Domača zdravila za boljšo prebavo

23. 3. 2013
Deli
Lahka masaža dobro dene trebuhu in sprošča. (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Lenobno črevesje lahko povzroči kar nekaj težav. Počutimo se napihnjeno in nelagodno. Toda na voljo je kar nekaj trikov, s katerimi lahko nežno spet pospešite svojo prebavo.

Presnova in s tem tudi prebava sta najbolj aktivni med 6. in 9. uro zjutraj. Črevesje se zelo razveseli balastnih snovi na polnozrnatem kruhu ali pa mislijev namesto opečencev in rogljičkov.

Namig: v mislije dajte dve čajni žlički mlečnega sladkorja, ki ima lahno odvajalen učinek.

Odlični so tudi jogurti s posebnimi mlečnokislinskimi bakterijami, ki prav tako spodbudijo delovanje črevesja.

Sprehod poskrbi za pogon črevesja

Maščoba se nalaga v telesu in obremeni tudi želodec in črevesje. Z lahkimi jedmi, solatami in veliko sadja in zelenjave bo vaša prebava delovala precej bolje.

Naj se sliši še tako neverjetno: gibanje pomaga črevesju pri njegovem delu. Sprehod ali druge vaje spodbudijo trebušno mišičevje, da transportira naprej vso zaužito hrano.

Domača zdravila

Če ne pomaga niti to, lahko posežete tudi po zanesljivih domačih zdravilih:

  • Zjutraj na prazen želodec popijte kozarec mlačne vode, ki ji lahko dodate tudi žlico jabolčnega kisa.
  • Pred jedjo popijte kozarec soka kislega zelja.
  • V vodi namočite pet suhih sliv – vodo popijte naslednje jutro, sadeže pa prežvečite.

Naše črevesje ima 'železne navade'. Če ga boste navadili na redno dnevno odvajanje, bo večinoma kar samo uravnavalo prebavo.

Tekočina je alfa in omega urejene prebave. Čez dan zato večkrat popijte po nekaj požirkov vode ali zeliščnih čajev, vendar dnevno ne manj kot 1,5 litra tekočine. Vaše blato bo tako mehkejše.

Neoporečna odvajala

Če že morate poseči po odvajalih, izberite blaga in naravna. Vendar ne priporočamo uporabo odvajal brez predhodnega posveta z zdravnikom.

Zdravnika morate nujno obiskati, če pride do krvavitve in imate občutek nepopolne izpraznjenosti danke. Prav tako je priporočljivo obiskati zdravnika, če se akutno zaprtje pojavi nenadoma ali če imate težave z zaprtjem že dalj časa.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"