Kaj morate najprej storiti, ko začutite, da se vas loteva prehlad?

29. 12. 2019
Deli
Kaj morate najprej storiti, ko začutite, da se vas loteva prehlad? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj lahko storite, da se boste virusa lahko malce prej znebili? Strokovnjaki pravijo ...

Pitje vode je učinkovitejše kot šumeče tablete, kurja juhica, vlažilnik ali fiziološka raztopina.

To storite takoj, ko vas požgečka v grlu oziroma vam kapljanje iz nosa sporoči, da se vas loteva nesramen prehlad. Bodite dosledni – če boste na 1 ali 2 uri spili kozarec vode, bo to bolj učinkovito kot pitje ogromnih količin vode v jutru, ko se pojavijo simptomi, nato pa do popoldneva spet nič.

Razlog?

Telo v boju proti virusu proizvaja sluz in zato potrebuje vodo oz. stalno zalogo vode.

Kako deluje? Dihalna pot je obložena s sluzjo in drobnimi, dlačicam podobnimi migetalkami, ki sluz potiskajo navzgor, od spodnjega dela pljuč do ust. V sluzi se skrivajo virusi in okužbe, znebimo pa se jih tako, da sluz pogoltnemo ter jo izločimo skozi prebavila, pravi dr. Vincent Racaniello, profesor mikrobiologije in imunologije na univerzi Columbia, ki v svojem laboratoriju preučuje navadni prehlad. Redno pitje vode torej skrbi tudi za to, da proizvajanje sluzi teče.

To seveda ne pomeni, da morate imeti pri sebi vedno na litre vode in se z njo vedno znova nalivati.

Raje se držite preizkušenega nasveta in pijte dovolj tekočine, da bo vaš urin ves čas bledorumene barve. Če potemni, ne pijete dovolj, pravi dr. Pritish Tosh, infektolog na kliniki Mayo v Minnessoti in član raziskovalne skupine Mayo Vaccine Research Group.

Nocoj (in potem vsak večer) pa storite naslednje ...

Privoščite si vsaj 7 do 8 ur spanja (še bolj vam bo koristilo 9 ali 10 ur spanja, če vam bo to uspelo). Strokovnjaki pravijo, da je dovoljšen počitek prav tako pomemben kot pitje tekočine.

V sklopu nedavne raziskave o spanju so raziskovalci teden dni beležili spalne navade zdravih moških in žensk, nato pa so jih dali v karanteno ter v stik z rinovirusom, da bi ugotovili, koliko izmed njih se jih bo nalezlo. Tisti, ki so manj spali, so bili bolj ranljivi.

Spanje prav tako pripomore k temu, da sluz viruse in okužbe potiska ven, preprostejša razlaga pa pojasnjuje, da lahko telo med spanjem energijo usmeri v krepitev imunskega sistema, ko ste budni in aktivni, pa se energija usmerja v osnovne funkcije, pravi Lipi Roy, profesorica za klinično medicino v bolnišnici Massachusetts General Hospital v Bostonu.

Preberite še:

Pa tudi: Kaj je značilno za ljudi, ki znajo poslušati sebe

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord