Paleo sistem prehranjevanja

9. 1. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Paleo sistem prehranjevanja (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kot že veste, nerada uporabljam besedo 'dieta', ampak danes je uporaba te besede tako zelo popularna, da tudi v primerih, kjer sploh ne govorimo o hujšanju, govorimo o dieti; paleo dieti.

Ampak kaj nas sploh privede do tega, da uporabljamo to besedo? Predvsem to, da je tak način prehranjevanja, v tem primeru paleo, bolj naraven ('clean'), se pravi, da ni na jedilniku predelane oziroma procesirane hrane, živil, ki vsebujejo gluten in laktozo. In spremenjen način prehranjevanja v veliko primerih privede do izgube nekaj odvečnih kilogramov, kar pa potem označimo, kot da je to dieta.

Seveda obstajajo tudi različne variante tega načina prehranjevanja, ki pa so usmerjene v izgubo odvečnih kilogramov, kot je na primer 30-dnevni izziv, znan pod imenom Whole30. To je pri nas nekaj novega, in kar je novega, je tudi zanimivo za vse tiste, ki se že dalj časa borijo z različnimi dietami in jim nikakor ne uspe znebiti se tistih nesramnih kilogramov. Potem pa si zadajo, da bodo preizkusili še to varianto, morda bo pa zdaj kaj drugače. Mogoče bo, mogoče pa ne. Nekako pa se v 30 dneh telo že navadi bolj prijazne, lahko prebavljive hrane in potem, če in ko spet sežejo po hrani, ki pa ne spada v ta sistem, lahko za večino rečem, da se najverjetneje ne počutijo ravno najbolje. Večina potem občuti, kako težka je predelana hrana, saj jim obleži v želodcu, počutijo pa se napihnjeni in drugi dan imajo celo občutek, ki jih seveda ne vara, da so celi 'zabuhli' in se komaj premikajo.

Tistim, ki se boste odločili za tako spremembo v svojem življenju, pa svetujem, da se, preden se podate na to turnejo sprememb, iskreno pogovorite s samim seboj in tako sami pri sebi preverite, ali si to resnično želite in ste tudi pripravljeni svoje življenje postaviti popolnoma na glavo in mogoče celo zmetati vso hrano, živila, ki jih še imate doma in ne ustrezajo temu sistemu, v smeti ali pa jih dati nekomu drugemu ter se podati z novim nakupovalnim listkom po nova živila po paleo sistemu.

Če si želite ta novi sistem vsaj preizkusiti, vam z veseljem pomagam. Zato sem vam pripravila nov prvi nakupovalni list po paleo sistemu (primer, kaj bi lahko kupili za dve osebi za teden dni):

  • ZELENJAVA: 2 kg ali 6 srednje velikih gomoljev sladkega krompirja, pol kg jedilne oranžne buče, 2 glavi brokolija, 1 glava cvetače, 500 g češnjevega paradižnika, 1 šopek redkvice, 1 manjša glava zelja, 1 srednje veliko kitajsko zelje, 4 srednje velike bučke, 1 kg korenja, 1 šop blitve, 1 šop špinače, 5 velikih čebul, 1 strok svežega česna; lahko pa bi tudi kupili zmrznjeno zelenjavo;
  • SADJE: 1 kg jabolk, šop banan, 2 limoni, 4 kivije, 3 kakije, 4 naši hruške, 1 vrečka posušenih sliv, 1 vrečka datljev;
  • OREŠČKI (bodo za dalj časa): 200 g mletih in celih orehovih jedrc, 200 g mletih in celih lešnikov, 200 g mletih in celih mandljev, 300 g pistacije;
  • VIR BELJAKOVIN: 1 piščančje prsi, 4 srednje veliki puranji zrezki, npr. 500 g mlete govedine, 4 goveje zrezke, 10 jajc, 200 g pršuta, 4 150-gramske konzerve tunine v lastnem soku, 4 150-gramske konzerve tunine v olju;
  • VIR zdravih MAŠČOB (bodo za dalj časa): kokosovo olje ali mast, mleti kokos – kokosova moka, semena po želji (bučna, sončnična, lanena), 1 konzerva kokosovega mleka;
  • 1 vrečka tapiokine moke (bo tudi ostala za dalj časa).

In ker se vsi radi crkljamo in se razvajamo s hrano, vam bom izdala recept za 'sladico', ki ima cel kup prednosti pred klasično sladico. Jaz jih poimenujem paleo jabolčni srčki. So zdravi, lahki, primerni za katerikoli del dneva in vsebujejo vse potrebne nutriente, ki naj bi sestavl­jali polnovreden obrok.

Paleo jabolčni srčki

Sestavine

  • 100 g mletih mandljev
  • 2 manjši jajci
  • 3 večja jabolka
  • čajna žlička arome vanilje
  • čajna žlička cimeta
  • drobna pest rozin

Uporabim silikonski model za mafine v obliki srčkov (6 srčkov)

Postopek

V eni posodi zmešam mlete mandlje z enim jajcem, in to maso razdelim v 6 srčkov ter s prsti razporedim maso po steni vsakega srčka.

V drugo posodo naribam olupljena jabolka, ki sem jih z rokami ožela, da ni toliko soka od jabolk, dodam jajce, rozine, cimet in aromo vanilje. Z roko pregnetem jabolčno maso.

Nato razdelim to maso v obložene modelčke in malce potlačim, da je višina poravnana z robom modelčkov.

Vstavim modelčke v neogreto pečico in 40 minut pečem pri 180 °C. Ko so jabolčni srčki gotovi, postanejo rahlo zapečeni in jih samo vzamem iz pečice, stresem na pladenj iz modelčkov ter pokrijem s kuhinjsko krpo in pustim, da se vsaj malo ohladijo.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek