuščanje.

Srčno popuščanje je med stanji, ki najbolj zmanjšajo bolnikovo kakovost življenja. Zaradi poslabšanja kliničnega stanja so pogosto hospitalizirani. V prvem letu po hospitalizaciji je ponovno hospitalizirana tretjina bolnikov. Za srčno popuščanje je značilna slaba prognoza, saj v petih letih po postavitvi diagnoze umre 75% moških in 62% žensk, kar je več kot pri najpogostejših rakavih obolenjih.

Kako prepoznamo srčno popuščanje?

Sum na srčno popuščanje postavimo na osnovi značilnih simptomov in kliničnih znakov. Ker so simptomi in znaki skupni več bolezenskim stanjem in ker nimajo vsi bolniki s težko sapo, utrujenostjo in oteklimi nogami srčnega popuščanja, je ključna preiskava ultrazvočna preiskava srca ali ehokardiografija.

Bolniki morajo poznati svoje bolezensko stanje in biti sposobni prepoznati opozorilne znake poslabšanja ter ukrepanja v takih primerih. Več informacij lahko najdejo na slovenski spletni strani www.alivasesrcepopusca.si.

Obravnava bolnikov s srčnim popuščanjem porabi do 2.5% denarja iz zdravstvene blagajne in tako predstavlja enega najvišjih stroškov proračuna za zdravstvo. Največji del stroškov odpade na hospitalno obravnavo, bistveno manj pa na stroške diagnostičnih postopkov ali zdravljenja. Stroške lahko učinkovito znižamo z obravnavo bolnikov v specializiranih ambulantah, ki so organizirane tudi v slovenskih bolnišnicah. Zmanjšanje stroškov zaradi manjšega števila hospitalizacij in ustreznejše obravnave je pomembno večje kot znašajo stroški organizacije dela ambulante, kar smo pokazali tudi v Sloveniji.

Za dodatne informacije pokličite: Univerzitetna Klinika Golnik, Golnik 36, 4204 Golnik, prof. dr. Mitja Lainščak, dr.med., specialist interne medicine, specialist kardiologije in vaskularne medicine, telefonska številka: 031 379533 ali pa nas kontaktirajte preko e-pošte: mitja.lainscak@guest.arnes.si.