Kako se izogniti spomladanski utrujenosti?

16. 3. 2008
Deli
Kako se izogniti spomladanski utrujenosti? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kljub nenehnim podnebnim spremembam se zimska sezona počasi bliža koncu. Na vrstnem redu je eden izmed najbolj zaželenih letnih časov, pomlad. To je tudi čas, ko je potrebno osvoboditi iz telesa odvečne strupe in maščobne delce, ki smo jih pridno pridelali skozi zimo.

Dokazano je, da se strupi nabirajo predvsem v maščobnem tkivu. Telo torej mora skozi proces razstrupljanja strupenih snovi, pri katerem sodeluje cela četica organov; debelo črevo, jetra, ledvice, pljuča, limfni vozliči in seveda koža.

Po mnenju strokovnjakov je pomembno, da se prav vsak izmed nas odloči za nekajdnevno čiščenje telesa, s katerim bi organizem vsaj delno sprostili strupov, ki so se nabrali. Najpomembnejše pa je, da je spomladanski meni prilagojen sezoni in podnebju v katerem živimo.

Korak 1

Žitarice in zelenjava

Med vsemi žitaricami so najpomembnejše ječmen, prosa, ajda in rž. Pogosteje uživajte zelenjavo, zlasti zeleno listnato, in jo po možnosti začinite s svežim ingverjem. V jedilnik je priporočljivo vključiti tudi hren, zeleno, rdečo peso, korenje, redkvice in kolerabo, saj ta živila že tradicionalno opisujejo kot močne čistilce jeter, ledvic in krvi. Kombinacija peteršilja in zelene je obenem naravni diuretik, ki je zlasti učinkovit pri povišani ravni sečne kisline.

Korak 2

Ingver in slezov čaj

Izvleček regratovega korena in čaj iz sleza pomagata pri izločanju odpadnih snovi iz ledvic, rastlina uva ursi, iz katere izdelujejo tradicionalni ursi čaj, pa je odličen diuretik in čistilec sečnega trakta. Od sadja izberite jabolka, šipek in drugo sočno, a tudi suho sadje. Mlečni izdelki naj bodo manj mastni ali posneti, najmanj pa naj bo rdečega mesa.

Izbira pravih živil je ključ do uspeha, toda enako pomembna je njihova pravilna kombinacija. Sadja nikar ne jejte po glavni jedi, marveč vsaj dve uri pozneje. Sadje naj bo poseben obrok. Tudi mleka ne pijte po mesnem ali ribjem obroku, ampak ga kombinirajte s kruhom, zdravimi piškoti in drugimi žitaricami.

Korak 3

Kombinacija in količina

Poleg pravilne izbire živil in njihovega kombiniranja je pomembna tudi količina zaužite hrane. Veliko ljudi ne čuti sitosti, zato po obroku trpijo zaradi težkega občutka v želodcu in vsem telesu, njihove okončine so svinčene, obenem pa so duhovno otopeli.

Hrana pa je tu zato, da bi se počutili izpolnjene z novo energijo, zato je tretji korak dobra prebava in izkoristek snovi ter ustrezna količina hrane, ki naj ne presega dveh tretjin želodca. Del tega naj bo vsekakor voda, ki jo lahko v požirkih pijete med celotnim obrokom.

Uro pred in po jedi ni priporočljivo piti tekočine, saj redči prebavne sokove in zavira prebavo. To se zlasti nanaša na hladne tekočine, ki so eden od največjih sovražnikov pravilne prebave.

Korak 4

Čas za vitamine in minerale

Pomlad je letni čas, ko naš imunski sitem potrebuje dodatno podporo. Mnogi posegajo po prehranskih dodatkih, najpogosteje vitaminsko-mineralnih, s katerimi naj bi preprečili morebitne primanjkljaje in se zaščitili pred boleznijo. Toda prehranski dodatki nikakor ne smejo postati zamenjava za uravnoteženo prehrano.

Pazljivo prisluhnite svojemu telesu in sami boste najbolje zaznali signale, ki se sprožajo zaradi neustrezne prehrane, neustreznega življenjskega sloga in posameznih zdravstvenih stanj. Takšni signali so slabše delovanje imunskega sistema, pogoste okužbe, slabokrvnost, krhki lasje, slaba kakovost kože in nohtov, slab tek, mišični krči, utrujenost, izčrpanost, potrtost, nespečnost, počasnejše celjenje ran …

Korak 5

Zbrani in čili

Dan začnite z zajtrkom, s katerim si boste zagotovili dovolj energije za prvi del dneva. Izbirajte med piškoti iz celovitih žitaric, naravno marmelado, lahkimi sirnimi namazi z zelišči …

Varuhi dobrega počutja – kje dobiti dovolj vitaminov in mineralov

vitamin C ? krepi imunski sistem (sadje, sok in izdelki iz sadja),

vitamini iz skupine B – blažijo posledice stresa in varujejo črevesje (riž in izdelki iz riža, celovite žitarice),

vitamin B5 – varuje kapilare in preprečuje otekanje nog,

vitamin E – zmanjšuje uničevalno moč prostih radikalov (semena, olja),

omega 3 maščobne kisline – pospešujejo krvni obtok (oljčno olje, ribe),

selen – močan antioksidant (mandlji, drobovina),

železo – telo oskrbuje s kisikom in skrbi za hitrejše okrevanje,

cink in mangan – krepita imunski sistem ter hranita mišice in živčne celice.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord