Shujšala si. Kaj pa zdaj?

2. 4. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Shujšala si. Kaj pa zdaj? (foto: profimedia)
profimedia

Zdaj pa se šele zares začne delo. Shujšati je namreč vsaj za večino ljudi relativno lahko. Pojej malenkost manj, pomigaj malenkost več, dovolj počivaj in daj času čas. A za nekoga, ki že pol odraslega življenja hujša, je postalo hujšanje tako močno del njega samega, da ne zna več normalno živeti, ne da bi hujšal.

Zadala si si cilj, da bi izgubila najmanj 15 kilogramov, in po nekaj pridnih mesecih ti je to tudi uspelo. Še več. Kmalu zatem si po dolgih letih spet prvič prišla na svojo 'idealno' težo. Saj veš, to je tista iz srednje šole. Juhej, svet je lep. Vsi te hvalijo in so nasploh navdušeni nad tvojim rezultatom in novo podobo. A ti se počutiš zelo čudno.

Zreš v zrcalo in se preprosto ne prepoznaš. Kdo je ta ženska, sicer ne veš, a to zagotovo ni tista oseba iz srednje šole. In kot samo dojemanje novega videza je precej drugače tudi vse drugo. Čeprav si videti skoraj tako kot pred 20 leti, si navznoter čisto drugačna. Tvoj odnos do hrane je postavljen na glavo, prej si pojedla vse, kar si hotela, zdaj pa vsako živilo oceniš iz vsaj petih različnih vidikov. Vse skupaj ti povzroča velik stres. In tudi zdaj, ko si že 'shujšala', se v bistvu motri ni nič spremenilo. Še več, bolj se bojiš, da se boš zredila, kot kdajkoli prej. In tvoj strah je seveda upravičen. Pred teboj je namreč precej nov način življenja – nov odnos do hrane in nov odnos do treninga.

A naj te pomirim. Ni tako hudo, kot je videti. Pomembno je le, da prehod iz hujšanja na vzdrževanje narediš postopoma, in ne kot številni, ki kar čez noč prenehajo jesti po dietnih jedilnikih ter se kmalu začnejo prehranjevati čisto tako kot pred hujšanjem. Če si med hujšanjem pisala natančen dnevnik prehrane, je zelo pomembno, da ga vodiš še naprej in ga začneš poenostavljati ali opuščati samo v skladu z lastnim občutkom nadzora in kontrole nad prehranjevanjem. Tvoj končni cilj je seveda, da v telo spontano v primernih količinah vnašaš vse potrebne nutriente. Brez pretiranih ekstremov v katerokoli smer.

Podobno je pri telesni aktivnosti. Če si zdaj pridno beležila vse opravljene treninge in porabljene kalorije, ti je to verjetno tako kot pri hrani zelo pomagalo pri občutku nadzora nad vsem skupaj. Zdaj je prišel le čas, da stopnjo nadzora prilagodiš svojim občutkom. Da bi ohranila doseženo postavo, je namreč zelo pomembno, da ostaneš dovolj telesno aktivna še naprej. Z dvema do tremi urami vadbe na teden ne moreš zgrešit. Vse, kar bo manj, zna biti premalo, vse, kar bo več, pa ne več nujno potrebno za vzdrževanje trenutne postave. Tu imam seveda v mislih tudi vse preostale dosežke, za katere si se borila v zadnjih mesecih, kot so seveda zdravje, takšna in drugačna kondicija itd.

Pred teboj je torej nova bitka, enako težka ali še težja, kot je samo hujšanje. Poišči si nove cilje in izzive, ki te bodo motivirali in gnali dalje. Tako boš bistveno bolj motivirana in pridna še naprej.

Zaslužiš si!

Avtorica je profesionalna osebna trenerka z ameriško licenco AFPAA , ki s celostnim pristopom pomaga ljudem oblikovati telo in duha (hujšanje, oblikovanje telesa, osebna rast, prehrana, individualna vadba itd.). Svojo zgodbo in vprašanja lahko pošljete na Barbara@osebna-trenerka.com ali pa kliknete na www.osebna-trenerka.com.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek