3 vrste glavobola in terapije

15. 11. 2010
Deli
3 vrste glavobola in terapije

Glavobol nam lahko precej zagreni življenje. Pa vendar obstaja kar nekaj učinkovitih terapij, le prave vzroke je treba poznati. Predstavljamo najboljše terapije za tri najpogostejše vrste glavobola.

Nova spoznanja: čokolada ne povzroča migrene

Za migreno je tipičen polstranski glavobol, ki traja 4 do 72 ur in ga pogosto spremljata slabost in občutljivost za svetlobo. Pri nekaterih se pojavijo tudi motnje vida, omrtvičene roke ali volčja lakota za določenimi jedmi.

V akutnih primerih pri lahnih napadih pomagajo že običajna sredstva proti bolečinam, pri hujših težavah pa t. i. triptani. Ta posebna zdravila proti migreni prav nič ne pomagajo pri 'normalnem' glavobolu. Zato je vedno zelo pomembna zelo natančna diagnoza.

Veliko pacientom z migreno lahko pomagajo tudi naravne snovi, kot na primer koencim Q 10, magnezij in vitamin B2. Te tri substance igrajo precejšnjo vlogo pri energijski presnovi v možganih. Če jih ni, je moteno pridobivanje energije in takrat pride do tipične migrenske preobčutljivosti v možganih.

Napade lahko preprečite tudi z rednimi sprostitvenimi tehnikami, vzdržljivostnimi športi, veliko spanca, pa tudi z izogibanjem hrupu, ostri svetlobi in močnejšim temperaturnim nihanjem. Študije tudi dokazujejo, da lahko profilaktičen učinek razvijejo tudi injekcije botoksa.

Poleg tega so v zadnjem času znanstveno dokazali, da čokolada in podobna živila ne povzročajo glavobola. Drži pa sicer, da nekateri bolniki pred napadom migrene čutijo volčjo lakoto po nečem sladkem. Toda znanstveniki menijo, da gre za previdnostni ukrep telesa, da bi si pred fazo bolečine in slabosti nabralo dovolj kalorij. Posebna previdnost pa velja pri alkoholu.

Veliko tekočine za preprečitev glavobolov

Pri tenzijskem glavobolu je bolečina topa in potisna in se večinoma širi od tilnika po obeh straneh glave navzgor. To vrsto glavobola pogosto povzročajo napetosti v predelu tilnika in ramen, pomanjkanje tekočine in stres.

Hitro pomaga že acetilsalicilna kislina. Kofein še nekoliko izboljša učinek, ker poskrbi za še hitrejšo absorpcijo kisline. Pri kroničnih tenzijskih glavobolih vam utegne vaš zdravnik predpisati tudi nizko dozirane antidepresive. Bolniki morajo paziti na stalen ritem dneva in noči, dnevno popiti najmanj dva litra tekočine in se veliko gibati na svežem zraku.

Testna faza: ali lahko botoks prežene glavobol?

Tehnike sproščanja, kot sta na primer avtogeni trening in joga, lahko zelo pomagajo pri stresno pogojenem glavobolu. Zelo nova pa je terapija z injekcijami botoksa. Ta v testnih preizkusih zelo dobro zdravi predvsem tenzijske glavobole.

Pri točkovnem glavobolu se močne, pekoče bolečine pojavijo vedno le na eni strani glave in večinoma za enim očesom. Te napade večinoma doživljajo moški. Običajna zdravila po navadi ne pomagajo. Pomaga lahko injekcija triptana in tudi anestetik, ki ga vbrizgajo v nos.

Bolečino blaži tudi inhalacija 100-odstotnega kisika. Nadaljnje napade lahko prepreči tudi dvignjen trup med spanjem.

Gre za glavobol ali migreno?

Odgovorite z da ali ne!

1 Ste med napadi zelo občutljivi za svetlobo in hrup?
2 Se bolečine med gibanjem še okrepijo?
3 Se zgodi, da napadi glavobolov trajajo tudi po ves dan?
4 So glavoboli po pravilu enostranski, vrtajoči in zbadajoči?
5 Se glavobolom včasih pridružita tudi slabost in/ali vrtoglavica?

Rezultat
Če ste na dve ali več vprašanj odgovorili pritrdilno, gre zelo verjetno za migreno. Diagnozo pa vam mora postaviti vaš zdravnik oziroma – še boljše – nevrolog.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"