6 znakov v telesu, ki jih moški ne bi smeli spregledati

25. 5. 2009
Deli
6 znakov v telesu, ki jih moški ne bi smeli spregledati (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Moški, ti znaki v telesu lahko kažejo na resne težave organizma. 

Popoldanska utrujenost

Celo moški v najboljši kondiciji ugotavljajo, da med eno in tretjo uro popoldan zastave psihičnega in fizičnega počutja visijo na polovici droga. Za to je kriva biološka ura v našem telesu, ki uravnava spanje in budnost. Če ugotovite, da ste popoldne močno utrujeni, čeprav ste ponoči dovolj spali, imate morda spalne motnje, ki vam preprečujejo, da bi si dovolj odpočili. Osumljenec je spalna apneja, pri kateri se dihanje ponoči periodično ustavlja za deset sekund. Posledica pa je lovljenje sape, zaradi česar se na pol zbudite. Za tem še posebej trpijo ljudje, ki smrčijo.

Kdaj k zdravniku? Po dveh ali več tednih nerazumljive močne popoldanske utrujenosti, ki se nadaljuje še popoldne ali zvečer. Morda imate težave s spanjem, ki vas stanejo več kot samo to, da ne morete zatisniti oči. Ljudje s kronično spalno apnejo so še posebej nagnjeni k visokemu krvnemu tlaku.

Zvonenje v ušesih

Težava je šele, če zvonjenje ne poneha. Morda ste samo stali preblizu železniških tirov. Posledica predolgega izpostavljanja hrupu so lahko izrabljeni živčni končiči v notranjem ušesu, ki možganom pošiljajo čudne sig­nale. Za začetek se izogibajte cigaret, kofeina in soli, zaradi katerih slušni mehanizem lahko oteče, saj ga omenjene snovi dražijo in stvar še poslabšujejo.

Kdaj k zdravniku? Kadar zvonjenje spremljata omotičnost in bolečina. Morda imate težave zaradi bakterijske okužbe, tekočine v srednjem ušesu, luknjice v bobniču ali večjega zamaška iz ušesnega masla. Manj verjetno, a vseeno mogoče pa je, da imate Méni? rovo bolezen, skrivnostno bolezen, ki prizadene notranje uho, ali pa tumor na slušnem živcu notranjega ušesa.

Rdeče oči

Pogost vzrok za rdeče oči so vnet­­­ja, ki jih povzročajo alergeni ali klorirana voda v bazenu, lahko pa so rdeče oči tudi posledica počene žile, če se na primer napenjate zaradi težkega bremena. Splošno pravilo je, da vnetih oči ne drgnite, saj boste stvar samo še poslabšali. Namesto tega poskusite vnetje ublažiti s hladnim obkladkom ali očesnim dekongestivom v obliki kapljic, ki stiskajo krvne žilice (vazokonstriktorji) in preženejo rdečino iz oči. (Nekatere vrste vazokonstriktorjev vsebujejo antihistaminike, ki povzročajo srbečico in otekline. ) Vendar če uporabljate vazokonstriktorje več kot tri dni, lahko dobite ‘povratno rdečino’, saj žilice na zdravilo reagirajo tako, da se preveč razširijo. Če nosite kontaktne leče, se okužbe ubranite tako, da leče očistite in razkužite v čisti raztopini, vsakič ko jih vzamete ven. Za vzdrževanje mehkih ali trdih leč uporabljajte samo medicinsko pripravljene preparate. Pazite, da so čisti tudi tulci, v katerih leče hranite.

Kdaj k zdravniku? Če rdečina ne izgine po dveh dneh ali če jo spremlja gost rumenkast izcedek, gre lahko za bakterijsko okužbo, ki napade prosojno membrano, s katero so podložene veke in ki prekriva očesno zrklo. Če nosite kontaktne leče in rdečina ne izgi­­­ne po dveh urah za tem, ko ste jih odstranili, imate lahko bakterijsko ali virus­­no okužbo, imenova­­­no keratitis. Leče ovirajo izhajanje kisika iz očesa in tako pospešujejo razvoj bakterij in virusov. Oboje se lahko zdravi z antibiotiki.

Bolečine v telesu

Morda ste dvigovali težke predmete ali pa ste nedavno svojega 19-letnega bratranca izzvali, kateri več dvigne. Če boste pretiravali, imate vse možnosti, da vas bo naslednji dan – ali pa še nekaj naslednjih dni – bolela vsaka mi­­­­­­šica. Ni nujno, da se bolečine pojavijo takoj. Ob nerodnem pad­­cu ali nesreči se lahko zgodi, da nekaj dni počasi naraščajo, preden začnejo popuščati. Najboljša obramba pred bolečinami: vzemite eno izmed sredstev proti bolečinam, ki se dobijo brez recepta (npr. Aspirin ali Ibuprofen), in naslednjih nekaj dni ne pretiravajte z dvigovanjem.

Kdaj k zdravniku? Vsaka bolečina v telesu, ki si je ne znamo razložiti, je lahko znak okužbe z virusom. Enako velja za bolečine, ki trajajo več kot pet dni, ali tiste, ki so vedno hujše. Z enim očesom pazite na izpuščaje, ki bi se utegnili pojaviti hkrati z bolečino, saj to lahko pomeni, da gre za boreliozo.

Krvavitve iz nosu

Tudi če niste Bruce Willis ali Damjan Murko, lahko pogosto krvavite iz nosu. Notranjost nosu je prepredena s stotinami tankih krvnih žilic, ki so zelo občutljive in se hitro ranijo. So celo tako občutljive, da krvavitev lahko povzroči že navadno kihanje, ki ga vzpodbudi zelo mrzel ali suh zrak. Zaradi alergij in nosnih okužb od pet do deset odstotkov krvavitev iz nosu zahteva zdravniško nego. Krvavitve iz nosu lahko povzročajo tudi zdravila, kot so Aspirin, Ibuprofen in nekatera zdravila proti artritisu.

Kdaj k zdravniku? Če se krvavitve ponavljajo ali so tako močne, da se ne ustavijo, niti če nos­nice stiskate pet minut, ali če se krvavitev iz nosu začne tako, da kri teče v grlo, in ne iz nosu. Moč­­ne krvavitve so lahko znak visokega krvnega tlaka, ponav­ljajoče se krvavitve pa lahko kažejo na krvne strdke.

Bolečine v modih

Če začutite akutne bolečine v mo­­­­dih, morate hitro k zdravniku, saj ste lahko ob modo, če mot­­nja ni odpravljena v nekaj urah. Mogoče gre za torzijo moda: pri tem se modo navije na se­­­­meno­­­­­vod, s katerim je poveza­­­no, in organ se zaradi pomanjkanja krvi dobesedno zaduši. Pri moš­­kih je pogostejša bakterijska okužba obmodka, špagetom podobne zvite cevke za modom v modniku. Bakterije se včasih pre­­naša­­jo s spolnimi odnosi, težave pa lahko povzroči katerakoli ba­­k­­­­­te­­­­rija, tudi tista, ki povzroča okužbe v sečilih. Kadar je vnet obmodek, se v modniku pojavi zatrdina, ki je lahko rdeča in vroča.

Kdaj k zdravniku? Nemudoma se odpravite k zdravniku, če bolečine v modih in modniku ne po­­­nehajo in zlasti če jih sprem­­lja oteklina, slabost ali bruhanje, bolečine v trebuhu, rdečina, nenavaden izcedek ali težave pri uriniranju. Rak na modih se običajno začne z zatrdino, zato je treba pregledati vsako nenavad­­­no spremembo.

foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ