Miti o prehladnih obolenjih

5. 1. 2016
Deli
Miti o prehladnih obolenjih (foto: Shutterstock)
Shutterstock

O prehladnih obolenjih je veliko znanega, še več napisanega, še veliko več pa je ljudskih resnic. Med temi smo poiskali nekaj zelo znanih ljudskih mitov in preverili, ali sploh držijo.

V boju proti prehladnim obolenjem zaležejo le antibiotiki

Dejstvo: Antibiotiki sploh niso zdravilo proti prehladnim obolenjem, saj napadajo bakterije oziroma bakterijske okužbe, ne delujejo pa proti virusom, niti virusom gripe in prehladov.

Če ni v nasprotju z zdravnikovim navodilom in le, če je pri­merno, se lahko odločite tudi za preventivne ukrepe, da ublažite morebitne posledice prehladnih obolenj.

Stradanje oz. prenajedanje odpravita simptome gripe in prehlada

Dejstvo: Znanstveniki nimajo nobenega trdnega dokaza, da bi stradanje ali pa prenajedanje z različnimi živili pomagalo ublažiti simptome gripe in prehlada.

Telo res potrebuje dovolj tekočine za normalno delovanje, vendar to ne pomeni, da je treba ob bolezni pretiravati z uživanjem tekočin. Podobno mu tudi ni treba odtegovati hrane, saj potrebuje kakovostne hranilne snovi, da ima dovolj energije za spopad s stresom in boleznijo.

Namesto pretiravanj si raje privoščite zmerno količino kakovostnih sveže pripravljenih zelenjavnih in sadnih sokov, da bo telo lažje okrepilo svojo imunsko odpornost. Izbirajte sezonska živila, ki so zanesljivo sveža in tako bogata s hranilnimi in mineralnimi snovmi.

Edino zaščitno sredstvo proti prehladnim obolenjem je cepljenje

Dejstvo: Cepivo deluje le proti nekaterim tipom virusov gripe, za katere je bilo tudi narejeno. Na splošno pa ni univerzalnega cepiva proti vsem virusom običajnih prehladnih obolenj.

Za zaščito pred pre­hla­dom in zdravlje­nje prehlada je tre­ba uživati vitamin C

Dejstvo: Vitamin C ima veliko blagodejnih učinkov pri blažitvi nekaterih simptomov prehladnih obolenj, lahko tudi pospeši ozdravitev, vendar pa ni zadostnih dokazov, po katerih bi sklepali, da je mogoče z vitaminom C zdraviti ali preprečiti okužbe.

Za zaščito pred prehladom se je treba toplo obleči

Dejstvo: Pri nizkih temperaturah je seveda priporočljivo biti primerno toplo oblečen, vendar oblačila vas ne bodo obvarovala proti prehladu, saj se virusi gripe in prehladov prenašajo kapljično po zraku in s stikom z okuženo površino (prijemanje kljuk, ročajev, stiskanje rok ipd.).

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ