Koliko higiene je še zdravo?

10. 11. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Koliko higiene je še zdravo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Uporabljamo higienska čistila, antibakterijsko milo, dezinfekcijska sredstva … Vendar pri umivanju in čiščenju v gospodinjstvu ne bi smeli pretiravati.

Seveda bi radi imeli čim čistejši dom, lepo dišali in se optimalno zaščitili pred bolezenskimi klicami, toda včasih pretirana higiena povzroči ravno nasprotno.

Kako pogosto naj se prhamo?

Če je koža pordela, razpokana ali luskasta, ko nas veže in srbi, potem ste zagotovo pretiravali z umivanjem. Dnevno prhanje uniči kislinski zaščitni plašč kože in njeno floro, ki je naravna bariera proti povzročiteljem bolezni, škodljivim okoljskim vplivom in pred izsušitvijo.
Namig: prhajte se le na hitro in ne s preveč vročo vodo (maksimalno 37 stopinj). Namesto mila uporabljajte čistilne emulzije (idealno: pH-vrednost 5,5) ali pa olja za prhanje – najbolje le za pod pazduho in intimne predele, saj se tam nahaja še posebej veliko žlez znojnic.

Za kaj je dobro antibakterijsko milo?

Umivanje rok z vodo in milom je najpomembnejši preventivni ukrep pred infekcijskimi boleznimi, kot je denimo prehlad. Vse več ljudi posega po posebnih antibakterijskih milih, vendar znanstveniki še vedno niso dokazali, da bi ta imela kakšne dodatne koristi od običajnih. Prav nasprotno: v Nemčiji so že imeli primere, da so bila tekoča mila z dodanimi kemijskimi sredstvi kontaminirana s klicami. Redno umivanje rok z običajnim milom je zato dobro tako za preventivo kot tudi za samo zdravje in je dovoljšen ukrep za boj proti infekcijam.
Namig: milo redno menjajte. Ko se pokažejo temne črte, ga morate nujno zamenjati.

So za čiščenje sploh potrebna posebna čistila?

Večina čistil vsebuje dodane agresivne antibakterijske učinkovine. Vendar so te popolnoma nepotrebne, poleg tega pa sumijo, da spodbujajo alergije. Za popolno čiščenje stanovanja potrebujete le štiri stvari: nevtralno čistilo za tla, ploščice in druge gladke površine, peneče se mleko za trdovratne madeže, čistilo za stekla in citronsko kislino ali gospodinjski kis proti kamnu. Za madeže na oblazinjenem pohištvu in preprogah lahko uporabite posebno milno peno ali mlačno raztopino sredstva za pranje občutljivih oblačil. Redno menjavajte tudi krpe za čiščenje, krtače in pa tudi nože ter deske, ki pridejo v stik z mesom, ribo, perutnino ali gomoljčno zelenjavo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"