Ko gre za vaše zdravje, molk ni vedno zlato

14. 1. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Ko gre za vaše zdravje, molk ni vedno zlato (foto: profimedia)
profimedia

Teoretično svojemu zdravniku povemo vse – tudi neprijetnosti, saj gre konec koncev za naše dobro. A včasih se ne zavedamo povsem, da bi bila določena informacija zelo pomembna in da morda 'sleparimo' celo iz nevednost

Običajno se celo večnost odpravljamo k zdravniku ali pa čakamo, da bo imel čas za nas. Ko smo končno v ordinaciji, gre vse tako zelo hitro in čez nekaj trenutkov smo že zunaj. Včasih pozabimo povedati vse, kar nam leži na duši. Pozabimo na detajle in zamolčimo slabe navade. To je lahko tvegano! Preberite, kdaj morate biti do zdravnika iskreni.

Jemljete kakšna zdravila?

"Ne, samo kakšno tabletko tu in tam."

Morda uživate prehranska dopolnila, ker niste ljubitelj zelenjave, zelo veliko pa vam pomeni zdrava prehrana. Težava je v tem, da temu ne pripisujete dovolj velikega pomena. Toda zdravnik mora vedeti za domnevno 'neškodljive' preparate z mineralnimi snovmi, vitamini in rastlinskimi izvlečki. Preveč magnezija denimo povzroča driske, preveč vitamina A utrujenost in glavobole, vitamin B pa srbenje kože. Magnezij denimo tudi zavira delovanje določenih vrst zdravil. Rastlinski preparati z ginkom ali česnom recimo redčijo kri in jih zato ni najpametneje uživati pred operacijami. Enako velja za baldrijan, ki okrepi učinek narkoze.

Koliko tehtate?

"Približno 60 kilogramov ..."

Če ste čisto iskreni, pa se puščica na tehtnici giblje okoli 70 kilogramov. Toda ali mora zdravnik res vedeti, da ste v zadnjem času pojedli nekoliko preveč čipsa? Bolje, da ve! Tako bo upošteval vsa tveganja za vaše zdravje in bo lahko ustrezno doziral učinkovine. Iskrenost glede kilogramov je zelo pomembna tudi pred operacijami, saj se količina narkotika določi glede na vašo telesno težo.

Ali v vaši družini obstajajo podobne bolezni?

"Moram povprašati."

Če je vaša babica imela bolezen ščitnice, ste verjetno tudi vi nagnjeni k temu. Če bo zdravnik to vedel, vam bo lahko predpisal dovolj joda (morske ribe, sol), bil pozoren na simptome in pravočasno odredil krvne teste. Pravočasno bo ukrepal tudi, če se je v vaši družini že kdaj pojavil rak na dojkah. Pri družinah s sladkorno boleznijo bo zdravnik pozoren na zdravo težo in vrednosti krvnega sladkorja.

Ste zajtrkovali?

"Ne, sem tešč."

Vedeti morate, da lahko že samo skodelica sladke kave potvori vrednosti krvnega sladkorja, maščob in železa. Pri določenih preiskavah v predelu trebuha (na primer MRT s kontrastnim sredstvom) je dovoljena le navadna voda.

Kadite?

"Včasih, a ne veliko."

V prevodu to pomeni, da vsak dan posežete po cigareti, in to prikrivate zaradi slabe vesti. Za vaše kajenje mora vedeti predvsem vaš ginekolog, da vam lahko ponudi alternative za kontracepcijsko tabletko. O kajenju mora biti seznanjen tudi zobozdravnik, ki tako bolje predvidi čas celjenje ranic.

Redno uživate alkohol?

"Le ob posebnih priložnostih."

Je to vsak konec tedna, ko si privoščite kozarec vina ali piva? Vsekakor se morate vsaj dva dni tedensko popolnoma odreči alkoholu. Zdravnik mora dobro poznati vaše navade, preden predpiše preparate proti alergiji, antidepresive, tablete za spanje ali pomirjanje, ker ta razvijejo svoj učinek na istih delih tkiva. Jetra najprej razgradijo alkohol in šele nato zdravila. To obremeni organ, privede do visokih koncentracij zdravila v krvi in okrepi stranske učinke.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"