Kontracepcija po 40. letu. Kaj morate vedeti?

6. 1. 2011
Deli
Kontracepcija po 40. letu. Kaj morate vedeti?

Po dolgih letih uživanja kontracepcijskih tabletk se veliko žensk sprašuje, ali je na voljo še kakšna boljša metoda zaščite.

Kontracepcijska tabletka je pred časom praznovala častitljivih 50 let. Pri nas še vedno velja za najbolj priljubljeno in hkrati najzanesljivejšo kontracepcijsko metodo. Dve tretjini žensk za zaščito uporabi prav tovrstno tabletko. To velja tudi za ženske, ki so starejše od 40 let.

Trg ponuja celo vrsto različnih vrst tabletk, zato je toliko bolj pomemben temeljit pogovor z ginekologom. Prav za ženske po 40. letu starosti so bolj primerni preparati z manjšimi stranskimi učinki.

Koliko žensk jemlje tabletke?

Tabletko kot kontracepcijsko sredstvo večinoma uporabljajo ženske med 20. in 44. letom, pa tudi kar veliko najstnic med 15. in 19. letom. Kontracepcijska tabletka je zdravilo in je zato ne bi smeli uporabljati kar tako. Svetujemo pogovor z ginekologom.

Kako dolgo morajo ženske uporabljati zaščito?

Ženska lahko zanosi vse do zadnje mesečne krvavitve. Kontracepcijsko sredstvo ni potrebno, če je od zadnje mesečne krvavitve minilo že vsaj 12 mesecev. V povprečju je to okoli 51. leta, pri številnih ženskah pa še prej.

Ženske nad 50. letom morajo torej za kontracepcijo skrbeti še vsaj leto dni po izostanku mesečnega perila. Mlajše ženske, ki nimajo več mesečnega perila, pa morajo po trajnem izostanku mesečnega perila še vsaj dve leti vseeno uporabljati tudi kontracepcijo.

Katere tabletke so primerne za ženske po 40. letu?

Čisti gestagenski preparati imajo manj stranskih učinkov. Pri običajnih tabletkah se po 40. letu poveča tveganje za nastanek tromboze ali pljučnih embolij, zato ženskam svetujejo tako imenovane mini tabletke, ki ne vsebujejo estrogena, temveč le gestagen. To še posebej velja za ženske s povečano telesno težo.

Ima čista gestagenska tabletka tudi stranske učinke?

Prej jih je imela – jemati jih je bilo treba vsak dan ob istem času oziroma se čas ni smel preseči za več kot tri ure. Že nekaj let pa so na trgu nove tabletke, ki ne vsebujejo estrogena in ponujajo enako dobro zaščito, tudi če jo vzamete 12 ur pozneje kot običajno. Med dvema odmerkoma pa ne sme miniti več kot 36 ur. Vsekakor vam bo najbolj ustrezno svetoval vaš ginekolog.

Ali je dolgoletno uživanje tabletk lahko nevarno?

Načeloma vmesne prekinitve niso potrebne. Toda študije so pokazale, da se po več kot petletnem nepretrganem uživanju kontracepcijskih tabletk za 1,9-krat poveča tveganje za obolenje za rakom na materničnem vratu, ki ga povzroča humano papiloma virus – ta se pojavi pri 80 odstotkih spolno aktivnih žensk in moških.

Pri dolgotrajnem uživanju je lahko malenkost povečano tudi tveganje za raka na dojkah. Zato so še toliko pomembnejši redni preventivni ginekološki pregledi. Pod določenimi pogoji lahko tabletka nevarno učinkuje tudi na srce in krvni obtok. Zato se predpisuje le popolnoma zdravim ženskam.

Zanesljiva kontracepcija tudi brez tabletke

  • Diafragma
  • Kapica iz lateksa se namesti pred materničnim ustjem. Potrebna je kombinacija z gelom, ki uniči spermije. Pearlov indeks: 1–20*. *Nižji je, zaneslivejša je metoda.
  • Kondom
  • Edino kontracepcijsko sredstvo, ki ščiti tudi pred spolnimi boleznimi. Zaščita je odvisna od ustrezne uporabe. Pearlov indeks: 2–12.
  • Hormonski obroček
  • Zdravnik pod kožo nadlahti vstavi dva milimetra tanek gestagenski vsadek. Ščiti do tri leta. Pearlov indeks: 0–0,14.

    Spirala
  • Je tik pred materničnim ustjem in je obdana z bakreno žico, kar preprečuje ugnezdenje jajčeca. V telesu lahko ostane do pet let. Primerna je za ženske, ki že imajo otroke. Pearlov indeks: 0,1–6,9.

Kaj se zgodi, če pozabite vzeti tabletko?

Zmanjša se predvsem kontracepcijska zaščita. V tem primeru uporabite dodatno še drugo kontracepcijsko sredstvo, kot sta kondom ali diafragma. Vendar pa vzemite pozabljeno tabletko in vse preostale, sicer se lahko pojavi vmesna krvavitev.

V 'nujnih primerih' vam lahko zdravnik predpiše tudi tabletko, ki vsebuje visoko koncentracijo gestagena in lahko prepreči oploditev jajčeca še pet dni po odnosu. Če se je jajčece že ugnezdilo v maternico, tovrstna tabletka več ne deluje. Če je ženska že noseča, tudi tabletka za 'dan potem' ne povzroči splava.

iz Lise

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"