Rak dojk: Letos bo za rakom zbolelo 1,7 milijona žensk po svetu

26. 2. 2017 | Vir: Jana
Deli
Rak dojk: Letos bo za rakom zbolelo 1,7 milijona žensk po svetu (foto: Profimedia)
Profimedia

Statistika je grozljiva. Napovedi kažejo, da bo letos za rakom dojk zbolelo 1,7 milijona žensk po svetu. Od 5 do 10 odstotkov teh rakov bo metastatskih.

Šteje življenje, ne smrt!

To je moto ene od vodilnih ameriških onkologinj Julie Gralow, predane zdravnice, ki zagovarja celostno obravnavo bolnic z razsejanim rakom dojk.

Julie Gralow se je v Sloveniji mudila na povabilo Europe Donne in spregovorila o tej obliki raka. Ne le o tem, kako zahrbtna je, pač pa tudi in predvsem o upanju. »V Sloveniji imate visok standard zdravljen­ja raka. Imate vsa zdravila, ki jih poznamo v Združenih državah. Imate visok nivo zdravstvene oskrbe.« In dobre onkologe, poudarja Gralowova.

Že vrsto let predava v vzhodno evropskih in afriških državah, kjer poskuša s projekti ne le ozaveščati o raku, ampak predvsem spremljati napredek pri zdravljenju te bolezni v posameznih državah.

Julie Gralowov,  ena od vodilnih ameriških onkologinj

Letos bo za rakom zbolelo 1,7 milijona žensk po svetu

Napovedi kažejo, da bo letos za rakom dojk zbolelo 1,7 milijona žensk po svetu. To je več kot jih živi v Sloveniji.

»Od 5 do 10 odstotkov teh rakov bo metastatskih. Smrtnost bo višja. Leta 2015 je zaradi te oblike raka dojk umrlo 560 tisoč žensk, leta 2030 naj bi se po projekcijah ta številka zvišala na 805 tisoč.«

Razlogov je več, najpomembnejši pa:

  • zdravila za metastatski rak dojke ni.
  • Incidenca pa raste, vsako leto za njim zboli več žensk.

»Metastatski rak dojke je lahko kronična bolezen, s katero bolnica dočaka lepa leta. Ni pa vedno tako. V povprečju bolnice dve do tri leta, po zadnjih podatkih pa štiri do pet let po začetku bolezni umrejo.« Preživetje se torej povečuje.

Bolnice z metastatskim rakom so spregledane

Julie Gralow je v raziskavi, ki je zajela 15 tisoč žensk z vsega sveta, ugotavljala, kaj bolnice s tako težko diagnozo potrebujejo.

Ugotovila je, da se čutijo spregledane. Da potrebujejo holistično, individualno obravnavo ter več podpore, da bi čim dlje živele čim bolj kakovostno življenje. »65 odstotkov vprašanih bi si želelo, da bi se več pogovarjali o koncu življenja, o smrti. Njihove želje so različne. Nekatere bi rade živele, kar se da dolgo, ne glede na kakovost. Druge si želijo kakovostno življenje v času, ki jim je ostal. Tretje bi rade dočakale vnuke.«

Ljudje smo različni, zato imamo razumljivo drugačna pričakovanja in želje. Različno se spopadamo z boleznimi, stresnimi situacijami in šokantnimi novicami. Gralowova pravi: »Planiraj za najslabše, upaj na najboljše!«

Strah in neznanje

Še ena velika težava pri bolnicah z metastatskim rakom dojk je strah. »Kar 83 odstotkov jih je odgovorilo, da čutijo strah. Najbolj se bojijo, da bodo imele premalo časa, da bi uredile vse potrebno za čas, ko jih ne bo več. Bojijo se, da bodo svojcem v breme. Pa tudi, da jih okolica ne bo razumela.«

Kar 70 odstotkov ljudi namreč ne ve, da metastatski rak ni ozdravljiv. In ker je rak postal kronična bolezen, so prepričani, da bodo tudi ženske z razsejanim rakom dojke enkrat zdrave.

prim. Mojca Senčar, dr. med., predsednica Europe Donne,  bolnica z rakom dojk»Bolnicam je težko, ker jim okolica ves čas prigovarja, da bo vse v redu. Zato pogosto skrivajo bolezen.« Pretirani optimizem v takšnih primerih ni v redu, bolnice potrebujejo razumevanje in sočutje.

Preberite: Dobro (s)poznajte svoje dojke

Metastatski rak naj dobi obraz

V zadnjih letih smo dobili vrsto novih zdravil za zdravljenje raka, vendar ne za razsejani rak dojk. »Pogrešamo več raziskav, napredek, ki ga v zadnjih letih ni. Pred nami je še veliko dela.«

Največ v tem trenutku lahko storimo mediji in društva, kot je Europa Donna.

»Bolniki, zdravniki, društva in novinarji moramo delati z roko v roko. Enotno, vpiti moramo v en glas.«

Mediji tej obliki raka lahko damo obraz. Njen obraz, veliko preveč prijazen, dobrosrčen in iskren za tako zahrbtno bolezen, je obraz Mojce Senčar.

Besedilo: Maja Sodja. Fotografije: Aleksandra Saša Prelesnik, Profimedia.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ