Preobremenitveni sindromi

6. 3. 2012
Deli
Preobremenitveni sindromi (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Dejstvo, ki mu ne more ubežati skoraj noben profesionlani in rekreativni športnik. Kako in kdaj opazimo, da smo prešli vse meje?

Teniški komolec pri rekreativnih igralcih tenisa nastane zaradi ponavljajoče in čezmerne obremenitve mišic iztegovalk zapestja in prstov, ki se priraščajo na nadlahtnico. Bolečine sproži upogib zapestja navzgor proti uporu. Ta sindrom se lahko pojavi tudi pri nešportnikih.

Golf komolec: prizadeta je notranja stran komolca, kjer se bolečine tudi pojavijo. Poleg bolečin sta prisotna tudi slabost zapestja in povečanje bolečin pri upogibanju zapestja navzdol proti uporu.

Tendinitis Ahilove tetive je pogost pri tekačih. Bolečine, ki jih lahko spremljata oteklina in rdečina, se pojavijo pri preobremenjevanju in pretiravanju pri treningu (tek po trdi podlagi ali po hribu navzgor).

Koleno tekačev: tu pride do vnetja iliotibialne vezi, ki poteka po zunanji strani stegna do kolenskega sklepa. Vnetje se pojavi na zunanji strani kolenskega sklepa; bolečine se povečajo med tekom in umirijo pri mirovanju.

Bolečine kolenskega sklepa v predelu pogačice ali pod njo so lahko posledica prevelikih obremenitev ali šibkosti stegenskih mišic. Pogosto se pojavijo pri mladih športnikih (tek, smučanje, kolesarjenje, nogomet).

Bolečine v zapestju nastanejo zaradi vnetja kit (tendinitis) ali sinovialne ovojnice okoli kit kot posledica ponavljajočih se gibov, ki preobremenjujejo majhne mišice v roki (uporaba računalniške miške ali tipkovnice). Vnetje zapestja se pojavi tudi pri kolesarjih, spremljajo pa ga bolečine in oteklina.

Kako si lahko pomagate sami?

V zgodnji fazi je pomembno, da takoj prekinemo z dejavnostjo, ki sproži bolečine. Mirovanje je nujno in potrebno toliko časa, da bolečine popolnoma popustijo. Pomagamo si lahko s povijanjem prizadetega področja. S povojem omejimo gibanje in s tem se bolečine zmanjšajo.

Za zmanjševanje bolečin si pomagamo s hladnimi oblogami ali/in kriomasažo - masažo z ledom. Hladne obloge (lahko v obliki ohlajenih gelov) položimo nad področje, ki nas boli in je oteklo, vendar nikoli direktno na kožo. Pod oblogo lahko položimo tanko tkanino. Obloge zamenjamo, ko postanejo toplejše. Priporoča se hlajenje večkrat dnevno, prve dni bolj pogosto, npr. vsako uro v fazi močnih bolečin. Kasneje, ko hujše bolečine popustijo, lahko hladimo z oblogami na tri do štiri ure. Z masažo z ledom lahko hitro zmanjšamo hude bolečine. Z ledom enakomerno krožno masiramo boleče mesto do pet minut oz. dokler koža ne postane rdeča. Masiramo direktno po koži. Masažo ponavljamo večkrat dnevno in jo kombiniramo s hladnimi oblogami.

Poleg hlajenja lahko uporabimo zdravila v obliki gelov s protibolečinskim in protivnetnim delovanjem, ki se dobijo v lekarni tudi brez recepta (npr Ketonal gel, ki vsebuje ketoprofen in deluje lokalno). Po navodilih prizadeto mesto masiramo.

V kolikor bolečina ne pojenja obiščite sprva vašega osebnega zdravnika, šele na to fizioterapevta.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek