Hitra pomoč pri glavobolih

15. 8. 2009
Deli
Hitra pomoč pri glavobolih (foto: Profimedia)
Profimedia

Izdajamo vam nekaj skrivnosti preventive in tudi kaj vse pomaga v akutnih primerih.

Glavobol je na samem čelu najpogostejših zdravstvenih težav: za akutnimi ali kroničnimi glavoboli trpi sedem od desetih prebivalcev Slovenije, zaradi hormonov pa ženske veliko pogosteje kot moški.

Na žalost ne obstaja le ena vrsta glavobola – strokovnjaki ocenjujejo, da jih je 250 različnih. Najpogostejša oblika glavobola je trgajoč tenzijski glavobol, ki mu lahko sledi še hromeča migrena.

Preventiva in kaj vse pomaga v akutnih primerih.

Naravno zdravljenje z zdravilnimi rastlinami

Dejstvo:

Redno poseganje po tabletah ima lahko za bolnike z glavobolom nezaželene posledice. Skoraj vsak drugi trajni glavobol povzroča nenadzorovano jemanje tablet.

Pri nas raste veliko zelišč, ki lahko veliko bolj učinkovito preženejo glavobole.

Pomaga:

  • Kamilici podobna zdravilna rastlina beli vratič (na primer v prašku) prepreči prekomerno izločanje serotonina. Ta hormon zoži krvne žile, kar predstavlja enega izmed glavnih vzrokov za pojav migrene.
  • Rožmarin (kot dodatek kopeli ali čaj) poskrbi za hormonsko ravnovesje, krepi in pomiri živčevje pri migreni in tenzijskem glavobolu.
  • Močvirski oslad (kot čaj, ki ga lahko kupite v lekarni) se ne imenuje kar tako tudi cvetoči aspirin: rastlina namreč vsebuje salicilno kislino, ki ustavi bolečine. Nežna masaža senc z oljem poprove mete blokira bolečinske signale tako učinkovito kot sintetična sredstva!

Hitra pomoč pri akutnih bolečinah

Dejstvo:

Stres, napete mišice hrbta in zatilja pa tudi hormonsko neravnovesje sprožijo naval bolečine, ki lahko traja celo nekaj dni.

Pomaga:

  • Na čelo, sence ali zatilje si za približno eno minuto položite hladilno blazinico z gelom ali pa v brisačo zavijte zdrobljene kocke ledu, nato naredite triminutni premor in postopek ponovite.
  • Če so vzrok glavobola napete mišice, pomagajo topli obkladki ali pa segrevanjem predela s sušilnikom, ki sprosti napete dele.
  • Pri blažjih glavobolih dela čudeže tudi dvojni ekspreso z brizgom limone. Kofein namreč zavre prenašanje bolečine.
  • Bolečine lahko blaži tudi akupresura: približno 30 sekund si stiskajte zadnji členek mezinca.

Preberite: Metoda, s katero ustavite glavobol v nekaj minutah (brez tablet) 

Napade lahko prepreči tudi spremenjen življenjski stil

Dejstvo:

Večina glavobolov nastane zaradi součinkovanja telesnih, psihičnih in zunanjih dejavnikov. Pomembno je, da lahko po pravilu nanje vplivate tudi sami.

Pomaga:

  • Vodite t. i. bolečinski dnevnik in bodite med drugim zelo pozorni na prehrano. Napade bolečine lahko med drugim povzročajo predvsem citrusi, sir ali pa tudi rdeče vino.
  • Dnevno popijte 2 do 3 litra vode. To bo izboljšalo pretok krvi v možganih in preprečilo bolečine.
  • Redno se prehranjujte, saj tudi lakota oziroma nizka raven sladkorja v krvi povzročata glavobole.
  • Za preventivo poskrbijo tudi vzdržljivostni športi – hoja ali tek trikrat tedensko po 30 minut. Hrana z veliko magnezija krepi živce in sprošča mišice.

S sprostitvijo nad bolečine

Dejstvo:

Stres je eden izmed glavnih povzročiteljev glavobola. Duševni pritisk ne vpliva le na presnovo, temveč tudi na bolečinsko mejo v možganih.

Pomaga:

  • Sprostite se – vsak dan si vzemite najmanj 15 minut zase. Idealne so sprostitvene tehnike, kot so na primer avtogeni trening, sproščanje mišic ali joga.
  • Dneva si ne zapolnite s preveč obveznostmi in se tako izognite hektiki! Poglejte si včasih skozi prste in občasno recite tudi ne.
  • Če boste manj perfektni, boste imeli več energije za stvari, ki vas krepijo. In naučite se sproščenosti: včasih so male katastrofe vsakdana ob natančni preučitvi videti manj dramatične kot sicer!

Tri najpogostejše vrste glavobola

Tenzijski glavobol

Večinoma se pojavi na obeh straneh glave. Počutimo se, kot da bi nam glavo držalo v primežu. Bolečina se širi od tilnika proti čelu.

Migrena

Bolečina je večinoma enostranska, utripajoča in večinoma zelo močna. Razširi se počasi ali pa se seli z ene strani glave na drugo (latinsko: migrare – premikati se).

Lokaliziran glavobol

Pri tej dokaj redki obliki pride do enostranskega, pogosto neznosno zbadajočega napada bolečine v predelu oči, čela, senc.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord