Hladne temperature povečujejo tveganje za srčne bolezni: TO so znaki, ki jih ne smete prezreti

24. 1. 2024
Deli
Padec temperatur v zimskih mesecih ima neposreden vpliv tudi na srce, še zlasti med intenzivnimi aktivnostmi. (foto: Profimedia)
Profimedia

Hladne zimske temperature so pogosto vzrok za več prehladnih in viroznih obolenj. Toda niso le tovrstna obolenja tista, ki so v hladnih dnevih še bolj na udaru. 

Padec temperatur v zimskih mesecih ima neposreden vpliv tudi na srce, še zlasti med intenzivnimi aktivnostmi. Na to opozarjajo številni kardiologi, ki pravijo, da je zima letni čas, ki vpliva na močno obremenitev srca. To velja še zlasti za ljudi, ki že imajo srčne težave ali pa se simptomi srčnih bolezni šele kažejo.

Ne spreglejte:

Opozorilni znaki bolezni srca

Simptomi težav s srcem se v tem letnem času zlahka pokažejo in hitro postanejo vse hujši, kar lahko privede do srčnega infarkta. Ob tem je dobro pozornost položiti na simptome bolezni srca. Med najbolj specifičnimi simptomi so:

  • Bolečina v prsih;
  • Nelagodje;
  • Težavno izvajanje aktivnosti;
  • Nelagodje v rokah, čeljusti, hrbtu, vratu in trebuhu;
  • Slabost, vrtoglavica in potenje;
  • Hitra zadihanost.

Zakaj hladno vreme poveča tveganje za srčne napade?

Pozimi prihaja do več tveganja za srčne napade predvsem zaradi pomanjkanja sončne svetlobe in posledično več zadrževanja v ogrevanih zaprtih prostorih, kar vodi do večje telesne nedejavnosti in povečuje tveganje za bolezni srca.

Prav tako tudi hladen zrak na prostem v kri dovaja manjšo količino kisika in posledično tudi v srce, kar predstavlja srcu še večjo obremenitev za telo.

Ob tem je potrebno opozoriti, da ni potrebno, da se pozimi temperature zelo znižajo, da postanejo zimske aktivnosti na prostem med katerimi sta tudi hoja ali kidanje snega nenadoma nevarni za ljudi, ki imajo srčne bolezni.

Srčni bolniki naj poskrbijo za zmernost

Kardiologi pozivajo, da še zlasti srčni bolniki in ljudje z zdravstvenimi težavami pozimi poskrbijo za zdravje svojega srca tako, da se ne preobremenjujejo in pretiravajo z različnimi aktivnostmi, obenem pa je dobro, da niso povsem neaktivni. Še zlasti naj ostanejo na toplem ob ekstremno nizkih temperaturah.

Pozornost je potrebno položiti tudi na življenjski slog, saj lahko srce obremeni tudi nezdrava hrana, pomanjkanje spanca in alkohol, ki se mu izogibajte, vsaj preden greste na prosto.

V zimskem času je med drugim tudi značilno, da se oblačimo v toplejša oblačila, kar lahko med intenzivnejšo aktivnostjo na prostem povzroči pregrevanje. V kolikor imate bolezen srca, lahko pregrevanje povzroči nenadno razširitev krvnih žil, kar lahko povzroči hipotenzijo ali nizek krvni tlak. Če to opazite, med tem, ko se nahajate zunaj na mrazu, se raje umaknite v zaprte prostore.     

Vir: mclaren.org

Bonus video: Pilates vadba za začetnike

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek