7 nasvetov za zdravo hrbtenico

10. 9. 2018
Deli
7 nasvetov za zdravo hrbtenico (foto: Profimedia)
Profimedia

Prepričan sem, da poznate nekoga, ki vam je že kdaj potarnal, kako ga boli križ, ali pa sami kdaj pa kdaj začutite neprijetno bolečino v križu.

Zaradi pretežno sedečega načina življenja, stalne neugodne prisilne drže, dvigovanja težkih bremen, je hrbtenica zelo obremenjena. Zaradi hitrega življenjskega tempa pa vedno manj časa namenimo kvalitetnemu  preživljanju prostega časa in športnim aktivnostim.

Posledično mišice oslabijo in s tem še dodatno obremenjujemo hrbtenico.

Poleg redne telesne aktivnosti, ki ohranja hrbtenico zdravo in prožno je pomembna tudi uravnotežena prehrana, počitek in pravilna drža.

Naj vam povem nekaj nasvetov za zdravo hrbtenico:
1.

Gibanje – hoja, kolesarjenje, tek na smučeh, telovadba, plavanje, to so najbolj primerni športi, ki preprečujejo težave s hrbtenico. Hkrati z aktivnim gibanjem skrbimo za obremenitve mišic in pridobivanjem moči v trupu, med tem ko jih sproščamo z jogo in pilatesom. Priporočljivo je, da se poslužujemo obojega ravno v pravšnji meri oz. glede na potrebe posameznika.

2.     

Zdrava prehrana – uravnotežena prehrana zagotovi energijo in moč za mišice. Močne mišice nudijo podporo in varovalno funkcijo za hrbtenico.

3.     

Počitek – yelo je pomembno, da tudi hrbtenici privoščimo počitek v primernem položaju – pod kolena položite vzglavnik pod vrat si zvijte brisačo.

4.     

Pravilna drža – nepravilna drža pri sedenju in opravljanju vsakdanjih opravil je vzrok za  številne bolečine. Zato rame potisnite nazaj in vzravnajte hrbet. Med sedenjem ne imejte prekrižanih nog, ker s tem obremenimo le eno stran hrbtenice. Z uporabo naslona za noge pri sedenju, boste zmanjšali ukrivljenost hrbtenice. Paziti morate le, da so kolena višje od bokov.

5.     

Pitje vode – pomanjkanje vode v telesu povzroča dehidracijo in izčrpanje telesa.  Medvretenčne ploščice se hranijo z vodo in se tako regenerirajo.

6.     

Dvigovanje bremena – paziti moramo, kako dvigujemo stvari. S celim telesom in ravnim hrbtom. Najprej počepnete in nato dvignete breme. Tako bodo nožne mišice v pomoč hrbtnim. Izogibati se morate sunkovitim gibom in zasukom. Predmetov ne dvigujte s strani, prav tako jih ne nosite oddaljene od telesa.

7.     

Preventiva – gibanje je najboljša zaščita za hrbtenico. S telesno aktivnostjo poskrbimo za prekrvavitev vretenc in mehkih tkiv hrbtenice. Bolje preprečiti kot zdraviti!

Vanja Cipot, osebni trener

Največkrat me ljudje obiščejo zaradi želje po izgubi kilogramov in preoblikovanju telesa. Česar vam ni uspelo narediti samemu v večletnem trudu, skupaj brez odrekanja in z disciplino uresničimo v samo nekaj mesecih! Redna vadba, pravilna prehrana in čas. Moj cilj je strankino zadovoljstvo!

www.v-team.si

Preberite tudi:

 

 

 

 

 

 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek