Očetje v zrelih letih

22. 5. 2013
Deli
Očetje v zrelih letih

Starševstvo v zrelih letih ima v resnici veliko prednosti, predvsem za očke. 

Mladi moški si še gradijo kariero, zato nimajo toliko časa za otroke, starejši pa imajo že zgrajene in utečene kariere in več časa za potomce.

Pa kaj zato, če se ne morejo več sproščeno nagniti v kad, da bi okopali svojega dojenčka?

Statistika pač ne laže in dejstvo je, da se večina ljudi za starševstvo odloča veliko pozneje.

Ženske lahko postanejo matere le do neke starosti, moški z leti niso omejeni in, roko na srce, pri nosečnosti in starševstvu imajo nekoliko lažjo nalogo.

Njim ne tiktaka biološka ura, čeprav je res, da se tudi pri moških ne konča vse pri stavku: “Ali je to tvoj očka ali dedek?”

Prednosti: predan in odgovoren

Seveda pa je očetovstvo v poznih letih tudi prednosti. Starejši očki so bolj sproščeni in bolj predani družinskemu življenju, saj znajo veliko bolj ceniti mir in urejenost.

V srednjih letih je večina moških že dobro preskrbljenih, zato jim vzpon po hierarhični lestvici ne pomeni več največ na svetu, veliko bolj znajo ceniti ljubeče ljudi, ki jih obkrožajo doma.

Nevropsihiater s kalifornijske univerze Luan Brizendin tudi trdi, da moški možgani v petdesetih in šestdesetih letih postajajo vse bolj podobni ženskim. In prav zato, ker se starejši moški veliko raje vežejo, so tudi bolj nežni, veliko raje se crkljajo, veča pa se tudi njihov občutek za sočutje. Posledično so starejši očetje tudi bolj potrpežljivi in manj kričijo.

Otroci imajo tako skoraj idealen vzor, saj imajo umirjenega očeta, ki ne kriči, ne divja z avtom, veliko raje je doma, kot pa da bi hodil po zabavah. Medtem ko njihovi kolegi igrajo karte in vrtnarijo, starejši očetje razvažajo otroke v šolo, k zobozdravniku, različnim aktivnostim … In tako tudi sami ostanejo aktivni in med ljudmi.

Slabost: prevelik zaščitnik

Dejstvo je, da bodo starejši očetje, pa naj gre za 40-, 50- ali 60-letnike, do svojih otrok bolj zaščitniški.

Potem je tukaj še fizično delo – starejši veliko težje zdržijo vstajanje in tako rekoč 24-urno delo, ki ga zahteva novorojenček.

Tudi naporne igre, od skrivalnic do različnih tekaških tekem in čepenja v peskovniku, od starejših možakov zahtevajo več moči kot pa od mladeničev, ki z lahkoto tekajo in se igrajo s svojimi potomci.

Dejstvo pa je, da starejši očetje svojim otrokom lahko več ponudijo pri miselnih igrah in nalogah kot pri fizičnih.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek