Uživanje alkohola se v Sloveniji povečuje

16. 7. 2013
Deli
Uživanje alkohola ima številne negativne posledice. (foto: Profimedia)
Profimedia

Novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) o statusu alkohola in zdravja Slovenijo uvršča v skupino držav s trendom vse večjega uživanja alkohola in temu posledično visoko stopnjo jetrne ciroze.

Poročilo razkriva, da je alkohol najpomembnejši vzrok prezgodnje umrljivosti odraslih v Evropi. Vsak sedmi Evropejec in vsaka trinajsta Evropejka v starostni skupni med 15 in 64 let umre zaradi škodljivih posledic alkohola, kar je dvakrat več kot je svetovno povprečje.

Slovenija se uvršča v skupino držav s trendom vse večjega uživanja alkohola, predvsem na račun neregistrirane porabe le-tega. Umeščena je v skupino držav srednje vzhodne in vzhodne Evrope, skupaj z Bolgarijo, Hrvaško, Češko, Estonijo, Latvijo, Litvo, Poljsko, Romunijo in Slovaško.

V teh državah se količina popitega alkohola povečuje, pomemben delež pa ima predvsem neregistrirana proizvodnja in uživanje alkohola.

Strašljive posledice

Alkohol je vzročno povezan z več kot 200 boleznimi določenimi z mednarodno klasifikacijo bolezni in neposredno povezan z vsaj 30 boleznimi (te bolezni se pojavijo le ob prisotnosti alkohola).

Vzroki za prezgodnjo smrt povezano z alkoholom so v večini primerov rak, ciroza jeter in poškodbe (več kot 90 % vseh smrti je povezanih z alkoholom). Obstaja jasna in pomembna povezava med količino zaužitega alkohola in prezgodno umrljivostjo.

Ogroženih večina organov

Odvisnost od alkohola je bolezen možganov z visoko verjetnostjo, da pride do poslabšanja. Alkohol je toksičen za večino organov, količina zaužitega alkohola pa je močno povezana s tveganjem za dolgoročno obolevnost in smrtnost.

Ocena je, da genetski dejavniki prispevajo 60 % tveganja za razvoj te bolezni.

Osrednja značilnost odvisnosti od alkohola je pogosto nepremagljiva želja po uživanju alkohola. Bolniki imajo težave pri nadzorovanju količine zaužitega alkohola in nadaljujejo z uživanjem alkohola kljub škodljivim posledicam.

Celotno poročilo WHO-ja si lahko preberete tukaj.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek