Navade in težave, ki jih zdravniku ne bi smeli zamolčati

13. 3. 2016
Deli
Navade in težave, ki jih zdravniku ne bi smeli zamolčati (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako pogosto pri zdravniku pozabite na detajle ali zamolčite slabe navade? O nekaterih težavah in navadah preprosto ne govorimo radi. Morda se nam zdi preveč osebno, nam je nerodno ali pa se preprosto zavedamo, da tisto, kar počnemo, ni dobro. Pa bi morali biti iskreni. Preberite, zakaj.

Zdravil ne jemljete redno

Morda vam je zdravnik priporočil zdravilo, ki vam ni všeč, morda se vam zdi, da zdravila sploh ne potrebujete in lahko težavo rešite na naraven način, ali pa si mislite, da kljub nerednemu jemanju večjega vpliva na učinek zdravila ne bo.

Kakršenkoli razlog že imate, bodite odkriti.

Ker zdravnik predvideva, da predpisana zdravila jemljete redno, si lahko ponavljajoče simptome razlaga drugače in postavi napačno diagnozo. Isti simptomi so namreč lahko vzrok za različne bolezni, prav tako se lahko pri isti osebi v različnih fazah pojavijo simptomi različne intenzitete.

Občasno jemljete zdravila brez recepta

Prehranska dopolnila, minerali, vitaminski dodatki, tablete za hujšanje... Zdravnik mora vedeti za domnevno 'neškodljive' preparate z mineralnimi snovmi, vitamini in rastlinskimi izvlečki.

Zakaj?

  • Preveč magnezija denimo povzroča driske in zavira delovanje določenih vrst zdravil,
  • preveč vitamina A povzroča utrujenost in glavobole,
  • vitamin B srbenje kože,
  • preparati s česnom pa redčijo kri (kar je zelo pomemben podatek, če je pred vami operacij).
  • Enako velja za baldrijan, ki okrepi učinek narkoze.

Pijete in uživate prepovedane droge

Že manjša količina alkohola je lahko nevarna. Bolj, kot se morda zavedate.

Zdravnik mora dobro poznati vaše navade, preden predpiše preparate proti alergiji, antidepresive, tablete za spanje ali pomirjanje, ker ta razvijejo svoj učinek na istih delih tkiva.

Jetra najprej razgradijo alkohol in šele nato zdravila. To obremeni organ, privede do visokih koncentracij zdravila v krvi in okrepi stranske učinke.

Kadite

Vam se verjetno ne zdi tako pomembno, če občasno posežete po cigareti in tega ne omenite zdravniku. No, za vaše kajenje mora vedeti predvsem vaš ginekolog. Tako vam bo lahko ponudil alternative za kontracepcijsko tabletko.

Prav tako mora biti o kajenju seznanjen zobozdravnik, ki tako bolje predvidi čas celjenje ranic.

Imeli ste splav

Morda je bilo to v času, ko ste obiskovali fakulteto, morda je prišlo do splava spontano pred kratkim, vendar tega nihče ne ve in radi bi, da tako tudi ostane. Pa je res pomembno, da zdravnik to ve? Če poskušate zanositi, vsekakor.

Če ste v preteklosti že zanosili, imate sicer res več možnosti za ponovno zanositev v primerjavi z žensko, ki še ni, če pa imate težave s ponovno zanositvijo, je lahko vzrok prav splav.

Pojavijo se lahko tudi drugi zapleti:

  • bolečine zaradi poškodbe materničnega vratu,
  • krvavitve,
  • več spontanih splavov,
  • neplodnost.

Skrivate številke na tehtnici

Številka, ki se pokaže na tehtnici je številka, ki jo mora vaš zdravnik vedeti.

Mora vedeti tudi to, koliko čokolade in čipsa ste pojedli v zadnjem tednu? Bolje, da ve! Tako bo upošteval vsa tveganja za vaše zdravje in bo lahko ustrezno doziral učinkovine.

Iskrenost glede kilogramov je zelo pomembna tudi pred operacijami, saj se količina narkotika določi glede na vašo telesno težo.

Dedne bolezni

Če bo zdravnik poznal bolezni, ki v vaši družini že obstajajo, bo pozoren na simptome.

Če je, na primer, vaša babica imela bolezen ščitnice, ste verjetno tudi vi nagnjeni k temu. Zdravnik, ki bo to vedel, bo predpisal dovolj joda in pravočasno odredil vse potrebne teste.

Pravočasno bo ukrepal tudi, če se je v vaši družini že kdaj pojavil rak na dojkah.

Pri družinah s sladkorno boleznijo pa bo pozoren na zdravo težo in vrednosti krvnega sladkorja.

Spuščate zajtrk

Običajno nimate navade zajtrkovati, si pa vsako jutro privoščite skodelico bele kave.

Ko vas zdravnik vpraša, ali ste danes že kaj jedli, mu tega nikakor ne pozabite omeniti.

Že skodelica sladke kave potvori vrednosti krvnega sladkorja, maščob in železa. Pri določenih preiskavah v predelu trebuha (na primer MRT s kontrastnim sredstvom) pa je dovoljena le navadna voda.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ