Ali vaš otrok zna ravnati z denarjem? Tu so 4 načini, kako ga tega naučite

7. 4. 2023
Deli
Ali vaš otrok zna ravnati z denarjem? Tu so 4 načini, kako ga tega naučite (foto: Profimedia)
Profimedia

Kdaj menite, da je otrok dovolj star, da ga naučite varčevanja in ravnanja z denarjem? 

Verjetno si želite, da bo vaš otrok nekoč tudi finančno neodvisen in znal poskrbeti zase v vsaki situaciji. Da si bo lahko npr. kupil avto ali stanovanje, bo imel kaj privarčevanega za "hude" čase in podobno. Zato je prav, da ga že od majhnih nog učite, kako se z denarjem ravna. 

Ko otrok začne razumeti pojem denar, da morate vse v trgovini plačati in podobno, lahko začnete s prvimi koraki. 

In kako boste otroka najlažje naučili dela z denarjem?

Šparovček

Pojdita v trgovino, kjer naj si otrok izbere svoj šparovček. Razložite mu, da vsega denarja, ki ga dobi od babic, dedkov, tet, stricev in vas ne rabi zapraviti takoj, vsaj ne v celoti, pač pa naj ga potisne v skrinjico. Da bo imelo vse skupaj namen, mu naštejte nekaj stvari, ki si jih bo lahko kupil, ko bo privarčeval dovolj denarja. Pomembno je tudi, da za prvič ne zadaste prevelikega cilja. Veliko bo že, če otroku uspe s kovanci privarčevati 10 €. 

Večkrat ga opomnite, naj kovance pospravi in jih ne jemlje s seboj v trgovino. 

Žepnina

Najbolje bo, da sami ocenite, kdaj je otrok dovolj zrel za prejemanje žepnine in koliko bo dobil. Če je še majhen, mu lahko npr. tedensko namenite 1 €. Če je otrok star 5 let, ga spodbujajte k varčevanju. Če je starejši, ga opozorite, koliko časa mora imeti ta denar, preden mu boste dali novo žepnino. 

Naj se nauči, da mora denar porabljati zmerno, saj mu drugače ne bo ostalo nič do naslednje žepnine. Prav tako ne popustite, če bo zahteval več, ker bo vse porabil predčasno. 

Prihranki za različne namene

Ko otrok začne dojemati pojem varčevanja, to nadgradite. Naredite več kuvert ali skrinjic, v katerih bo varčeval za različne namene. Ena je lahko npr. za stvari, ki si jih zaželi sproti, npr. za čokolado ali kakšno manjšo igračo. Druga skrinjica naj bo za dražje nakupe, tretja pa za kakšna rojstnodnevna darila ali kaj podobnega. 

Potem mu pustite proste roke, da sam presodi, kam bo dal denar, ko ga dobi. Če boste opazili, da se v eni skrinjici nabira veliko več denarja kot v drugi, se z njim pogovorite in ga usmerite. 

Zaslužek

Ko je otrok večji, vendar še vedno premlad, da bi opravljal kakšno delo, mu omogočite opravila doma, ki jih boste plačali (seveda, če vam finančno stanje to omogoča). Naj na primer zasluži za kolo ali kaj podobnega, kar si želi. Pred tem mu morate pojasniti, da bo moral svoje naloge v gospodinjstvu še vedno opravljati brezplačno, saj morate vsi pomagati, da bo vaš dom urejen in prijeten. 

Vir: Zadovoljna.rs

Prisluhnite podkastu, ki ga vodi Borut Pahor!