Razbijamo 10 zdravstvenih mitov

21. 2. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Razbijamo 10 zdravstvenih mitov (foto: revija Lisa)
revija Lisa

Nekatere zdravstvene modrosti naših babic nas spremljajo še danes, vendar pa si velja zapomniti, da jih je nekaj že zdavnaj preživetih. Povedali vam bomo, zakaj lahko mirno ignorirate 10 zdravstvenih mitov. Vsi so sicer mišljeni dobro, a preberite, katere zdravstvene predloge lahko kar mirno ignorirate.

Ponošeni čevlji škodijo razvoju otrokovih stopal!

Seveda bi bilo idealno, če bi ves čas kupovali le nove čevlje. Vendar pa ni prav nič škodljivo, če obutev za starejšimi sestrami in brati nosijo tudi mlajši. Seveda ob predpogoju, da jih ne tišči in jim ni prevelika.

Nekaj več previdnosti svetujemo le, če je jasno viden in otipljiv odtis noge v notranjosti čevlja in kadar je preveč ponošena peta čevlja.

Cepivo proti gripi ščiti tudi pred nahodom in kašljem!

Ne. Cepivo ščiti le pred določenimi, bistveno bolj agresivnimi gripoznimi povzročitelji bolezni. So pa virusi zelo 'prilagodljivi' in se stalno spreminjajo. In z njimi tudi cepiva.

Cepljenje proti gripi se še posebej priporoča osebam s kroničnimi obolenji, starejšim ljudem, osebam, ki prihajajo veliko v stik z ljudmi, in zdravstvenemu osebju.

Pokanje prstov povzroča revmatizem in artrozo!

Še ortopedi ne vedo čisto natančno, zaradi česa pokajo členki. Verjetno gre za popuščanje pritiska v kapsuli členka. Vendar pa nikoli ne smemo pretiravati s tem početjem.

Antibiotikov ne smemo jemati več kot enkrat letno!

Dejstvo je, da maksimalni odmerek ne obstaja. Obstaja le nevarnost, da ob prepogostem uživanju antibiotikov povzročitelji bolezni postanejo odporni proti zdravilu in ta potem ne deluje.

Pomembno: antibiotiki so proti virusom nemočni, delujejo le proti bakterijam.

Kava je slaba za srce in povzroča izsušitev telesa!

Prav nasprotno: dve do tri skodelice kave dnevno zmanjšajo tveganje za srčna obolenja za skoraj 20 odstotkov.

Pazite le, da ne boste popili preveč filtrirane kave – ta namreč zvišuje holesterol. Kofein poleg tega spodbuja delovanje ledvic.

Človek umre za pasovcem!

Ta strah pred t. i. herpesom zostrom je povsem odveč. Pasovec ni več smrtonosna bolezen. Lahko pa je znak za imunsko oslabljenost in kaže na težja obolenja, kot so na primer diabetes in infekcije.

Vsekakor je treba obiskati zdravnika, zlasti če na koži odkrijete srbeč in boleč mehurjast predel.

Računalniške igre poneumljajo!

Ne drži povsem! Znanstveniki so že v nekaj študijah dokazali, da lahko igranje računalniških iger dejansko povečuje določene predele možganov. In to v tistih predelih, ki so pomembni za strateško razmišljanje, prostorsko orientacijo in spomin.

Rane se najbolje zdravijo na zraku!

Zdravniki danes vedo, da se rane najbolje zdravijo, če ostanejo vlažne. Če jih pustite sušiti na zraku, se hitro ustvari trda krasta, ki ovira zdravljenje in tvorjenje nove kože.

Idealni so obliži brez velikega učinka vpijanja, ki preprečijo izsušitev poškodovanega mesta in rano zaščitijo pred zunanjimi klicami.

Vedno je treba sedeti čim bolj zravnano!

Pokončno in z naprej nagnjeno medenico, iztegnjenimi prsmi in dvignjeno glavo: tako si predstavljamo pravilno sedenje.

Napačno! Študije so pokazale, da hrbtenico in medvretenčne ploščice močneje obremenimo, če napeto sedimo na stolu, kot pa če se čisto neprisiljeno valjamo v naslanjaču.

Za hrbet je idealen položaj s 135 stopnjami naprej nagnjenim naslonjalom. Še najbolj zdravo pa bo tudi, če boste od časa do časa zamenjali položaj.

Kdor veliko spi, je bolj zdrav!

Ne, tudi to so znanstveniki ovrgli. Vsak človek ima povsem individualne potrebe po spanju. Običajno se te gibljejo okoli številke 7 ur plus/minus 2 uri.

Velja pa pravilo: če se zbudite naspani in spočiti, potem ste verjetno dovolj spali.

V nasprotnem primeru iz prehrane izločite preveč poživljajoče napitke, pred spanjem se sprostite in iz spalnice odstranite vse elektronske naprave.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord