Kokain ni več rezerviran za bogataše

19. 1. 2010
Deli
Kokain ni več rezerviran za bogataše

Po podatkih Centra za forenzične preiskave Generalne policijske uprave je povprečna čistost kokaina v Sloveniji okoli 30%. To pomeni, da kokain, ki ga kupite, lahko vsebuje do 70% snovi, ki so dodatno škodljive zdravju. Najpogostejši aktivni primesi v kokainu sta: levamisol in fenacetin.

Levamisol (zdravilo, ki se uporablja v veterini) lahko povzroči odpoved imunskega sistema. Posebej tvegano je kajenje in injiciranje takega kokina. Fenacetin je zdravilo, ki se ne uporablja več, saj je kancerogeno (povzroča raka).

Slovensko združenje za zmanjševanje škodljivih posledic drog – DrogArt je program, ki ga označuje slogan iz naslova, začelo izvajati pred dvema letoma. Akcija ponuja predvsem informacije o varni uporabi kokaina, število uporabnikov po podatkih iz Evropske unije namreč v zadnjem času precej narašča, kokain pa postaja cenovno bolj dostopna droga in ni več rezervirana za ljudi iz višjega sloja.

K večji cenovni dostopnosti pa žal nujno spada tudi vse več primesi, ki so lahko celo bolj škodljive od kokaina samega.

DrogArt se problematike dobro zaveda, zato so konec minulega leta akcijo obveščanja (veliko informacij o kokainu in tveganjih je dostopnih na www. kokain.si) nadgradili s terenskim delom. V nekatere nočne lokale v prestolnici so nalepili plakate s podatki o čistosti kokaina pri nas ter o pomembnosti uporabe lastnega pribora pri njuhanju. DrogArtovo poslanstvo je ozaveščanje uporabnikov in učenje, kako droge odgovorno uživati, in ne prepričevanje, naj se ne drogirajo.

Tam, kjer se dogaja

S pilotsko raziskavo, ki so jo izvedli na omenjeni spletni strani, so pri DrogArtu ugotovili, da večina anketirancev poleg doma kokain snifa v nočnih klubih in diskotekah, zanima pa jih predvsem čistost kokaina. Te informacije bodo uporabnikom od zdaj na plakatih dostopne v toaletnih prostorih, kjer je dovolj zasebnosti in kjer pravzaprav drogo uporabljajo.

Plakate so nalepili nad pisoarje v moških ter nad kotliček ali na vrata v ženskih toaletnih prostorih. “Pri nameščanju plakatov z informacijami o čistosti kokaina in nevarnostih primesi pri nas smo se poskusili postaviti v kožo povprečnega uporabnika, ” pravi Mina Paš, vodja organizacije DrogArt. “Nesmiselno bi bilo na primer z njimi polepiti mestni avtobus, treba jih je dati tja, kjer je največ uporabnikov, saj so namenjeni prav njim. ”

Uporabi svoj pribor!

V raziskavi je bilo ugotovljeno, da večina ljudi, ki vsakodnevno ali pa le ob koncih tedna uživajo kokain, pribor za njuhanje delijo z drugimi. Ker je nosna sluznica rednih uporabnikov praviloma tanjša in občutljiva, velikokrat krvavijo iz nosu, kar pomeni resno tveganje za prenašanje nalezljivih bolezni. V ta namen so pri DrogArtu natisnili lističe z 'navodili za uporabo', ki hkrati služijo kot pribor in so namenjeni enkratni uporabi. Na terenu jih distribuirajo njihovi terenski sodelavci, ki so na voljo tudi za nasvete.

Sodelovanje

Ko je akcija Ne pogrni na celi črti dobila 'terensko dopolnitev', so se pri DrogArtu srečali z novo tegobo, s težavami pri sodelovanju z nočnimi klubi. Akcija za zdaj poteka le v prestolnici, z odprtimi rokami pa sta jo sprejela lokala Sub Sub ter K4. “Z nekaterimi lastniki nočnih lokalov smo tako rekoč še v pogajanjih, saj verjamejo, da se je bolje pretvarjati, da drog v lokalu ni, kot pa priznati njihovo uporabo in ukrepati z ozaveščanjem, ” pravi Mina.

Med prvimi, ki se je odzval povabilu za sodelovanje, je bil ljubljanski klub K4. Uroš Veber, njegov vodja, je povedal: “Ker se zavedamo, da nekateri obiskovalci njuhajo tudi kokain, se nam zdi samoumevno, da v programu sodelujemo. ” Žal se na primer v največjem ljubljanskem nočnem lokalu, kjer je po neuradnih ocenah tudi največ uživalcev, o sodelovanju še pogajajo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord