Zakaj dieta včasih ne deluje?

22. 3. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zakaj dieta včasih ne deluje? (foto: revija Lisa)
revija Lisa

Ali pogled na številke na tehtnici, ki nočejo in nočejo pasti, v vas vzbuja dvome o uspešnosti in učinkovitosti vaše diete? Nikar ne vrzite puške v koruzo! Če boste vedeli, kaj lahko vpliva na ovire pri izgubljanju kilogramov, boste lahko te tudi odpravili.

Motnje delovanja ščitnice

Ščitnica vpliva na skoraj vsak proces v našem telesu, predvsem pa na presnovo. Če je njeno delovanje zmanjšano, je hujšanje skorajda nemogoče. Prizadeti se pogosto celo zredijo, čeprav ne jedo več oziroma drugače kot prej. Pokazatelja šibkega delovanja ščitnice sta tudi stalna izčrpanost in upočasnjeno bitje srca. Izboljšanje lahko sledi po rednem uživanju zdravil, ki pa jih mora predpisati zdravnik.

Stres

Pri trajno negativnem stresu telo izloča povečane količine hormona kortizola (ne smemo ga zamenjati s kortizonom), tvori se maščoba okoli trebuha in ves čas si želimo nekaj sladkega. Poskusite poiskati vzroke za svoje stresno počutje in jih, če je le mogoče, odpravite. Poleg tega si lahko pomagate s tehnikami sproščanja, na primer z meditacijo.

Starost

Z leti naše telo čedalje težje izgublja kilograme. Presnova je upočasnjena, mišična masa pa začne upadati že po 30. letu starosti. In sicer za vsako leto za en odstotek. Ker mišice porabljajo energijo, to pomeni, da pokurimo vedno manj kalorij. Pomagata predvsem gibanje in šport – še posebej vaje za moč. Za hujšanje v starejšem obdobju ne potrebujete nobenih hitrih diet. Včasih je že dovolj, da z jedilnika črtate vmesne prigrizke in se malo poglobite v svoje prehranjevalne navade.

Pomanjkanje spanca

Vitki v spanju? Zares deluje! Ljudje, ki dovolj spijo, imajo redkeje težave z odvečno težo, tisti pa, ki spijo slabo, se ves čas spopadajo še s prekomerno telesno težo.

Vzrok: premalo spanca privede do prekomernega izločanja hormona grelina in pomanjkanje hormona leptina, ki nas v bistvu nasiti. Kdor torej malo spi, ni le slabše volje, temveč je tudi bolj lačen. Še posebej si želi sladkih in mastnih jedi in tako tekom dneva poje več kot drugi. Pri kroničnih težavah s spancem se obrnite na svojega osebnega zdravnika.

Določena zdravila

Obstaja cela vrsta učinkovin v zdravilih, ki onemogočajo hujšanje ali pa celo brez dodatnega vnosa kalorij zvišajo telesno težo. To velja predvsem za psihofarmake in pa tudi za zdravila za sladkorno bolezen, sredstva proti migreni, tablete s kortizonom in betablokatorje proti visokemu krvnemu tlaku. Če jemljete tovrstna zdravila in se redite, se pogovorite s svojim osebnim zdravnikom.

Hormoni

Vpliv hormonov na naše telo ženske opazimo predvsem ob 'tistih dnevih'. Veliko žensk se med hormonskim neravnovesjem spopada z zastajanjem vode. Takrat lahko osebna tehtnica pokaže tudi do pet kilogramov več. Na srečo se teža tudi hitro zmanjša. S hormoni se ženske 'spopadamo' tudi v meni: med tem časom se velikokrat zredijo tudi ženske, ki so sicer bile vedno vitke.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord