Zakaj je bris tako pomemben

13. 12. 2010
Deli
Zakaj je bris tako pomemben

Ginekolog potrebuje le pet minut, da vam vzame bris materničnega vratu. Kratka in neboleča preiskava pa lahko reši marsikatero življenje. Zaščiti vas pred pojavom in razširitvijo raka na materničnem vratu.

V Sloveniji za to obliko raka vsako leto na novo zboli okrog 200 žensk. Tri od štirih pacientk lahko popolnoma ozdravijo. Če pa bi vsaka ženska enkrat na leto opraavila ta preprost test zgodnje prepoznave rakavega obolenja, bi lahko bolezen skorajda popolnoma iztrebili. Pri rednih kontrolah lahko ginekolog sumljive celice vedno prepozna že v zgodnjem stadiju, ko je možnost za ozdravitev še 100-odstotna.

Rak na materničnem vratu namreč raste zelo počasi. Včasih lahko traja kar nekaj let ali pa celo desetletij, preden nastane maligna tvorba. Redno pregledovanje je pomembno tudi zato, ker predstopnje in zgodnji stadij rasti tumorja ne povzročajo prav nobenih bolečin ali drugih simptomov. Ko se bolečine pojavijo, je bolezen večinoma že napredovala, zdravljenje pa je veliko težje kot v zgodnejših stadijih.

'Sumljiv izvid'

Za rakom na materničnem vratu zbolevajo vse mlajše. Na žalost naše zdravstvene zavarovalnice krijejo le en pregled na tri leta, pa vendar veliko žensk ne izkoristi niti tega.

Preiskava poteka tako, da ginekolog z lopatko previdno potegne po zgornji površini materničnega ustja in nato celice prenese na manjšo stekleno ploščico. S plastično ščetko odvzame še druge celice iz kanala materničnega vratu. Oba brisa pošlje v laboratorij, kjer pod mikroskopom pregledajo celice.

Patologi rezultat razvrstijo v pet različnih razredov – od PAP I do PAP V. Oznaka PAP izvira iz imena grškega zdravnika dr. Georgea Papanicolaouja, ki je leta 1928 razvil ta test.

Tudi klice lahko spremenijo celice

PAP I pomeni normalne zdrave celice. PAP II lahko kaže na nenevarno vnetje, ki večinoma izgine samo od sebe. PAP III pomeni nejasen izvid, pri katerem so celice močno vnete ali pa kako drugače spremenjene.

V tem primeru se test ponovi, maternično ustje pa se dodatno pregleda z osvetljenim povečevalnim steklom. Šele nato se zdravnik odloči, ali je potrebno nadaljnje zdravljenje. Največkrat pa ni. To še posebej velja za ženske, ki redno obiskujejo ginekologa.

Pri stadiju PAP III D gre sicer za predstopnjo raka, ki pa še ni nikakršen razlog za paniko. Predstopnje pogosto izginejo kar same od sebe. V tem primeru ginekolog v razmiku treh mesecev trikrat ali štirikrat ponovi test. Če predstopnje ne izginejo, odvzame malce tkiva za nadaljnjo diagnostiko.

Poseg z laserjem odstrani maligno tkivo

PAP IV kaže na raka v zgodnjem stadiju, ki pa se še ni razširil na okoliško tkivo. Tudi ta diagnoza še ni nevarna, potreben je le takojšen odvzem tkiva. Če je izvid pozitiven, lahko pomaga operativni poseg, pri katerem odstranijo spremenjeno tkivo materničnega ustja ali pa ga odstranijo z laserjem. Pacientka po tem velja za ozdravljeno.

PAP V pomeni raka, ki se je razširil v globlje sloje tkiva. Odstraniti je treba maternico. Toda ta stopnja se na srečo pojavlja zelo redko.

Vsakih 6 do 12 mesecev se znova odvzame tkivo, in če je vse v redu, tudi ni velike nevarnosti ponovitve.

Za ustrezno preventivo je torej dovolj, če svojega ginekologa enkrat na leto poprosite, da vam naredi PAP-test.

Naravna sredstva za odpravo bolečin

Rastlinski izvleček: preparati s konopljiko lahko uravnajo hormonsko a in ublažijo težave.

Dobrodejna toplota: kopel sprosti krče in pomiri bolečine. Kopalni dodatki, kot so melisa, kamilice ali bergamotka, le še okrepijo ta učinek.

iz Lise

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ