Krvni tlak

1. 3. 2011
Deli
Krvni tlak

Vrednosti krvnega tlaka je treba spremljati redno, ker je povečan krvni tlak eden od pomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek bolezni srca in žilja.

Krvni tlak je sila, s katero kri pritiska na stene žil, po katerih teče. Poznamo dva tlaka:

 

  • sistolični ali zgornji krvni tlak: izmerimo ga, ko srce iztisne kri v ožilje.
  • diastolični ali spodnji krvni tlak: izmerimo ga, ko srčna mišica počiva oziroma se srce polni z novo krvjo.

Optimalna vrednost obeh tlakov je 120/80 mm Hg, o zvišanem krvnem tlaku pa govorimo, ko je izmerjena vrednost višja od 135/85 mm Hg.

 

Povzročitelji

Visok krvni tlak povzročajo različni dejavniki, na nekatere lahko vplivate, na druge žal ne – med slednje spadajo starost, dedovanje in spol. Preventivno lahko telesu pomagate tako, da skrbite za normalno telesno težo s pravilno prehrano (se izogibajte slanim jedem in alkoholnim pijačam) in gibanjem ter obvladovanjem vsakdanjega stresa.

Če ne veste, kolikšen je vaš krvni tlak, ga izmerite!

Navodila za domače merjenje

Merjenje krvnega tlaka doma je priporočljivo, a le z zanesljivim merilnikom. Meritve lahko opravite zjutraj, po opravljeni mali potrebi, ali zvečer, pred zaužitjem večernega obroka, pomembno je namreč, da pred merjenjem ne jeste, pijte kave in alkohola ter se izognete kajenju.

Prav tako pet minut pred merjenjem počivajte, da boste popolnoma sproščeni, izognite pa se tudi pogovoru. Krvni tlak merite v sedečem položaju, na roki, ki ima višji tlak – pri desničarjih je krvni tlak višji na desni roki, pri levičarjih pa na levi.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ