Zaščitite se na kolesu

5. 5. 2007
Deli
Zaščitite se na kolesu

Spomladi se z naravo začnejo prebujati tudi sončni žarki, ki so ob neustrezni zaščiti lahko zelo škodljivi. Ne pozabite nanje, tudi ko greste kolesarit.

Sončni žarki so tukaj in s tem želja po gibanju v naravi. Iz kleti pripeljite kolo, ga preglejte in hop na njega. Vetrič, ki vas hladi, ko se vozite s kolesom, vas lahko kaj hitro preslepi in sploh nimate občutka, da vas sonce neumorno boža, kar pa lahko povzroči opečeno kožo. Svetujemo vam, kako se zaščititi.

Priprava: napijte se sonca od znotraj

Sončna svetloba celice spodbudi k proizvajanju melanina, s pomočjo katerega koža gradi naravno obrambo. Po dolgih mesecih brez sonca ta zaščitni plašč še ni dovolj močan. Če je koža nenadoma izpostavljena večji količini sonca, npr. na izletu v gorah ali na morju, se odzove posebej občutljivo. Zato je v prvih dneh sončenja ta naravni zaščitni plašč še kako pomemben.

Kožo pripravite na povečano količino sončnih žarkov. Če se odpravljate v eksotične kraje ali na morje, se na veliko količino sončnih žarkov pripravite s posebnimi kapsulami za zaščito pred soncem. Vsebujejo betakaroten, selen, vitamin C in E, ki koži pomagajo zgraditi melanin ter jo tako obvarujejo pred škodljivimi UV-žarki.

Prav tako se z njihovo pomočjo lahko izognete sončnim alergijam. Dodatna pomoč na začetku sončne sezone so lahko kreme, ki krepijo kožo in spodbujajo proizvodnjo melanina.

Zlata pravila obrambe pred soncem

Da bi kožo zaščitili pred škodljivimi vplivi sonca, poleg tega pa še lepo porjaveli, je pomembno, da pričnete s primerno sončno nego. Najprej ugotovite, kakšen tip kože imate: zelo svetel (nordijski tip ali tip št. 1), ki le s težavo porjavi in pri katerem ima koža lastno zaščito največ 10 minut. To pomeni, da ste brez zaščitne kreme na soncu lahko le 10 minut, ne da bi vas opeklo. Temnolase ženske z olivno poltjo (mediteranski tip oz. kožni tip št. 5) pa imajo v nasprotju lastno zaščito približno 25 minut.

Če niste prepričani, vam kožni tip lahko pomagajo določiti v lekarni. Če poznate svoj tip in lastni čas zaščite, ustrezne kreme za sončenje ni težko najti: ženske tipa 1 morajo predvsem prve dni sončenja poseči po kremah z najvišjim zaščitnim faktorjem: za dvourni klepet ob kavici bo zadostoval zaščitni faktor 15, nato pa se morate umakniti v senco.

Da se zaščitni film lahko pravilno razvije, morate izdelek za zaščito pred soncem nanesti 30 minut pred sončenjem. Obraz in dekolte namažite s kremami, namenjenimi temu delu telesa (npr. Nivea, Vichy). Običajno ne vsebujejo parfumov, ki bi lahko kožo dražili, imajo pa veliko vlažilnih sestavin kot tudi učinkovine proti prostim radikalom, ki povzročajo prezgodnje staranje kože.

Nos, lica, ušesa in rame namažite posebej skrbno, ker so ti predeli soncu najbolj izpostavljeni. Tudi kožo na telesu moramo radodarno namazati kar nekaj časa pred sončenjem. Če se vam na soncu običajno pojavijo srbeče rdeče pikice oz. drugačne alergične reakcije, poskrbite, da krema ne vsebuje maščob, emulgatorja, parfumov in konzervansov (taka je npr. Eucerin Sonnenallergieschutz).

Če se pogosto gibate v naravi in ste športno aktivne, vam bodo všeč pršila brez maščobe, ki dobro ščitijo in ne reagirajo na pot (npr. Sunfitness Biotherm). Pazite tudi, da boste neenakomerno porjavele, da se vam ne bodo poznale od naramnice majice. Priporočamo vam majice z dolgimi rokavi ali pa se res na debelo namažite.

Kemično sonce

Če bi rade bile rjave, še preden stopite na kolo, potem uporabite samoporjavitveno kremo ali peno. Z izdelki za samoporjavitev v kratkem lahko pričarate enakomerno zagorelo barvo. Če upoštevate nekaj nasvetov, ste lahko videti popolnoma naravno rjave. Najbolje je, da tri dni zaporedoma med prhanjem kožo gladite s pilingom, po prhanju pa telo dobro navlažite z mlekom ali oljem.

Nato četrti dan na čisto in dobro osušeno kožo nanesete izdelek za samoporjavitev, če imate kolena in komolce še vedno močno izsušene, na ta predel najprej nanesite običajen vlažilni losjon, sicer bodo vpili preveč izdelka in postali temnejši kot drugi deli telesa.

Izdelek nanašajte enakomerno, vtrite ga s krožnimi gibi. Vzemite si čas, da ne bi kakšnega dela izpustili. Nato dobro izperite roke, najbolje, da jih podrgnete s krtačko za nohte, sicer boste imele rumene nohte in dlani. Če greste na sonce, ne pozabite na zaščitno kremo, kajti porjavelost iz stekleničke je le navidezna obarvanost in koža zato sama po sebi ni dovolj zaščitena. Nekateri izdelki nudijo hkrati zaščito za sonce, npr. Lancaster, Lancome. Zvečer se dobro namažite z vlažilno kremo, kajti izdelki za samoporjavitev rahlo izsušujejo kožo.

UVA-žarki: Dolgo valovanje; lahko prodrejo globoko v kožo in povzročijo trajne poškodbe.

UVB-žarki: Kratko valovanje; povzročijo porjavelost, lahko tudi opekline.

LSF: Če ga pomnožite s koži lastno zaščito (od 10 do 20 minut), dobite čas, ko ste na soncu lahko brez skrbi. LSF 10 na primer pomeni 15 minut lastne zaščite x 10 je 1 ura 40 minut brezskrbnega užitka.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"