Nežna pomoč pri razdraženem trebuhu

27. 10. 2009
Deli
Nežna pomoč pri razdraženem trebuhu

Nervozno brbotanje v želodcu, driska, zaprtje ali pa žolčne kolike – ne le vzrok, tudi intenzivnost bolečine v trebuhu je vsestranska. Simptomi segajo od pekoče do rezajoče bolečine pa vse do topega, pritiskajočega in difuznega občutka.

Nabrekljive snovi razrešijo zaprtje

Veliko žensk trpi zaradi neredne prebave. Vzrok so lahko stres, pomanjkanje gibanja, pomanjkljiva prehrana, tablete, hormonske spremembe, bolezni in tudi starost.

Pomoč iz lekarne: nabrekljive snovi bodo naravno poskrbele za mehko blato. Lanena ali trpotčeva semena jih imajo še posebno veliko. Pomembno: vedno jih vzemite z dovolj tekočine in zdrobljene (1 žlica na 1 kozarec vode).

Kako si pomagate sami: gimnastika oziroma vaje za medenico bodo znova razmigale vaše črevesje. Probiotični jogurti vsebujejo bakterije, ki delujejo pozitivno na črevesno floro.

Grenčične snovi preprečujejo žolčne kolike

Vsaka peta ženska po 40. letu ima žolčne kamne. Ko se ti začnejo 'kotaliti', nastanejo ekstremno krčevite bolečine. Včasih alternativa operaciji: preprečite izkristaliziranje žolčne tekočine.

Pomoč iz lekarne: poleg črne redkve in krvavega mlečnika pomaga tudi izvleček artičoke (na fotografiji) oziroma njena grenčična snov cinarin, ki spodbuja pretok žolča. Chelidonium D4 je eno od najpomembnejših homeopatskih zdravil za preprečevanje žolčnih kamnov.

Kako si pomagate sami: balastne snovi, lecitin (v sojinih izdelkih) in aminokislina taurin (v ribi in školjkah) preprečujejo skepljenje holesterola v žolču.

S čreslovinami ustavite drisko

Če trikrat na dan iztrebljate zelo mehko blato, potem imate drisko. Pomembno: po 48 urah brez izboljšanja naj zdravnik preveri izgube soli in vode v telesu. Naj vam predpiše elektrolite.

Pomoč iz lekarne: klasično zdravilo je jedilno oglje.

Kako si pomagate sami: blažilno delujejo rastline, ki vsebujejo čreslovine, kot so borovnice in robide (na primer kot čaj). Prav tako pomagajo: voda s ščepcem soli in sladkorja, bananina kaša, naribano jabolko.

Napihnjen trebuh: pomaga toplota

Naglo prehranjevanje, težko prebavljive jedi in motena črevesna flora so najpogostejši vzroki za zbiranje zraka v želodčno-črevesnem traktu.

Pomoč iz lekarne: Schüsslerjeva sol Magnesium phosphoricum deluje sproščujoče na želodčno črevesno mišičevje. Pri napenjanju: v vroči vodi raztopite deset tablet in tekočino popijte po požirkih. Žvečilne tablete s komarčkovim oziroma kuminovim oljem ali pa z učinkovino simeticon pomagajo pregnati vetrove.

Kako si pomagate sami: popijte topel čaj s svežim ingverjem.

Fitohormoni za menstrualne težave

Dnevi pred menstruacijo za številne ženske niso vedno najbolj prijetni. Muči jih predmenstrualni sindrom (PMS), ki ne vpliva le na nihanja v razpoloženju in ne povzroča le glavobolov, temveč lahko povzroči tudi prebavne motnje in bolečine v spodnjem delu trebuha.

Pomoč iz lekarne: estrogenu podoben izvleček cimicifuge lahko izravna negativne vplive naraščajoče ravni estrogena v telesu. Na psiho dobro vplivajo tudi konopljika, šentjanževka, baldrijan in melisa!

Kako si pomagate sami: čaj iz plahtice regulira ciklus.

Imate razdražen trebuh?

Odgovorite z da ali ne!

  • 1 Vas pogosto boli trebuh?
  • 2 Se vedno znova napeti, imate drisko in/ali ste zaprti?
  • 3 Se težave ponavljajo dlje kot šest mesecev?
  • 4 Se spreminja tudi trdota vašega blata in pogostost iztrebljanja?
  • 5 Je pregled črevesja pokazal normalno stanje?

Rezultat

Če ste pritrdilno odgovorili najmanj dvakrat, potem trpite za tipičnimi težavami, ki spremljajo sindrom razdraženega črevesja. Za pojasnitev natančnih vzrokov in izključitev drugih bolezni morate obiskati osebnega zdravnika.

Vir: Lisa

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ