Izognite se prehladu

11. 4. 2011
Deli

Stakniti prehlad ni težko. Mi vam ponujamo recept, kako se mu izogniti.

Karkoli se trudimo, smo nemočni, celo pomilovanja vredni v bitki proti nadležnemu prehladu. Za naslednji recept najbrž še niste slišali: na koščke narežite pomarančno lupino in si tanke svitke potisnite v nosnice! Lupina, ki jo po navadi zavržemo, je učinkovito zdravilo proti rinovirusom, ki so med najpogostejšimi povzročitelji prehlada. Bistvo lupine uničevanje virusov, ampak preprečitev vstopa virusom v telo.

V boju proti kihanju, kašljanju in smrkanju se končno lahko zanesemo na znanost in hitrost sodobnega časa. Ponujamo vam dognanja najnovejših raziskav za izboljšanje imunskega stanja organizma. Ko nas začne žgečkati v žrelu ali ko začnemo sumljivo kihati . . Ali ko nas nenadoma napade utrujenost.

Strategija #1:

Zajtrk s protivirusnim nabojem

Se zjutraj zbudite utrujeni in bolni? Znanstveniki zatrjujejo, da lahko pravilna jutranja prehrana zavre razmnoževanje prehladnega virusa. Nedavna nizozemska študija je pokazala, kako blagodejen vpliv na naš imunski sistem ima obilen zajtrk.

V primerjavi s tem, če zjutraj ne zaužijemo nič. Ugotovili so, da zajtrk s 1200 kalorijami poveča količino interferona gama v krvi, naravnega protivirusnega sredstva, kar za 450-krat! Jutranje stradanje, sicer na žalost tako pogost pojav v naši družbi, pa zakrivi 17-odstotni padec te snovi v telesu. Dodatne raziskave bodo pokazale, ali ima podoben učinek tudi manj kalorična bomba. Dotlej pa si vsako jutro privoščite kraljevsko pojedino, dokler ne preženete težav s prehladom. Teh kalorij nikar ne zberite z ocvrtimi, mastnimi jajci, ampak si privoščite veliko skledo slastnih kosmičev v nemastnem mleku ali pa polnozrnat kruh z različnimi sirnimi ali skutnimi namazi, kozarec svežega pomarančnega in grenivkinega soka pa še kak mafin za izboljšanje okusa.

Strategija #2:

Občasen, kratkotrajen stres

Če vas virusi začnejo napadati v službi, jih pokončajte z injekcijo stresa. Ameriška raziskava na 34 moških, ki so 12 minut reševali naloge za krepitev spomina ali pa gledali 12-minutni film o kirurškem posegu, je pokazala izredno povečanje protiteles IgA, ene ključnih beljakovin našega imunskega sistema. Nauk študije: izpostavljanje kratkotrajnemu, toda nadzorovanemu stresu krepi imunski sistem, saj je odgovor nanj eden od obrambnih mehanizmov človeka. Telo se namreč pripravi na morebitno škodo in sproži vse sile, ki jih ima na razpolago.

Kot kratkotrajen stres strokovnjaki svetujejo nekaj dodatnih službenih zadolžitev ali pa pomoč sodelavcem, ki se utapljajo v delu. Ampak to naj vam nikar ne vzame več kot pol dneva! Kajti če je stresni dražljaj dolgotrajen, začne zavirati imunski sistem.

Če pa ste doma, ko začutite, da vam virus začenja nagajati, se posvetite videoigricam, saj tudi te dvigujejo IgA v krvi!

Strategija #3:

Kuhanje čajčkov

Bi bila prehuda žrtev, če bi popoldansko kavico zamenjali z drugačno skodelico kofeina: zelenim čajem? Kanadski strokovnjaki so v laboratorijih dokazali, da izvlečki zelenega čaja preprečujejo razmnoževanje adenovirusov (še ene vrste virusov, ki povzročajo prehlad). Za to je zaslužna kemična sestavina čaja EGCG, ki je je največ prav v zelenem čaju. Če ga boste vztrajno pili, takoj ko začutite prve znake bolezni, vam lahko uspe v boju z adenovirusi. Da ne boste v službi manjkali dva, tri dni, ampak le nekoliko smrkali! Še nasvet, kako najbolj izžeti vrečko s čajem: 10 minut jo pustite stati v vreli vodi. Nato pa po okusu sladkajte z medom.

Strategija #4:

S spanjem do boljšega imunskega odziva

Losangeleški raziskovalci spanja so dognali, da količina spanca odločilno vpliva ne samo na naše počutje, ampak tudi na imunsko stanje organizma. Na primer 40-odstotno zmanjšanje obsega spanja (4 ure namesto zaželenih

7 ur) zmanjša učinkovitost imunskega odgovora kar za 50 odstotkov. Za najučinkovitejše delovanje imunskega sistema človek potrebuje 8 ur nepretrganega spanca.

V tem času namreč nastane največ celic, ki jih strokovnjaki imenujejo naravne ubijalke. Te so najboljša obramba telesa pred virusi. To, da pred spanjem ne smete uživati alkohola, pojejo že ptički na drevesu. Prisluhnite jim! Alkohol namreč krati spanec.

Svetujemo pa vam, da doma niste oblečeni kot Eskim, ampak v tanke in kratke majice. Tako je organizem prisiljen aktivno uravnavati telesno temperaturo, kar izboljšuje tudi imunost.

Strategija #5:

Povečanje Števila belih krvničk

Teže je zadeti gibajočo se tarčo. Raziskava na več kot 500 ljudeh na univerzi v Massachusettsu je pokazala, da telesno aktivni ljudje za 25 odstotkov manj obolevajo za okužbami zgornjih dihal kot pa tisti, ki prisegajo na mišično raztezanje pred televizorjem. K boljšemu zdravju prispeva večje število belih krvničk (levkocitov) v krvnem obtoku. Z redno telesno vadbo ubijemo dve muhi na en mah: zmanjšamo nevarnost, da nas prehlad ujame, če pa nas že, pa se prej pozdravimo. Torej: 60 do 90 minut zmerne aktivnosti vsak dan, v poštev pride tudi hoja, ne le dvigovanje uteži.

Mateja Strbad

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek