Pomaranče - sadež poln sladkega soka

8. 1. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Agrumi ne smejo manjkati v prehrani otrok. Najpogosteje jih jemo sveže ali pa v sadnih solatah. Vendar je lahko ta sadež sestavina zelo različnih jedi.

Sadež pomarančevca je najverjetneje nastal s križanjem pomela in mandarine, v južni Kitajski in severni Indiji pa so ga gojili že pred 4.500 leti. Pomaranče so v Evropo prišle šele v 15. stoletju. Prinesli so jih portugalski trgovci, iz Evrope pa so se razširile v Ameriko.

Kaj vse vsebuje pomaranča?

Danes pomaranče gojijo v vseh tropskih področjih sveta, gre pa tudi za najbolj priljubljeno vrsto sadja. Največje izvoznice pomaranč so Brazilija, ZDA, Indija, Italija, Španija, Kitajska in Mehika. Zrela pomaranča vsebuje približno 85 odstotkov vode, preostalo pa so hranilne snovi, pretežno saharidi. Pomaranče in drugi agrumi, na primer grenivke, limone in mandarine, so bogat vir C-vitamina.

100 g sveže pomaranče vsebuje okoli 60 mg C-vitamina, kar pokrije dnevne potrebe odraslega človeka po C-vitaminu. Poleg tega pomaranče vsebujejo selen, kalij, kalcij, železo, magnezij in pektin, ki zmanjšuje vrednosti holesterola. Zdrave snovi se ne skrivajo le v mesu sadeža in svežem soku, temveč tudi v tanki kožici med posameznimi krhlji pomaranč. Zato je idealno, da pojeste cel sadež in ne pijete le iztisnjenega soka.

Čudovita sestavina za slane jedi

Pomaranče so naletele na zelo široko področje uporabe v moderni gastronomiji in se uporabljajo ne le kot sestavina za sladke, temveč tudi za slane jedi. Njihov vonj izboljša in omili med drugim okus kokošjega mesa in mesa divjačine, posebno dobre pa so za pripravo pikantnih omak in polivk.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"