Premočna pigmentacija

3. 7. 2011
Deli
Premočna pigmentacija

Hiperpigmentacija pomeni premočno pigmentacijo. Gre za povečano vsebnost melanina v koži. Pigmentni madeži ali starostne pege so enakomerno obarvane manjše rjavkaste lise na koži obraza in dekolteja ter na hrbtiščih dlani in podlahti.

Prevelika proizvodnja melanina v koži je pogosto posledica izpostavljanja soncu, ta pa se kaže tako, da na koži nastanejo pigmentna znamenja. Za odstranitev ali zmanjšanje teh pigmentnih znamenj in preprečevanje nastanka novih je treba zmanjšati količino encima tirozinaza in s tem prekiniti proces pigmentacije brez poškodovanja pigmentnih celic.

Na voljo je več metod odstranjevanja 'madežev'. Zelo stara metoda je zamrzovanje s tekočim dušikom. Dermatologi pigmentno liso pomrznemo; na njenem mestu nastane mehurček in se spremeni v krasto, ki odpade, na njenem mestu pa zraste nova koža. Na voljo so tudi različne kreme, ki pa so manj uspešne. Dobra izbira sta lahkokemijski piling s triklorocetno kislino in odstranjevanje z laserjem. Strokovnjaki v salonih priporočajo šest tretmajev v šestih tednih, zelo pomembno pa je, da to naredite pred poletjem (zdaj je že kar malo prepozno). Obvezna je uporaba izdelkov za domačo nego. Prav tako je se je med trajanjem programa obvezno treba izogibati soncu in solarijem ter uporabljati primeren zaščitni faktor.

Tudi najbolj stroge postopke posvetlitve lahko nevtralizira že minimalna izpostavljenost UV-žarkom. Če področje, kjer je hiperpigmentacija, izpostavimo UV-žarkom, se na celični ravni začne proizvajati še več melanina, kar povzroči nadaljnjo potemnitev kože. Ironično je, da je ta proizvodnja melanina pravzaprav reakcija kože, ki se z melaninom poskuša zaščititi pred škodljivimi UV-žarki.

Vsakodnevna uporaba izdelkov z zaščitnim faktorjem vam bo pomagala zaščititi kožo pred UV-žarki in tako nadzorovati proizvajanje melanina na celični ravni. Pomaga vam lahko celo zmanjšati hiperpigmentacijo, ki se je pojavila zaradi nihanja hormonov (kot je melasma) ali zaradi povnetne hiperpigmentacije (oziroma brazgotinjenja).

Vzroki za pigmentne madeže:

  • hormonska neravnovesja,
  • nosečnost (med in po njej),
  • jemanje kontracepcijskih tabletk,
  • nega kože s preparati z visoko vsebnostjo vazelina.

Pigmentni madeži dosežejo velikost do treh centimetrov, veliko pogosteje pa so manjši in v premeru merijo od 0,5 do enega centimetra. Največkrat so svetlo do temno rjave barve in so enakomerno obarvani. So ovalne oblike, včasih tudi nekoliko nepravilne oblike. Poleti ne potemnijo, ampak so vse leto enako obarvani. Njihovo število se z leti povečuje.

Pigmentni madeži nastanejo na delih kože, ki so najbolj izpostavljeni UV-sevanju. Prej in v večjem številu se pojavijo pri svetlopoltih in svetlookih ljudeh, ki se veliko zadržujejo na soncu.

Nastanek pigmentnih madežev lahko preprečimo tako, da kožo ščitimo z oblačili in pokrivali. Uporabljajte kakovostne kreme za zaščito pred UVA- in UVB-žarki. (Kreme s hidrokinonom, ki deluje kot belilo, se počasi opuščajo, ker so imele preveč neželenih učinkov.)

Roke so najbolj izpostavljene

Roke se od vseh delov telesa najhitreje starajo, saj so najbolj izpostavljene. Pigment se po roki razvija zelo neenakomerno. Najprej se pojavijo svetle pike, nato temne in naše roke so polne pigmentnih madežev. Vsak teden vsaj enkrat svoje roke pošteno zdrgnite z limono. Nato dajte na roke masko za roke in vaša koža bo spet nežna in voljna.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"