Kateri bo prvi premagal prehlad?

30. 1. 2003
Deli

Eden od teh treh smrkavcev - ali morda vi?

Tekmovalec št. 1

Martin Puc

Starost: 26 let, Višina: 184 cm,

Teža: 79 kg

Njegova kura: izvleček ameriškega slamnika

Strategija

- Naravna zdravila. Ob prvih znakih prehlada bo Martin posegel po vitaminu C, izvlečku ameriškega slamnika in cinkovih pastilah. Torej po naravnih lekih, ki naj bi po njegovem prepričanju ublažili znake prehlada.

- Delal in telovadil bo kot običajno.

Morebitno tveganje

- Martin je uspešen direktor manjšega podjetja in je 12 ur na dan pod stresom. Zelo veliko tudi potuje. Kronični stres načne imunski sistem, saj telo porablja energijo za spopadanje s trenutnimi krizami oziroma stresnimi stanji.

- Včasih spi manj kot štiri ure na noč, kar ravno tako izčrpava njegov imunski sitem.

Morebitne prednosti

- Martin telovadi najmanj trikrat na teden in se zdravo prehranjuje. Sveže sadje in zelenjava krepita imunski sistem. Telovadba pa takrat, ko prehlad že imate, ne pomaga.

Martinova napoved

"Prijatelji me kličejo dr. Martin, in to ne brez razloga! Moj imunski sistem je močen kot bik, in ko bo prehlad udaril, bom nanj pripravljen. "

Tekmovalec št. 2

Luka Kramberger

Starost: 34 let, Višina: 186 cm,

Teža: 84 kg

Njegova kura: kokošja juha

Strategija

- Zaradi prehlada se ne bo prav nič vznemirjal. Užival ne bo nobenih zdravil.

- Ne bo tako trdo delal, zgodaj bo šel v posteljo, na veliko veselje njegove mame pojedel domačo kokošjo juho in spil veliko čaja.

Morebitno tveganje

- Luka je učitelj z dolgim delavnikom, precej ga ogroža stres, pa tudi večno bolehni študentje. To so kar trije dejavniki, ki mu lahko nakopljejo bolezen.

- Za premagovanje prehlada ne bo posegel po zdravilih ali ustreznih naravnih zdravilnih zeliščih.

Morebitne prednosti

- Običajno se sprošča s telesnimi aktivnostmi, kot so kolesarjenje, kajakaštvo in dvigovanje uteži. Ko bo zbolel, bo raje počival - dobra odločitev! Povečana telesna aktivnost med infekcijo lahko zatre delovanje imunskega sistema.

Lukova napoved

"Zelo hitro bom iz vode! Telo bo okrevalo samo od sebe, saj sem zaradi redne telesne aktivnosti zelo močan. "

Tekmovalec št. 3

Grega Polajnar

Starost: 25 let, Višina: 179 cm,

Teža: 74 kg

Njegova kura: antihistaminska zdravila

Strategija

- Zdravila, ki so v prosti prodaji. Grega bo posegel po tabletah z ibuprofenom (zoper prehlad, vnetje sinusov, proti bolečinam, kot je npr. Lekadol), uporabil bo pripravke za lokalno zdravljenje nosne sluznice. Z njimi nikakor ne bo pretiraval, jemal jih bo le takrat, ko bodo simptomi najhujši.

Morebitno tveganje

- Grega je poslovnež, ki dela zelo kampanjsko, pogosto pa več dni zapored pozno v noč - odvisno pač od naročil.

- Med svojim tipičnim tednom bo imel tri poslovne večerje, niti ene ne more odpovedati. Predvidoma bo na vsaki od njih spil po tri alkoholne pijače.

Morebitne prednosti

- Pravi, da živi sproščeno življenje.

- Večkrat na teden telovadi, se uravnoteženo prehranjuje in vsak dan uživa multivitaminske dodatke.

- Povprečno spi po sedem ur in pol na noč.

Gregova napoved

"Nič me ne more položiti. No, sem zdrav in nikoli nisem bil dlje časa bolan. "

In zmagovalec je …

Grega!

Končna analiza

Polajnar je v veliki prednosti pred sotrpinoma, saj se bo zatekel k zdravilom, ki v praksi dokazano učinkujejo. Kramberger se namreč sploh ne namerava zdraviti, Puc pa prisega na zdravila, ki so manj učinkovita - če sploh so. Polajnar bi bil lahko pri zdravljenju še uspešnejši, če bi začel zdravila jemati nekoliko prej. Priporočamo mu antihistaminike prve generacije in protivnetna sredstva, na primer ibuprofen. Oboje naj bi jemal na vsakih 12 ur, to bi namreč po nekaterih raziskavah izločanje sluzi zmanjšalo za 30 do 40 odstotkov, kihanje pa do 70 odstotkov.

Puc prisega na zdravljenje z naravnimi sredstvi. Vitamin C pripomore k izsuševanju sluzi v nosu, a ne tako učinkovito kot antihistaminiki. Ravno tako vitamin C ne pripomore k blaženju drugih simptomov, kot so vneto grlo ali kašelj.

Zdi se, da Kramberger prehlad po nepotrebnem podcenjuje. Čeprav prehlad praviloma mine sam od sebe, to še ne pomeni, da ga smemo kar ignorirati. Lahko se namreč razvije v vse kaj hujšega, na primer v vnetje sinusov. Poleg tega, zakaj se ne bi človek počutil bolje, če mu zdravila to omogočajo?

Kramberger se je modro odločil, da bo med boleznijo okrnil telesno aktivnost in bo več počival. In čeprav ga čaj in juha ne bosta ozdravila, bo oboje prispevalo k hidraciji njegovega telesa, kar je seveda zelo pozitivno. Je z alkoholom podobno? No, vsekakor vam ne priporočamo petih kozarcev piva.

Luka Lipovšek, foto Michelle Pedone, Kurt Wilsono

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"