Zakaj se postiti in kako post sploh deluje?

1. 2. 2013 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Zakaj se postiti in kako post sploh deluje? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Da je post učinkovit tudi pri nekaterih boleznih, pričajo razne raziskave in številne zgodbe tistih, ki zdravljenja niso le prestali, temveč pozneje tudi živeli brez težav.

Seveda pa zgodbe o postu ne slonijo le na pričevanjih.

Pred 60 leti je ruski psihiater Jurij Nikolajev s postom zdravil onemoglega pacienta in nato v svojih zapiskih poročal o znantnem izboljšanju njegovega zdravstvenega stanja. Šlo je za edinstven primer, ki pa je vodil v nadaljne raziskave.

Nikolajev je zdravil približno 8 000 bolnikov in 70 % se je stanje znatno izboljšalo. Izsledke Nikolajeva so kasneje potrdili tudi iz strani ministrstva za zdravje.

Kritike študijam seveda še vedno nasprotujejo, vse pa argumentirajo s tem, da bi bilo prenevarno.

A znanstveniki menijo drugače. Zdrav človek, ki je visok 1,7 metra in tehta 70 kilogramov ter ima približno 15 kg maščobnih zalog, bi se lahko postil do 40 dni.

Ali je post prava izbira za vas?

V razmislek. Tistemu, kar zdravi in ni zdravilo, kot že znano, farmacevtska industrija ne pripisuje nobene vrednosti. Če bi sprejeli post kot obliko zdravljenja, bi bil to upor proti prevladi kemije in grožnja dobičkom farmacevtskih družb. Kljub temu pa post postaja predmet politike in znanosti.

Več v prispevku Zakaj se postiti.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"