Preventivni ukrepi za preprečevanje glavobolov

14. 1. 2016 | Vir: Lisa
Deli
Preventivni ukrepi za preprečevanje glavobolov (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Znano je, da glavobole povečini, in to v kar 70 odstotkih, povzroča stres: neprijetna obremenitev, na primer selitve, smrt v družini, izguba službe, sprememba vremena, preveliko uživanje kave, nekakovostna hrana, premalo tekočine in podobno.

Zaradi stresa na našo glavo največkrat potrka tako imenovani tenzijski glavobol, ki ga zaznamo kot pritisk ali stiskanje, prežema nas lahko občutek polne glave. Pri večini ljudi je bolečina blaga ali zmerna, če se takšni glavoboli ponavljajo, pa so lahko vse hujši.

Podobno stopnjevanje bolečine je tudi pri migrenah, ki sicer tudi bolj trdovratne, saj jih spremljajo bruhanje, slabost, občutljivost za vonje, zvoke in svetlobo.

Preberite: 14 stavkov, ki jih raje ne recite osebi, ki se spopada z migrenami

Sprememba življenjskega sloga

Pri glavobolih si lahko pomagamo s spremenjenim življenjskim slogom. Zlasti pozimi je zelo pomembno, da smo fizično aktivni, saj se že tako ali tako premalokrat spravimo iz toplega zapečka. Gibanje sprošča mišice, v telesu pa se sprostijo tudi endorfini, ki blažijo posledice stresa in nas spravljajo v boljšo voljo.

Vse prevečkrat pa pozabljamo tudi, da na naše bolečine v glavi vpliva tudi hrana. Prvo in najpomembnejše – za glavobol je največkrat krivo premalo pitja. Strokovnjaki so namreč spoznali, da ko telesu zmanjka vode, jo začne črpati iz možganov. A možgani ne želijo in ne smejo ostati brez vode, zato se zanjo borijo, ta boj pa se pri nas odraža v obliki glavobola.

Glavobol lahko povzroči tudi prevelika količina kave, ki nas še dodatno dehidrira.

Zelo slabo na naše telo in glavobol vpliva tudi preslana in premastna hrana, ki nas še dodatno izsušita in obremenita. Vsi bi morali uživati več svežih živil, od sadja do zelenjave, odlična izbira pa sta v teh dneh kislo zelje in repa.

Več: 5 zdravih živil, ki jih pozimi dobimo na tržnici

Izogibajte se hrani, ki vsebuje tiramin, saj širi žile, rdečemu vinu in zorjenim sirom, kavi, pravemu čaju in energetskim pijačam.

Prvi ukrep pri glavobolu - velik kozarec vode!

Zanimivo, da nekateri strokovnjaki proti glavobolu priporočajo tudi pitje svežega korenčkovega soka, ki mu lahko dodate tudi jabolko. Pri glavobolu na splošno pomaga korenje, priporočata se tudi grozdje in brokoli.

Opomba!

Kava v prevelikih količinah je lahko vzrok za glavobol, a raziskave so dokazale, da 200 miligramov kofeina blaži glavobol, tudi takšnega, ki ga izzove migrena.

Eno najučinkovitejših ljudskih zdravil proti bolečinam v glavi je črna grenka kava z dodatkom limone.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ