Zakaj je vožnja, ko smo dehidrirani, prav tako nevarna kot vožnja pod vplivom alkohola?

26. 6. 2016
Deli
Zakaj je vožnja, ko smo dehidrirani, prav tako nevarna kot vožnja pod vplivom alkohola? (foto: Profimedia)
Profimedia

Vožnja v stanju dehidracije je lahko prav tako nevarna kot vožnja pod vplivom alkohola.

Nedavna študija je pokazala, da so rahlo dehidrirani vozniki povzročili prav toliko napak – zanašanje na cesti, pozno zaviranje ali vožnja čez črto, kjer je to prepovedano – kot tisti, ki vozijo z 0,8 promila alkohola v krvi.

Z uporabo simulatorjev so raziskovalci Univerze Loughborough v Veliki Britaniji nekaj moških preizkusili, ko so imeli v sebi dovolj tekočine, nato pa še, ko so bili rahlo dehidrirani. Med pripravami na vožnjo z dovolj tekočine so moški dan pred preizkusom spili 2,5 litra tekočine, zjutraj na dan preizkusa pa pol litra. Ko so prešli na preizkus v stanju dehidracije, pa so spili le 25 % od tistega, kar so spili pri prejšnjem preizkusu.

Čeprav so bili moški le rahlo dehidrirani, je bilo kljub temu dovolj, da je vplivalo na njihove sposobnosti med vožnjo. V stanju rahle dehidracije so napravili dvakrat več napak kot takrat, ko so pili dovolj. To stanje, ki lahko privede do prometnih nesreč, se je ujemalo s tem, kar je bilo ugotovljeno že v prejšnjih študijah, ko so udeleženci opravljali preizkus z istim simulatorjem, le da so takrat zaužili 0,7 dc vodke.

„Kot pri alkoholu je tudi rahla dehidracija povzročila zmanjšano koncentracijo, upočasnila je reakcije, okrnila sposobnost priklica spomina in negativno vplivala na razpoloženje," pove dr. Watson, vodilni avtor študije. „Vsi ti dejavniki vplivajo na naše sposobnosti varnega upravljanja z motornim vozilom."

Nauk je preprost

Zaužijte dovolj tekočine, preden sedete za volan, še posebej pred dolgimi vožnjami. Navadna voda je vedno najboljša izbira, a soda, sok, čaj in mleko so prav tako koristni. Celo s kavo lahko dobite potrebno tekočino, kofein pa vam bo pomagal pri zbranosti.

Dr. Watson pravi, da je mišljenje, da zaradi kave tekočino izgubljamo, zmotno. To bi pomenilo, da bi zaradi kave izgubili več tekočine kot sicer, a temu načeloma ni tako. „Sicer obstajajo dokazi, da bo ob zaužitju pijače z veliko količino kofeina (npr. več kot 400 mg v nekaterih močnejših kavah) telo ohranilo manj tekočine." A tu še zdaleč ne gre za dehidracijo.

Preverite še, kaj se je zgodilo ženski, ki se je za 8 tednov odrekla sladkorju.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ