V petih korakih do zdravega hrbta

26. 3. 2010
Deli
V petih korakih do zdravega hrbta (foto: Profimedia)
Profimedia

Dobra novica za vse s težavami s hrbtom: zdrse medvretenčnih ploščic ni več treba avtomatsko operirati. Obstaja kar nekaj drugih veliko bolj zdravilnih in bolj nežnih metod.

90 odstotkov vseh bolečin, ki jih povzroča zdrs medvretenčnih ploščic ali obraba vretenc, v šestih do 12 tednih skoraj popolnoma izzveni po posebnem programu petih stopenj.

1. Več mišične moči

Mišični trening je alfa in omega za preprečevanje težav s hrbtenico kot tudi v rehabilitacijski fazi po obolenju hrbta. Pomaga nam znova najti pravilno držo in ublažiti bolečino.

Pomembno: odločite se za osebno prirejen program treninga, katerega izvajanje naj vam pokaže strokovno usposobljena oseba. Če vas zelo boli, mirno posezite po tableti, da se boste lahko normalno gibali.

Poskusite: 4 odlične vaje za razbremenitev hrbtenice

2. Injekcije delajo čudeže

Če bolečine kljub tabletam ne izginejo, se protibolečinsko sredstvo vbrizga direktno v razdražen živčni koren. Druga možnost so injekcije s telesu lastnimi beljakovinami, ki okrepijo imunski sistem in imajo protiventni učinek ter ščitijo hrustanec.

Vbrizga se lahko tudi mazivo, kot je hialuronska kislina, ki namaže zaprte sklepe. Dobri rezultati se dosegajo tudi z vbrizganjem koktajla zdravil direktno na mesto bolečine. S terapijo 2. stopnje se lahko pomaga skoraj 80 odstotkom pacientom.

3. Cement ščiti trhla vretenca

Če so hrbtna vretenca trhla ali prelomljena (zaradi osteoporoze), se uporabi tako imenovana kifoplastika. V glavnino vretenca se najprej namesti poseben balon in se tam napihne. Nato se skozi luknjico vbrizga predhodno oblikovan vretenčni cement. Prednost te metode: hipna bolečina. Pacienti lahko takoj začnejo mišični trening.

4. Bolečinski kateter za akutne zdrse

Pri akutnih in kroničnih zdrsih medvretenčnih ploščic kot tudi pri zožitvah hrbteničnega kanala se je zelo dobro izkazal tako imenovani bolečinski kateter. Brez kirurškega reza se skozi naravno odprtino skozi trtico v hrbtenični kanal vstavi kateter.

Gre za posebno tanko cev z elastičnimi jeklenimi peresi na konici. Te se potisnejo direktno do vnetega in zoženega živca prizadete medvretenčne ploščice. Skozi to cevko se lahko vbrizgajo tudi različne substance, kot so protivnetni encimi in druga sredstva, ki blažijo bolečino, pospešujejo prekrvavitev in zmanjšujejo brazgotine. Pacient je med postopkom v lahni omami.

5. Zadržanje na kliniki

Pacientom, ki jim ni mogoče pomagati z ambulantno terapijo, lahko pomagajo na kliniki. Tam uporabijo bolj kompleksne metode zdravljenja, torej bolečinske terapije, kot so injekcije in intenzivne fizioterapije.

Najboljši vaji za stabilne mišice hrbta

  • Upogib bokov

Stojte zravnano in napnite trebušne mišice. Počepnite in se z iztegnjenimi rokami nagnite naprej. Zadržite napetost in vajo 5-krat ponovite.

  • Sproščanje hrbta

Postavite se na vse štiri. Iztegnite levo nogo in desno roko, na kratko zadržite in se vrnite v izhodiščni položaj. Ponovite 8-krat in nato zamenjajte stran.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"