Potovalna lekarna - zdravila, ki jih morate vzeti na dopust

2. 7. 2012
Deli
Potovalna lekarna (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Na dopustu nas lahko hitro presenetijo razne zdravstvene tegobe, zato je pred odhodom pametno razmisliti tudi o tem, katera zdravila je potrebno vzeti s seboj. Seveda je izbira zdravil odvisna glede na vašo starost in zdravstveno stanje, trajanje potovanja in sam kraj potovanja.

Predvsem pa je pomembno, da ne pozabite vzeti zdravil, ki vam jih je predpisal zdravnik in jih jemljete redno.

Najpogostejše zdravstvene težave v času dopusta

V času dopustov so najpogostejše zdravstvene težave prebavna obolenja, potovalna driska, infekcije prebavil, bruhanje in razne zastrupitve s hrano, ki so rezultat okužbe z bakterijami, virusi ali paraziti prisotnih v hrani ali vodi. Včasih je dovolj že led v pijači, pri nekaterih pa se tovrstne težave pojavijo že zaradi spremembe okolja in prehrane, predvsem pri potovanjih v bolj eksotične predele sveta.

Zaradi vročine imajo precej več težav tudi srčni in pljučni bolniki ter diabetiki.

Zelo pogosta so tudi akutna obolenja, vročinska stanja, razne alergije, vnetje mehurja in ušes, angine, prehladi in piki žuželk.

Ker se vse več ljudi odloča za aktivne počitnice, jih veliko poišče pomoč tudi zaradi poškodb. Največkrat gre za manjše poškodbe kot so zvini in udarnine. Nekaj je tudi ureznin in sončnih opeklin.

Kdaj poiskati pomoč?

Mnogi se na oddih odpravijo v popolnoma novo okolje. Zaradi novih okoliščin in neznanih situacij pa v primeru zdravstvenih težav pogosto ne vemo kako ravnati. Zato so obiski pri zdravniku običajno še pogostejši, kot bi bilo sicer potrebno.

V nekaterih primerih ni nujen takojšen obisk pri zdravniku. Npr. v primeru manjših odrgnin, bolečin v ušesu, pika žuželke (če v preteklosti niste imeli reakcije) itn. Pomagate si lahko z zdravili, ki jih dobite v prosti prodaji v lekarni.

Potovalna lekarna

Med najnujnejšimi pripomočki, ki jih morate imeti v potovalni lekarni, so na prvem mestu zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik. Priporočljivo je, da si pripravite zadostno zalogo in se tako izognete morebitnim zapletom.

V potovalni lekarni naj bodo tudi:

  • zdravila za lajšanje težav s potovalno drisko (medicinsko oglje),
  • zdravila pri težavah z zaprtjem,
  • zdravila za želodčne težave in proti slabosti,
  • zdravila za lajšanje alergijskih težav (če ste v preteklosti že doživeli hudo anafilaktično reakcijo, vzemite zdravila za samopomoč, ki vsebuje kortikosteroid in po potrebi še adrenalin v injekciji; za primere pikov žuželk naj bo v vaši lekarni repelent, mazila, ki kožo hladijo in blažijo srbenje in za primere, ko se pojavi koprivnica, antihistaminikom),
  • zdravila za zniževanje povišane telesne temperature in lajšanje bolečin kot so glavobol, bolečine v sklepih, bolečine v mišicah in manjše poškodbe,
  • osnovni pripomočki za oskrbo manjših ran in odrgnin (razkužilo, obliži, povoj, lepilni trak, mazilo za rane),
  • sredstvo za sončenje in nego po sončenju;
  • zdravila proti prehladu in bolečem grlu.

Zdravila obvezno hranite v orignilani embalaži, skupaj z navodili za uporabo in pri temperaturi nižji od 25 °C. Zaščitena naj bodo tudi pred svetlobo. Če se odpravljate v tropske kraje, jih zaščitite pred vlago. Uporabite lahko alu folijo. Preverite rok uporabe zdravil.

Če niste prepričani, katera zdravila pospraviti v kovček ali potovalno torbo, se o tem lahko posvetujete tudi z zdravnikom ali farmacevtom.

Seveda ne pozabite vzeti tudi kartice zdravstvenega zavarovanja, potrdilo o zdravstvenem zavarovanju za potovanje v tujino, potrdilo o uporabi zdravil, ki vam ga napiše zdravnik in potrdilo o cepljenjih. Če pa se odpravljate na potovanje v eksotične kraje, se dobro seznanite še z zdravstvenimi preventivnimi ukrepi ciljne države.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"