Kako se izognete nevarnostim pri stoječem, sedečem delu in delu za računalnikom

22. 8. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Napet hrbet, pekoče oči. Temu se lahko izognete. Z našimi namigi boste delovni dan preživeli brez bolečin.

Vseeno je, ali gre za frizerko ali pa voznika taksija – v današnjem času mora veliko ljudi na delovnem mestu bodisi sedeti bodisi stati.

Če k temu dodamo še napačno držo med sedenjem ali večurno delo za računalnikom, se telesna obremenitev še poveča – nemalokrat so posledice zelo boleče: močne bolečine hrbta, suhe oči, težke noge itd. Seznam je dolg, delovne razmere pa lahko vedno spremenite sebi v prid. Vendar pa vam ni treba čakati na pojav bolečin. Z našimi namigi in nasveti boste lahko uspešno preprečili, da bi se sploh pojavile.

Pisarniško delo

Pazite na držo: Pravilno sedenje je alfa in omega za preprečevanje težav s hrbtom. Izkoristite celoten sedež – tako sedalni del kot tudi naslonjalo. Nastavite si pravilno višino stola in mize, tako da bodo noge in roke v pravem kotu. Dobro dene tudi dinamično sedenje: pogosto zamenjajte položaj sedenja, premikajte medenico, zaokrožite z boki in se za kratek čas malo 'zvirajte'. Izogibajte pa se dolgotrajnemu 'grbljenju'!

Pregled: Delo za računalnikom obremenjuje predvsem oči. Več kot 80 odstotkov ljudi, ki delajo za računalnikom vsak dan več kot tri ure, toži zaradi suhih oči, zamegljenega vida in glavobolov.

Naš namig: Privoščite si redne premore. Dobro dene pogled v daljavo. Pomaga tudi stalno vlaženje oči – bodisi s kapljicami bodisi z zavestnim mežikanjem. Na voljo so tudi posebna očala za delo za računalnikom – tudi z dioptrijo.

Strežba

Zdravo stati: Več kot 50 odstotkov žensk, ki opravlja stoječ poklic, toži zaradi zdrsov medvretenčnih ploščic ali zaradi težav z venami. Po dolgem stanju so obremenjene predvsem noge. Pogosto se zgodi, da kri iz nog ni več optimalno transportirana do srca, v venah pa nastanejo vnetja in krčne žile. Pretok krvi pospešujejo posebne nogavice.

Nikar pa ne obsedite! Takrat se namreč kri ustavi v venah. Bolje: v delovni vsakdan vpeljite nekaj preprostih vaj. Vensko črpalko boste dobro spodbudili z večkratnim dvigom in spustom pete. Enako učinkovitih bo nekaj korakov na konicah prstov ali pa izmenično postavljanje stopal na stol. Lahko tudi postavljate nogo predse in izmenjujete težo na njej.

Voznica taksija

Pravilno sedenje

Dolge vožnje utrujajo, hkrati pa povzročajo bolečine hrbta. In to kljub vedno bolj oblazinjenim in ergonomsko oblikovanim sedežem vozil. Ti nam pač ne koristijo, če niso nastavljeni pravilno. Idealen položaj v avtu bi bil videti takole: če se lopatice pri zavijanju dotaknejo naslonjala, je položaj pravilen. Razmak med volanom in zgornjim delom telesa mora znašati približno 30 cm. Zgornji del stegen mora sproščeno počivati na sedalu. Dobro je, če se sedalna površina zaključi dva do tri prste široko pred kolenskim zgibom, da lahko kri dobro kroži v nogah.

Tudi v avtu velja: hrbet mora biti gibčen. Postanke pri semaforju zato izkoristite za popravke drže.

Frizerka

Dinamično je najboljše: V tem poklicu je malo gibanja, zato pa toliko več prisilnih dolgotrajnih drž. Za bolečine v hrbtenici 'poskrbita' predvsem umivanje las in striženje. Nujno je, da imate čim bolj kvalitetno obuvalo, ki vas ne tišči in ima mehko podlago.

Najbolje pa bo, da niste statični, temveč dinamični. Pomaga napenjanje mišic zadnjice in pomikanje medenice naprej in nazaj. Za sprostitev mišic boste poskrbeli tudi s kroženjem ramen in splošnim raztezanjem. Za dovolj kroženja krvi v nogah bodo poskrbele posebne nogavice.

Gospodinja

Brez ukrivljenega hrbta: Pospravljanje, pranje, težke vrečke iz trgovine – tudi gospodinje imajo zelo naporen poklic. Še tako močan hrbet se občasno upre. Pomagate si lahko že z zelo preprostimi popravki drže. Nekatere ženske si med delom pomagajo kar instinktivno: med sesanjem denimo oprejo dlan na ledveni del in tako pritiskajo na hrbet. Za raven hrbet poskrbijo tudi podaljšana držala pripomočkov za čiščenje tal.

Posebno previdne pa morajo biti gospodinje pri dvigovanju bremen, na primer paketov steklenic z vodo itd. Vedno lahno upognite kolena in se približate predmetu dvigovanja, hrbet pa naj bo raven (glej risbo). Hrbtenici lahko pomagate tudi z redno gimnastiko. Ta na splošno poskrbi za zdrav hrbet.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"