Hiperhidroza - prekomerno potenje, ki lahko skriva bolezen

13. 8. 2014 | Vir: Lisa
Deli
Hiperhidroza - prekomerno potenje, ki lahko skriva bolezen (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Tudi vas stalno mučijo mokri madeži pod pazduhami? Preberite, kako si lahko pomagate pri odpravi te težave.

Potenje je pravzaprav zelo rafinirano naravno uravnavanje telesnih funkcij. Če nam je toplo, približno 400 znojnic na kvadratni centimeter kože poskrbi, da na njej nastane moker film. Ko izhlapeva, poskrbi za ohlajanje in telo se tako ne more pregreti.

Če pa je ta funkcija motena, telo izloča pot tudi v sproščenih situacijah in tudi takrat, kadar ni telesnih naporov.

Zdravniki ta pojav imenujejo hiperhidroza (grško hypér = preko, hidrós = voda). Za prizadete je to večinoma precej duševno obremenjujoče, stalno vlažna koža pa lahko tudi pospeši pojav nožnih glivic ali brazgotin.

Vedno najprej k zdravniku

Če se prekomerno potite, morate vedno najprej k zdravniku, ki pojasni vzroke. Če se za tem skriva bolezen, jo je treba zdraviti. Glede na izrazitost težave obstajajo različne možnosti.

V lažjih primerih, če se znojimo predvsem pod pazduhami, pogosto pomaga že dezodorant. Na voljo so tudi že izdelki, ki ne vsebujejo aluminijevega klorida.

Pomaga tudi vsakodnevno pitje ene ali dveh skodelic žajbljevega čaja. Grenčične snovi zelišča pomagajo uravnavati izločanje potu.Žajbljev čaj zaustavi prekomerno izločanje potu.

Pri prepotenih rokah in nogah se je kot zelo dobra metoda izkazala iontoforeza.

Izločanje potu se zmanjša s pomočjo rednih, 15-minutnih kopeli v vodi, skozi katero teče šibak električni tok.

Če se vam noge močno potijo, pomagajo kopeli s hrastovim lubjem. Pest hrastovega lubja namočite v pol litra vode in se vse skupaj zavrite, prevretek precedite, ohladite in nato vanj za približno pet minut potopite noge.

Tablete zmanjšajo nastajanje potu

Če se znojimo po vsem telesu, lahko zdravnik predpiše tudi posebna zdravila. Učinkovine, kot sta bornaprin hidroklorid in oksibutinin, zmanjšujejo funkcijo znojnic.

Imajo pa takšna zdravila tudi stranske učinke, lahko imate suha usta ali pa ste utrujeni.

Odstranitev žlez

Za trajno suhost pod pazduhami poskrbi odstranitev znojnic. Pod pazduho se naredi tanek rez, v kožo pa se vstavijo posebni instrumenti. Z njimi zdravnik nato posrka znojnice. Metoda ni invazivna, po njej ostane le majhna brazgotina, opravi pa se v lokalni anesteziji.

Injekcija proti znojenju

Še manjši poseg je terapija z botoksom. Močno razredčena strupena snov zavira snov, ki žleze spodbuja k znojenju.

Zdravnik s posebnim testom najprej lokalizira moten predel žlez in nato tja vbrizga botoks. Učinek se razvije po dveh dneh, svoj maksimum pa doseže po približno treh tednih. Po približno šestih mesecih je treba postopek ponoviti.

Botoks je primeren tudi pri prekomernem znojenju rok, nog ali čela.

Pomoč z laserjem

Zelo nova je metoda z laserjem SlimLipo. V lokalni anesteziji se pod kožo vstavi lasersko vlakno, ki sklerozira prizadeto tkivo. Funkcijsko nesposobne celice nato telo razgradi samo. Tudi ta metoda naj bi pomagala trajno, ni pa še dolgoročnih izkušenj.

Še nekaj nasvetov

  • Potenje pod pazduhami boste omilili tudi, če se boste pod pazduhami obrili.
  • Nosite oblačila iz naravnih in ne sintetičnih materialov. Idealne so zračne tunike, lan in oblačila, ki 'dihajo'.
  • Poleti se odrecite pijačam z ledom. Telo jih namreč poskuša segreti na telesno temperaturo in se zato le še bolj poti.
  • Potenje nog in njihov neprijetni vonj odpravite tako, da pogosto hodite bosi. Za osvežitev poskrbi tudi, če vložek za čevlje čez noč postavite v hladilnik.
  • Prhanje s hladno vodo pri potenju ne pomaga, saj se mora telo v tem primeru še bolj prekrvaviti, kar spet spodbudi potenje. Pomaga pa, če si približno pol minute čez podlahti pustite teči hladno vodo.
  • Odrecite se mehčalcu perila. Za oblačila, ki jih nosimo direktno na telesu, mehčalo poleti ni najbolj priporočljivo, ker zgosti vlakna. Koža tako težje izloča vlago.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord