Živali so med nami

6. 7. 2008
Deli
Živali so med nami (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vas muči preveč stresno življenje? Omislite si domačega ljubljenčka. A bodite previdni – še tako ljubka vreča bolh vas lahko okuži z resno boleznijo.

Maček Muri

Mačkoni imajo majhne in ostre zobe, ti pa lahko prodrejo globlje v človeško kožo in povzročijo infekcijo. Težave, ki sledijo mačji praski, so v medicinski literaturi opisane kot bolezen mačje praske. Njen povzročitelj je bakterija Bartonella henselae. Približno tri do deset dni po nastanku praske se na koži pojavi drobna rdeča izboklina, podobna piku žuželke. Sprememba je opazna nekaj dni in izgine, preden se pojavijo drugi znaki bolezni. 14 dni do dva meseca po praski se pojavi povečanje ene bezgavke in redkeje tudi več skupin področnih bezgavk.

Le tretjina bolnikov ima tudi blage splošne bolezenske znake, kot so zmerno povišana telesna temperatura, slabo počutje, utrujenost, neješčnost, bolečine v žrelu, različni kožni izpuščaji, bolečine v sklepih. Bolezen mačje praske je nenevarna bolezen in mine sama tudi brez zdravljenja, zato jo običajno prebrodimo brez zapletov in antibiotično zdravljenje ni potrebno.

Papagaj Koki

Bakterije, ki jih perjad izloča v iztrebkih in prahu v perju, lahko povzročijo psitakozo. Okužili se boste po respiratorni poti, bolezen pa je nadvse podobna gripi. Čas od okužbe do pojava bolezni je 7 do 15 dni. Začetek je nenaden z mrzlico in visoko vročino. Bolnik ima močan glavobol, bolečine v mišicah vratu in hrbta, nadležen kašelj s sluzastim izmečkom, ki je lahko tudi krvav, težave z dihanjem, možni so tudi izpuščaji.

Lahko se pojavijo motnje zavesti, tudi prebavne težave, v nekaterih primerih zlatenica. Zlasti bolnikom z okvaro srčne zaklopke grozi vnetje srčne mišice. Pri bolnikih, ki se zdravijo z ustreznim antibiotikom, je smrtnost enoodstotna, pri nezdravljenih od dvajset- do štiridesetodstotna.

Riba Pinki

Ribe načeloma naj ne bi bile pretirano nevarne, no, razen zobatih piranj, lahko pa je precej nevaren, če verjamete ali ne, akvarij. Infekcija, ki jo lahko staknete, se imenuje kožni granulom. Okužite se lahko prek majhnih odrgnin, ki jih staknete med čiščenjem akvarija, bakterija pa povzroča boleče kožne razjede. Zato pri čiščenju akvarija vedno uporabljajte gumijaste rokavice in si zatem roke kajpak še dodobra razkužite.

Pes Sultan

Njegov jezik (in opletanje oziroma lizanje z njim po vašem obrazu) je lahko hujši od ugriza. Posebno bodite pazljivi, da se vaš pes ne bo prehladil, saj se lahko infekcija prenese tudi na človeka. Nikoli se ne sprehajajte bosi v bližini pasjega stranišča oziroma tam, kjer vaš ljubljenček opravlja veliko potrebo, saj je ta prostor pravi inkubator za okužbo s trakuljo.

Kuščar Ferdo in želvak Trdonja

Raziskave so pokazale, da je kar 90 odstotkov igvan okuženih s salmonelo, želve in druge amfibijske 'prilike' pa so lahko prenašalci bakterij, ki napadejo človeški prebavni trakt. Posledica okužbe so povišana temperatura, driska in črevesne razjede. Po stiku s plazilcem ali želvo si roke vedno umijte z antibakterijskim milom. Če se med skokom na kavč slučajno vržete na reptila, ki vas pri tem opozorilno ugrizne, pa za vsak primer obiščite še lokalnega šamana, eee, zdravnika.

foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"