Zdravje Promocijsko sporočilo

Kaj povzroča težave z dlesnimi?

9. 6. 2012
Deli

Samo majhen delež ljudi s težavami dlesni poišče pomoč. Običajno šele takrat, ko že pride do krvavitev dlesni.

Zdrave dlesni so svetlo rožnate barve, se ne svetijo in ne krvavijo pri ščetkanju. Zdrave, trdne dlesni so nujne za dolgotrajno stabilnost in oporo zob.

Kaj povzroča težave z dlesnimi?

Primarni vzrok vnetja dlesni so bakterije. V ustni votlini živi do 400 različnih vrst bakterij, med katerimi večina ni škodljiva in sestavljajo normalno floro ustne votline.

Bakterije postanejo nevarne, ko ustvarijo oblogo – plak. če se ne odstrani, lahko ta obloga izzove bolezni dlesni in posledično izpadanje zob. Zato je zelo pomembno, da obloge redno odstranjujemo.

Krvavitev dlesni je viden znak vnetja, ki lahko pripelje do izgubezoba. Če imate težave z dlesnimi, morate zato nujno obiskati zobozdravnika.

Skupine z velikim tveganjem za pojav težav z dlesnimi
  • Kadilci: kadilci imajo pogosto rdeče in vnete dlesni, ker sta prekrvavitev tkiva in pretok sline zmanjšana.
  • Osebe pod stresom: tudi stres je lahko dejavnik tveganja pri vnetju dlesni. Ko smo pod stresom, naš imunski sistem oslabi, kar omogoča razmnoževanje bakterij in tako prispeva k težavam z dlesnimi.
  • Nosečnice: med nosečnostjo se pri ženski odvijajo hormonske spremembe, zaradi katerih so dlesni bolj občutljive in dovzetne za okužbe.
  • Starejši: starejši smo, večja je verjetnost, da se bodo pojavile periodontalne težave, ker naš imunski sistem oslabi. Oslabljen imunski sistem lahko prispeva k težavam z dlesnimi.
  • Sladkorni bolniki: sladkorna bolezen inperiodontitis vplivata drug na drugega. Pri osebah s sladkorno boleznijo je tveganje za pojav težav z dlesnimi večje, vnetje in izguba zob pa sta hitrejša.
  • Osebe z zobnimi vsadki: na površini zobnih vsadkov se bakterije lažje zadržujejo. Te bakterije lahko povzročijo vnetje okoliškega tkiva, ki lahko povzroči težave z dlesnimi.