Kako do bolj belih zob

14. 10. 2011
Deli
Zdrav in bel nasmeh

Danes ljudje vse večji pomen pripisujejo zdravju in estetiki. Zdrav in bel nasmeh pa vpliva tudi na samopodobo in dviguje samozavest. Zato je povpraševanje po bolj belih zobeh čedalje večje. Pogoj pa so seveda zdravi zobje. Zavedati se moramo, da beli zobje niso vedno zdravi, zdravi in močni zobje so v resnici nekoliko manj beli.

Izguba beline zob je popolnoma naraven proces, vendar je estetsko nezaželen. Zobje postanejo temnejši zaradi izgube (oziroma tanjšanja) sklenine, ki jim daje bel sijaj. Sčasoma postaja sklenina vse tanjša in do izraza pride rumeni dentin, ki je pod njo.

Notranje in zunanje zabarvanje zob

Vzroki zabarvanja so različni. Ločimo:

  • zunanje zabarvanje, ki nastane zaradi večjih količin pitja kave, čaja, črnega vina, kajenja ...
  • notranje zabarvanje, ki lahko nastane zaradi jemanja antibiotika tetraciklina v otroštvu in med nosečnostjo, zlasti v drugem trimesečju, ko poteka kalcifikacija zobnega zametka, in tudi drugih zdravil.

Zabarvanje se pojavi tudi zaradi povečanega vnosa fluoridov, v tem primeru govorimo o fluorozi. Vidna je kot bele lise na zobeh, ki se pojavijo že med izraščanjem in lahko pozneje postanejo rjave ali črne.

Zabarvanje lahko povzročijo tudi genetske bolezni – amelogenesis imperfecta, dentinogenesis imperfecta, porfirija … Največkrat pa je vzrok za notranje zabarvanje travma zoba, ko nastaneta nekroza pulpe in s tem temnejši zob.

Poznamo dva načina beljenja, in sicer beljenje vitalnih in beljenje avitalnih zob.

Beljenje vitalnih zob

Pred beljenjem se je treba najprej posvetovati z zobozdravnikom. Narediti je treba anamnezo, natančen pregled zob in dlesni ter popraviti celotno zobovje in pozdraviti dlesen, če je to potrebno.

Belimo samo zdrave zobe v zdravi ustni votlini. Beljenje lahko poteka v ordinaciji, za kar se uporabljajo od 30- do 35-odstoten vodikov peroksid in laserji za beljenje. Lahko pa poteka doma, seveda pod zdravniškim nadzorom, z individualno žlico, ki jo izdela zobozdravnik.

Zobozdravnik vzame odtis in izdela posebno žlico, ki je prilagojena posameznemu pacientu. Pacienta pouči o nanosu belilnega sredstva v žlico in o njeni uporabi. V tem primeru se uporablja blažje belilno sredstvo, in sicer od 10- do 15-odstotni karbamid peroksid.

Zobne kreme za beljenje zob

Belilne zobne kreme lahko odstranijo površinska zabarvanja s poliranjem in abrazivim delovanjem, vendar ne odstranijo notranjih zabarvanj in dolgotrajnih zunanjih zabarvanj.

Beljenje avitalnih zob

Beljenje avitalnih zob poteka v ordinaciji, in sicer na endodontsko že oskrbljenih zobeh. Zobozdravnik v kaviteto zoba vstavi belilno sredstvo in začasno zapre. Postopek ponovi od štiri- do petkrat oziroma do želenega rezultata.

Zapleta, ki se lahko pojavita po beljenju zob, sta prehodna preobčutljivost zob in draženje dlesni pri beljenju vitalnih zob. Pri avitalnih zobeh pa se lahko pojavi resorpcija korenine v vratnem delu.

Rezultati trajajo od šest do 12 mesecev, nato je treba beljenje ponoviti. Kljub vse boljšim belilnim sredstvom na trgu sta za optimalen rezultat pomembna dobro sodelovanje med pacientom in zobozdravnikom ter natančen postopek beljenja, da se izognemo neželenim stranskim učinkom.

Zavedati se moramo tudi, da prepogosto beljenje zob z agresivnimi sredstvi poškoduje sklenino, zato je beljenje vedno treba vedno izvajati pod zobozdravniškim nadzorom.

Živa Tatalovič, dr. dent. med.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek