5 napak, ki jih delate, kadar ste prehlajeni

17. 1. 2017
Deli
5 napak, ki jih delate, kadar ste prehlajeni (foto: Profimedia)
Profimedia

Težko dihate, kihate, kašljate, 'teče vam iz vseh odprtin' ... Premagal vas je prehlad in obupno želite biti v najkrajšem možnem času zdravi, a nemalokrat dosežete nasprotni učinek – in to zaradi petih najpogostejših napak.

1. Pretiravanje z zdravili

Pravkar ste spili zdravilo za lajšanje bolečine v grlu, minilo je že 15 minut in še se ni nič zgodilo. Zakaj ne bi vzeli še enega zdravila? To je povsem napačno razmišljanje. Morali bi imeti v mislih, da večina zdravil začne delovati vsaj pol ure po zaužitju.

Žal pa so bolniki v glavnem nestrpni, saj bi čim prej radi premagali draženje in bolečine, zato posegajo po večjem odmerku zdravil. Pravzaprav je dobro biti potrpežljiv, saj pretiravanje z zdravili lahko pripelje do novih simptomov in poslabšanja že obstoječih. Preveliki odmerki antihistaminikov lahko povzročijo zaspanost, pretiravanje z analgetiki pa lahko privede do resnih kožnih reakcij in dolgoročnih poškodb jeter.

2. Premočno izpihovanje nosu

Povsem normalno je, da izpihujete nos, ko ste prehlajeni, vseeno pa ni zaželeno, da to počnete preveč pogosto, ker pretirano izpihovanje lahko privede do drugih nevšečnosti. Če močno izpihujete sluz iz nosa, lahko poškodujete sinuse in s tem podaljšate proces zdravljenja. Sluz, ki zaide v sinuse, vsebuje veliko bakterij in virusov, ti pa lahko izzovejo resne okužbe.

3. Pretiravanje s kavo

Morda mislite, da vam bo pitje kave zagotovilo energijo in pomagalo, da prestanete ves dan v službi, čeprav ste prehlajeni.

Vaše utrujeno telo potrebuje počitek in hidracijo, da bi si v najkrajšem času opomoglo. Kadar ste bolni, je najbolj primerno, da ostanete doma, počivate in pijete veliko tekočine. Izčrpanosti zaradi bolezni ne morete pregnati s kavo, saj kofein organizem še dodatno dehidrira in tako lahko podaljša trajanje bolezni.

4. Zdravljenje na lastno pest

Marsikdo ima doma majhno lekarno. Ne zanašajte se na svoje znanje o prehladih in informacije s spleta, raje obiščite zdravnika. To potrjuje tudi dejstvo, da antibiotiki ne zdravijo virusnih obolenj, temveč bakterijske okužbe, zato jih ne bi smeli jemati na lastno pest.

5. Ne upoštevate navodil za uporabo kapljic za nos

Zamašen nos je posledica nabreklih krvnih žil v nosu, ki otežujejo dihanje. Razpršila za nos oteklino zmanjšajo, če pa jih uporabljate več kot tri dni, povzročijo vnetja krvnih žil, ki zato ponovno nabreknejo, dihanje pa je še bolj oteženo.

Preberite še:

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"