Ne stegnite nog med delom

21. 9. 2007
Deli
Ne stegnite nog med delom

Mislite, da je težko samo delavcem na naftnih ploščadih in ribiških barkah? Tudi pisarniški molji nastradajo, kajpada . .

Celodnevno sedenje za mizo

Poklicno tveganje: globoka venska tromboza

34 odstotkov ljudi, ki so že kdaj doživeli strd­­­ke v nogah ali plju­­čih, je preživelo tiste zadnje dni v sedečem položaju. Se­denje namreč prepre­čuje mišicam, da bi masirale žile, obenem pa upočasnjuje pretok krvi po nogah, kar lahko vodi do strdkov.

Rešitev:

Vsaki dve uri se odpravite na sprehod po pisarni ali hodniku. Tako

boste sprostili noge, hoja pa bo vplivala tudi na vaše misli. Seveda pa lahko na hodniku izveste še kakšno informacijo, ki bo pomagala vaši karieri.

Natrpan urnik Potovanj

Poklicno tveganje: depresija

Ljudje, ki (pre)po­go­­­­-s­to potujejo, so bolj nagnjeni k psihotičnim motnjam v razpoloženju. Potovanja se pač poigravajo z vašo notranjo uro. Če temu dodate še socialno izolacijo in prilagajanje različnim kulturam, ste na dobri poti, da se vaše stanje poslabša in po­stanete depresivni.

Rešitev:

30-minutni kardiotrening pred poletom in po njem bi moral zadostovati. Zdravniki pravijo, da ta vadba zmanjša šte­vilo simptomov depresije za polovico. Torej če želite svojemu telesu dobro, ne pozabite nanjo.

Ženske v službi

Poklicno tveganje: superbakterije

Glede na ugotovitve raziskav naj bi ženske na svojih pisalnih mizah gostile kar dvakrat več bakterij kot moški, na eni izmed 15 'ženskih' miz pa lahko najdemo tudi bakterijo MRSA. Že do­tik takšne mize je lah­ko dovolj za okužbo, ki lahko povzroči tudi nekrozo ali odmi­ranje tkiva.

Rešitev:

Redno čisti­te svoj delovni pros­tor, od telefon­­­ske slu­šalke do tipkovnice. To bo pobilo 99, 9 odstotka vseh bakterij.

Rak, ki vas obdaja

Poklicno tveganje: astma

Zdravniško osebje je izpostavljeno povišanemu tveganju za raz­­­­­voj astme tudi zaradi smukca na gumi­jas­-t­ih rokavicah. V pi­sar­nah pa lahko to stanje povzročita prah in nesnaga. Preve­ri­te, v kakšnem okolju delate, in temu primerno ukrepajte.

Rešitev:

Odstranite prah iz pisarne in poskrbite, da ventilacijski sistem ne bo zamašen ali pokvarjen. Če sistem ne deluje dobro, pokličite servisno službo.

Nenehno klicarjenje

Poklicno tveganje: bolečine v ramenih

Boleča ramena priza­denejo do 46 odstotkov vseh pisarniških moljev. Bolečina v vratu pomeni, da pre­več nagibate svojo glavo naprej ter bere­te z ekrana, bolečina na eni strani vratu pa, da prevečkrat vztrajno držite telefonsko slu­šalko v neprimernem položaju.

Rešitev:

Ekran postavite v višino oči, za dolžino roke stran od njih, in si omislite brezžične naglavne slušalke za telefon.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ