Telesna aktivnost - naložba za prihodnost

28. 6. 2010
Deli
Telesna aktivnost - naložba za prihodnost

Telesna aktivnost je nedvomno naložba v starost. Ravno tako kot poravnate obrok s položnico, z vsakim pretečenim kilometrom, z vsakim vzdignjenim kilogramom, z vsako kapljo znoja plačate obrok in ustvarjate naložbo, ki predstavlja možnost za polno, zadovoljno in aktivno izkoriščen čas v jeseni življenja.

Moja mama me je vedno svarila, naj se čim prej zaposlim, saj drugače ne bo nič s pokojnino. Sitnarila je, ali se zavedam tega, da mi ne teče delovna doba in da ne bom imel dovolj let za upokojitev. Neki zavarovalni agent, ki me mori zadnje čase, pa mi zagotavlja, da moja generacija tako ne bo videla tistega denarja za pokojnino, zato si moramo pomagati drugače.

''Vsak mesec daš nekaj na stran in v starosti boš lahko užival,'' mi pravi. ''Misli že sedaj na prihodnost, kaj boš pa po tem, ko boš star?'' Da, res, zadnje čase me res vsi strašijo s takšnimi in podobnimi floskulami. Je pa res, da se jaz potem nekoliko zamislim. Rečem si: ''Saj imajo prav.''

Ampak bolj ko razmišljam o tej stvari, bolj v tem vidim neko podobnost. S tistim namreč, kar je zapisano v naslovu. Z gibanjem torej. Tudi telesna aktivnost je neke vrste naložba v starost. Ravno tako kot poravnate obrok s položnico, z vsakim pretečenim kilometrom, z vsakim vzdignjenim kilogramom, z vsako kapljo znoja plačate obrok in ustvarjate naložbo, ki predstavlja možnost za polno, zadovoljno in aktivno izkoriščen čas v jeseni življenja.

Ne dvomim o vaši poslovni sposobnosti, verjamem, da si bo vsak od vas ustvaril eksistenco (miren dvorec) na stara leta. Ampak kaj vam bo le ta, če ne boste imeli priložnosti, da bi uživali v njem.

Razmišljate, kako bi si ogledali slavne piramide v Gizi, poševni stolp v Pisi, pluli po ustju Amazonke ali obiskali slavno tržnico v Fesu? Prav gotovo bo v vašem življenju tudi za to prišel čas, upam pa, da takrat ne boste namesto teh daljnih krajev obiskovali bolnišnice in zdravilišča ali okrevali po kakšni degenerativni bolezni ali poškodbi.

Tako kot jaz na svojo pokojnino, morate tudi vi misliti na svoje zdravje. Bogat človek je včasih lahko le revež z veliko denarja. Torej uresničite svoje sanje, ko bo prišel čas!

Obstaja pa velika prednost naložbe v zdravje proti pokojninski naložbi. Privarčevano lahko koristite že sedaj in kljub temu je na starost ne boste imeli nič manj, le več!

V našo prelepo deželo nezadržno prihaja poletje. Narava vabi. Radi tečete? So vam ljubši vzponi v gore ali tura z gorskim kolesom? Morda nič od tega? Ravno tako, kot se navadite na vožnjo z novim avtom ali pa se vaša noga navadi novih čevljev, se je telo sposobno privaditi tudi določeni vrsti napora, če ga izvajate dovolj pogosto.

Torej, če se boste povzpeli na bližnji hrib in na koncu zadihani ugotovili, da ste popolnoma brez kondicije, to ni razlog za obup. Že naslednjič boste ugotovili, da napor premagate veliko lažje. Če vas je na začetku v hrib (ali pri kakšni drugi telesni aktivnosti) gnala trma, vas bo naslednjič privabil nazaj občutek ugodja, zmage, tiste prijetne utrujenosti … Verjemite mi, občutki so prijetni in se jim preprosto ne da upreti.

Mislim, da ni težava v tem, da bi kdo dvomil o resničnosti zgoraj napisanega. Zgovarjamo pa se, da v svojem življenju za telesno aktivnost pač ni časa. Tako si lažemo iz dneva v dan, dnevi pa minevajo, nabirajo se kilogrami, mišice postajajo vedno bolj ohlapne in maščobe pod kožo je vedno več ...

Ampak še vedno pa v svojih štiriindvajsetih urah ne najdemo trenutka, ko bi naše telo predali užitku neke razvedrilne športne aktivnosti. ''Nimam časa,'' se glasi izgovor. V neki statistiki sem zasledil, da gledamo v povprečju nekaj več kot dve uri na dan televizijo, porabimo okoli pol ure časa za prebiranje časopisov in nekaj manj kot uro na dan posedamo na pijači ob pogovoru s prijatelji in znanci.

Sedaj pa razmislimo, kako neumno se sliši stavek: ''Čeprav vem, da bi bilo zame koristno in zdravo, za telesno aktivnost nimam časa, ker moram gledati televizijo, čvekati s prijatelji in prebirati časopise.''

Takšnih in podobnih stvari se čez dan nabere za debele tri ure. Sedaj pa se še enrat zamislite ob tem, da bi bila za zdravje in boljše počutje dovolj enourna telesna aktivnost vsaj trikrat na teden.

Menim, da izgovor, da nimate časa, ne drži vode. Čas je, če je le volja. Zdravniki trdijo, da so ljudje, ki se ukvarjajo s športom, po svojih funkcionalnih sposobnostih na ravni 20 let mlajših kolegov, ki se ne ukvarjajo z nobeno športno aktivnostjo.

Če je tako, potem imamo tisti, ki se ukvarjamo s športom, več časa! Univerzalna resnica je torej skrita v antičnem izreku panta rei, naj bo to vaš moto in vas spremlja ob izletih in aktivnostih v prebujajoči se naravi.

Mito Šinkovec

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"