Najboljša preventiva pred rakom na črevesju

8. 4. 2010
Deli
Najboljša preventiva pred rakom na črevesju

Število primerov raka na črevesju počasi narašča, odkrije pa se lahko razmeroma pozno, saj nič ne boli. Zato je še posebej pomembna ustrezna preventiva.

Glavna težava pri odkrivanju raka na črevesju je dejstvo, da se skoraj vedno razvije iz nenevarnih izrastlin na sluznici. Če te tako imenovane polipe odkrijejo dovolj zgodaj – na primer med koloskopijo – jih lahko v celoti odstranijo in s tem preprečijo pojav raka.

Preveč žolčne kisline lahko škodi

Čeprav še ni popolnoma pojasnjeno, zakaj se pri nekaterih ljudeh pojavi rak na črevesju in pri drugih ne, so gotovo zelo znani dejavniki tveganja. Med te spadajo kronična vnetna črevesna obolenja in tudi napačna prehrana z veliko mesa, maščobe in alkohola.

Znanstveniki domnevajo, da železo (na primer v zrezkih in hamburgerjih) okrepi tvorbo škodljivih dušikovih spojin v telesu. Če zaužijete še veliko maščobe, v debelo črevesje preidejo tudi povečane količine žolčne kisline. Črevesne bakterije morajo te kisline predelati, pri tem pa nastanejo kancerogene snovi.

Dobra prebava je odlična preventiva

Pojav raka na črevesju lahko preprečite z zdravo prehrano. Pomaga tudi gibanje, ki naravno pospeši prebavo. Energični sprehodi, kolesarjenje ali plavanje – z vsakim od teh športov se aktivira presnova. Tako lahko preprečite tudi pojav sladkorne bolezni.

Nezdravljena sladkorna bolezen lahko povzroči rast tumorskih celic

Diabetiki tipa 2 spadajo v tvegano skupino za črevesnega raka (trikrat večje tveganje kot pri zdravem prebivalstvu). Pri diabetikih namreč trebušna slinavka izloča preveč inzulina, tako da prihaja do nenehnih povišanj koncentracij v krvi. Inzulin pospeši rast in razmnoževanje celic – tudi tumorskih. Za diabetike je zato priporočljivo, da pred inzulinsko terapijo opravijo še pregled črevesja.

Koloskopija – najbolj varna metoda zgodnje prepoznave

Koloskopija je najbolj natančna in precizna preiskava za odkrivanje črevesnega raka in tudi njegovih predstopenj. Po dopolnjenem 50. letu se priporoča kar vsakoletni pregled. Pri pregledu blata lahko odkrijejo sumljive sledi krvi, ki lahko kažejo na obstoj polipov v črevesju.

Pri opozorilnih znakih raka na črevesju (nenadna ali dalj časa trajajoča zaprtja ali driska, dolgotrajna bledica kože, izguba telesne teže ali povečane količine sluzi v blatu) naj vam vaš osebni zdravnik napiše napotnico za koloskopijo.

Kaj narediti, če je bolezen prisotna v družini?

Rak na črevesju je na žalost tudi deden. Če so pri katerem od družinskih članov našli črevesne polipe ali pa celo rakave tvorbe, so tudi drugi krvni sorodniki podvrženi večjemu tveganju. Posebno v takšnih primerih je zgodnja prepoznava odločilna. Če so vaši starši, stari starši ali bratje in sestre zboleli za rakom na črevesju pri recimo 45. letu, morate opraviti temeljito preiskavo 10 let prej – torej pri 35 letih.

Kolikšno je moje tveganje za rakom na črevesju?

Odgovorite z da ali ne.

1 Moji direktni sorodniki so imeli raka na črevesju ali druge vrste raka notranjih organov (želodec, maternica, jajčniki, sečnik ali ledvice).
2 V moji družini so se pri sorodnikih, mlajših od 40 let, pojavili primeri črevesnih polipov.
3 Redno pijem alkohol.
4 Malo se gibljem in imam lahno povišano telesno težo.
5 Rad/a jem meso, a malo sadja, zelenjave in polnozrnatih izdelkov.

Rezultat

Če ste obkrožili eno od prvih dveh ali pa obe trditvi, ste podvrženi večji verjetnosti pojava bolezni zaradi genetskih predispozicij. Z osebnim zdravnikom se pogovorite o intenzivnih preventivnih ukrepih in rednih pregledih. Če ste pritrdilno odgovorili na trditve 3, 4 in 5 morate poskrbeti za bolj zdravo življenje in prehrano.

Nasveti za zdravo črevesje

Pojav raka na črevesju boste najbolje preprečili z zdravo in uravnoteženo prehrano.

Veliko sveže hrane

Sadje in zelenjava sta čudoviti zakladnici vitaminov. Ti poskrbijo za ohranjanje vitalnosti celic in ščitijo celo pred pojavom rakavih obolenj.

Balastne snovi

Snovi v polnozrnatih žitih preprečujejo zaprtje in s tem predolg stik strupenih snovi s steno črevesja.

Perutnina

Z mesom zaužijete neugodne maščobne kisline. Če se mu ne želite odpovedati, potem vam priporočamo belo meso, na primer perutnino ali ribo.

Zadostne količine tekočine

Tekočina nabrekne vlaknine v črevesju, tako da se lahko potem brez težav transportirajo naprej.

Gibanje

Naj bo hoja ali kolesarjenje – gibanje masira trebušne mišice in tako poskrbi za zdravo črevesje.

 Veliko lahko k vašemu zdravju pripomorejo tudi zdravniški pregledi zaposlenih, ki jih za vas organizirajo podjetja, vaši delodajalci.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"