Kateri bo prvi zbolel za Alzheimerjevo boleznijo?

27. 6. 2002
Deli

Bo prvi senilen eden od teh treh mladih brihtnežev ali morda vi?

Ron Reagan

Starost: 44 let

Teža: 77 kg

Višina: 186 cm

Televizijski dopisnik

Zakaj bi lahko zbolel?

Njegov o? e, Ronald Reagan, nekdanji predsednik ZDA, ima Alzheimerjevo bolezen. Poleg tega sta baje za »senilnostjo«, kot ji radi re? emo, zboleli tudi obe Ronovi babici. ? e ima kateri od vaših najožjih krvnih sorodnikov Alzheimerjevo bolezen, obstaja dva- do trikrat ve? ja verjetnost, da jo boste dobili tudi vi. Znano je, da je pri starosti nad 65 let senilen eden od desetih ljudi in približno polovica starostnikov nad 85 let.

Zakaj morda ne bo?

Ron ne živi stresno. Ljudje, ki so prezaposleni in nenehno napeti, so pozabljivi in so v ve? ji nevarnosti, da zbolijo. Veliko bere, obi? ajno zgodovinske knjige in drugo literaturo. S takšno duševno telovadbo se ? lovek lahko zaš? iti pred izgubo spomina oziroma demenco. Zaužije veliko svežega sadja, bogatega z antioksidanti, ki nevtralizirajo proste radikale in s tem prepre? ujejo razvoj Alzheimerjeve bolezni.

Njegova napoved

»Upam, da je pred mano še nekaj brezskrbnih desetletij. Ra? unam na raziskave in znanstvena odkritja, ki me bodo morda rešila v prihodnosti. «

Aleš Smokavc

Starost: 34 let

Teža: 85 kg

Višina: 184 cm

Pred leti igralnogomet, danes odvetnik

Zakaj bi lahko zbolel?

Aleš je imel doslej že tri poškodbe glave: enkrat je padel na glavo s kolesom, dvakrat pa je dobil hud udarec z žogo. Poškodbe glave pove? ajo tveganje za nastanek Alzheimerjeve bolezni. Ni znano, da bi kateri od Aleševih sorodnikov zbolel za to boleznijo. Aleš je sicer precej pozabljiv, kar zlasti jezi njegovo ženo. Skoraj nikoli si ne zapomni imen ljudi, ki jih sreča, in je ves ? as mo? no pod stresom.

Zakaj morda ne bo?

Ima dve diplomi, študiral je pravo in ekonomijo, zdaj dela v odvetniški pisarni. Ljudje, ki veliko ? asa namenjajo izobraževanju in si urijo možgane, so manj podvrženi tej bolezni. Aleš redno telovadi, jé uravnoteženo hrano in vzdržuje optimalno telesno težo. Ohranjanje dobre telesne kondicije pripomore tudi k ohranjanju možganske kondicije.

Njegova napoved

»Res, da ne poznam svoje celotne družinske zgodovine, toda vsaj po materini strani ni nobeden senilen. Poleg tega tudi poklic od mene zahteva, da se ne bom nehal izobraževati. «

David Močnik

Starost: 31 let

Teža: 102 kg

Višina: 186 cm

Prodajalec, ki že za zajtrk je mesne raviole

Zakaj bi lahko zbolel?

Davidov krvni tlak je 180/90 in ima mo? no povišano stopnjo holesterola. V nedavni angleški raziskavi (v British Medical Journal) je bilo re? eno, da zgornji pritisk nad 160 v srednjih letih pove? a nevarnost, da se v starosti razvije Alzheimerjeva bolezen. ? e k temu dodamo še holesterol, je v 3, 5-krat večji nevarnosti, da postane senilen. David uživa visokokalori? no hrano, ne poje veliko svežega sadja in zelenjave in ne telovadi. Vse to je seveda za možgane zelo slabo.

Zakaj morda ne bo?

Nobeden od njegovih prednikov menda ni imel Alzheimerjeve bolezni. Čeprav ni diplomiral, je bil kar dolgo študent. Ljubiteljsko se ukvarja z ra? unalniškim programiranjem. Nikoli ni imel nobene poškodbe glave.

Njegova napoved

Telesno nisem ravno v vrhunski formi, a sem zelo zadovoljen človek, ki živi zelo mirno življenje. Služba me ne obremenuje preveč, zato lahko uživam v hobijih. Mislim, d a je stres glavni krivec za bolezen in da je najbolj ogrožen Aleš.

In zmagovalec je . . Ron Reagan!

S posebnimi merili, ki jih najdete v tabeli na desni strani, smo ovrednotili življenjski slog in dedne vplive naših treh tekmovalcev ter njihov vpliv na nastanek Alzheimerjeve bolezni. Tekmujte še vi in ugotovite, ali ste v nevarnosti, da zbolite.

Končna analiza

Le stežka smo dolo? ili današnjega zmagovalca, saj so vsi dejavniki tveganja, ki so jim podvrženi, zaskrbljujo? i. Še posebej je zaradi svojega življenjskega sloga ogrožen David, saj ga lahko zvije za ? im drugim, še preden bo zbolel za Alzheimerjem. Njegova visok krvni tlak in previsoka stopnja holesterola sta zelo nevarna dejavnika. Paziti se mora kapi!

Aleš je v nevarnosti predvsem zaradi udarcev v glavo, ravno tako zaradi izjemne pozabljivosti, ki je eden od simptomov Alzheimerjeve bolezni. Toda mo? an varovalni dejavnik je to, da se ves ? as izobražuje, to pa varuje možgane tudi v pozni starosti.

Ljudje z vsaj univerzitetno izobrazbo so namre? manj podvrženi tej bolezni. Žal pa z raziskavami še ni dokazano, zakaj je izobraževanje oziroma u? enje dobra preventiva zoper senilnost. Morda imajo ljudje, ki gredo na univerzo, dobre »možganske gene«. Ali pa ostajajo njihovi možgani z u? enjem v dobri formi.

Ni presenetljivo, da je Ron v nevarnosti zaradi svojih prednikov. Ima sicer normalna krvni tlak in stopnjo holesterola in se kar zdravo prehranjuje (z izjemo polnomastnega mleka s kosmi? i navsezgodaj in obilici mastnega sira). Zdravo telesno težo vzdržuje s plavanjem in s pohodništvom. Dviguje tudi uteži. To je seveda dobro, saj preve? maš? evja pove? a tudi tveganje za nastanek bolezni.

Čeprav poje veliko jagod in drugega sadja, bogatega z antioksidanti, bi moral začeti jemati tudi dodatne vitamine. Nikoli ni namreč ne prezgodaj in ne prepozno, da začnemo varovati svoje možgane.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek