Preprečite težave z mehurjem

30. 7. 2015 | Vir: Lisa
Deli
Preprečite težave z mehurjem (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Poleti je mehur zaradi kopanja v morju, jezerih in bazenih veliko bolj izpostavljen okužbam. S pravilnim ravnanjem po kopanju lahko zdravstvene težave v veliki večini primerov preprečimo kar sami.

Poleti nas lahko večkrat tišči na stranišče. Navadno je glavni vzrok, če spijemo preveč vode naenkrat. Za pogosto odvajanje vode pa je lahko krivo tudi predolgo namakanje v za naše telo prehladni vodi, zadrževanje urina ali pa lulanje v vodo, ki se odsvetuje, saj po fizikalnih zakonih podtlak v vodi urin potiska nazaj v telo.

Pogosto praznjenje mehurja znak za preplah?

"Pogosto uriniranje lahko preide v navado, kar ni dobro, a na srečo to še ni inkontinenca," poudarja Sonja Ukmar, dr. med., spec. spl. med. iz centra ZdravjeVsem, in dodaja, da imajo težave z mehurjem pogosteje ženske, ker je njihova sečnica krajša in 'vse tri odprtine' skupaj.

"Mehur je poleti lahko bolj občutljiv zaradi različnih zunanjih dejavnikov, kar lahko povzroči pogostejše uriniranje, vendar mora 'držati' oziroma ne sme 'puščati'," še opozarja dr. Ukmarjeva in poudarja, da vsaka kapljica lahko že pomeni alarm, zato jo je treba vzeti resno!

Izbrati morje oz. jezero ali bazen?

Kopanje v naravi je zagotovo boljša izbira, ki pa ni vedno na voljo. Takrat je lahko vaša izbira tudi bazen. Dr. Sonja Ukmar poudarja, da sterilnih bazenov kljub rednim kontrolam neoporečnosti vode ni, in svetuje, kako ravnati na bazenu, da bi se zaščitili pred glivičnimi ali drugimi obolenji.

"Bazen naj bo mesto za plavanje, in ne namakanje! Težave lahko preprečimo, če se oprhamo, polulamo in oblečemo suhe kopalke takoj, ko pridemo iz vode. Pomembno je, da veliko pijemo in lulamo in tako 'spiramo' mehur."

Še nekaj splošnih napotkov

Pomembno je, da dovolj pijemo, se po kopanju polulamo in oprhamo ter ne sedimo z mokrimi kopalkami na hladnih tleh. Tudi po spolnem odnosu je pomembno, da se polulamo in umijemo in tako odstranimo morebitne bakterije. S preventivo lahko preprečimo vnetje sečnice ali mehurja in hkrati tudi glivična vnetja, ki so v poletnih mesecih pogostejša zaradi porušene vaginalne flore.

Inkontinenca

Inkontinenca ali nehotno uhajanje urina prizadene po podatkih urologov skoraj 30 % žensk, ki so rodile, oz. 60 do 70 % žensk po 65. letu starosti. Moški so tu v manjšini, v glavnem do inkontinence pride pri obolenjih ali stanjih po operaciji prostate.

Pomembno je, da začnemo ukrepati zelo zgodaj, ob prvih kapljicah. Po porodu začnemo s Keglovimi vajami, pozneje tudi z drugimi oblikami zdravljenja.

Več informacij o nehotenem uhajanju urina in metodah zdravljenja si lahko preberete na spletni strani www.zdravjevsem.si.

Preberite tudi: Strokovni nasveti za vadbo po carskem rezu

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord